Dopuszczalna ilość promili, czyli jaka zawartość alkoholu we krwi nie przeszkadza w prowadzeniu pojazdów

Dopuszczalna ilość promili jest szczegółowo określona w przepisach dotyczących ruchu drogowego. W każdym kraju może mieć ona inną wartość, dlatego wybierając się samochodem za granicę, warto się zapoznać z obowiązującymi na miejscu normami.

Limit trzeźwości. Kiedy można wsiąść za kierownicę?

Dopuszczalna ilość promili to wartość, która pozwala nam bez konsekwencji prowadzić pojazd. W różnych krajach wartość ta jest różna. W większości limit trzeźwości wynosi 0, co oznacza, że kierowca podczas jazdy samochodem musi być zupełnie trzeźwy. Jest to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę ilość wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu. Wiele z nich prowadzi do śmierci nie tylko kierującego, ale także jego współpasażerów lub innych uczestników ruchu drogowego.

Alkohol jako substancja psychoaktywna mocno wpływa na organizm człowieka. Osłabia on koncentrację, opóźnia reakcję, powoduje niezborność ruchów, a wszystko to poważnie utrudnia kierowanie pojazdem. Dlatego też, za każdym razem kiedy decydujemy się wsiąść do samochodu jako kierowca, należy być trzeźwym i w pełni skoncentrowanym, aby nie doprowadzić do wypadku. 

FOTOGRAFIA ILUSTRACYJNA - Alkomat Alkomaty do domowego użytku: jakie są dostępne, na co zwracać uwagę, jaki wybrać

Z iloma promilami można prowadzić w Polsce?

Jeśli zastanawiasz się, z iloma promilami można prowadzić w Polsce, to limit wynosi 0,2 promila we krwi. Taki wynik sprawia, że nawet podczas kontroli drogowej nic nie grozi kierującemu. Jednak w przypadku gdy zostanie on przekroczony, trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Co roku kary dla pijanych kierowców ulegają zaostrzeniu jako pokłosie licznych wypadków, które mają miejsce z ich winy. Niemniej jednak mimo to zjawisko pijanych kierujących wciąż jest w Polsce powszechne.

Promile we krwi. Jak sprawdzić ich ilość nim wsiądziemy do auta?

Zazwyczaj po imprezach, urodzinach, imieninach czy sylwestrze pojawia się dylemat, kto będzie prowadził. Jeśli w naszym gronie znajduje się abstynent, to nie ma problemu. Gorzej jeśli wszyscy spożywali alkohol. Jak sprawdzić promile we krwi, by mieć pewność, że można prowadzić? Najłatwiej jest sięgnąć po alkomat, który zmierzy ich zawartość w wydychanym powietrzu. Wiele osób korzysta także z internetowych przeliczników, jednak tutaj należy zachować ostrożność, gdyż są to wyniki mocno szacunkowe, które niewiele muszą mieć wspólnego z rzeczywistością. Dzieje się tak dlatego, że na przyswajanie i metabolizm alkoholu ma wpływ wiele czynników, a przede wszystkim:

  • płeć,
  • wiek,
  • waga,
  • ilość spożytych pokarmów,
  • czas, w którym spożywaliśmy alkohol
  • rodzaj spożytego alkoholu
  • indywidualna sprawność metabolizmu,
  • ogólny stan zdrowia.

Oznacza to m.in., że im większa masa ciała tym stężenie alkoholu we krwi będzie niższe. Aby obliczyć czy alkohol zawarty w danej porcji trunku został wydalony, należy pamiętać, że standardowo przyjmuje się, że jego spadek wynosi 0,10-0,15 promila na godzinę.  

Zobacz też: Ketamina pomoże skończyć z nałogiem - wyniki badań są bardzo obiecujące

Promile w wydychanym powietrzu. Ile wynosi limit?

Limit promili w wydychanym powietrzu wynosi 0,1 mg/l, co stanowi równowartość 0,2 promili we krwi. W takim wypadku nie popełniamy przestępstwa prowadząc samochód. Prawo określa jasno dwa przypadki:

  • jazdę po spożyciu alkoholu – kiedy kierowca we krwi ma między 0,2 a 0,5 promila alkoholu (od 0,1 do 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu)
  • jazdę w stanie nietrzeźwości – kiedy kierowca ma więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi (ponad 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu).

Pierwszy z nich kwalifikowany jest jako wykroczenie, natomiast drugi jako przestępstwo. 

Podczas korzystania z wirtualnych alkomatów trzeba pamiętać, że ich wyniki nie powinny stanowić podstawy do decyzji o prowadzeniu samochodu Alkohol we krwi: jak długo się utrzymuje? Sprawdź, kiedy będziesz trzeźwy

Ile można mieć promili w innych krajach?

W większości krajów dopuszczalna ilość alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu jest równa lub wyższa od normy obowiązującej w Polsce. Jest też liczna grupa państw, gdzie za kółko mogą siadać tylko całkowicie trzeźwe osoby. Ile można mieć promili w USA, Niemczech czy Wielkiej Brytanii?

  • 0,8 ‰ – USA, Wielka Brytania, Irlandia, Liechtenstein, Luksemburg, Malta
  • 0,5 ‰ –  Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Szkocja, Szwajcaria, Turcja, Włochy
  • 0,4‰ - Litwa
  • 0,3‰ - Rosja
  • 0,2 ‰ – Estonia, Norwegia, Polska, Szwecja
  • 0,1 ‰ - Albania
  • 0,0 ‰ – Czechy, Węgry, Rumunia i Słowacja

Zobacz też: Tabletki przeciwbólowe po alkoholu: po jakim czasie można je zażyć?

Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł
Więcej o: