Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu, która nie dostrzega problemu? Otóż uzależnienie od hazardu jest coraz częściej pojawiającym się problemem. Wyrasta on powoli i niespodziewanie. Hazardziści zazwyczaj początki swojego uzależnienia mają niewinne - jedna wizyta w kasynie lub miejscu, gdzie dostępne są automaty. Z czasem jednak potrzeba grania, ale też stawki wzrastają, a kolejne niepowodzenia zamiast przyczynić się do rezygnacji z gry, utwierdzają chorego w konieczności dalszego podejmowania ryzyka. Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu, która nie chce pomocy? Na pewno nie jest to łatwe, jednak konieczne jest przekonanie jej, że hazard nie jest odpowiednim sposobem na życie i może on doprowadzić nie tylko do poważnych problemów finansowych, ale także zdrowotnych.
Osoba uzależniona od hazardu objawy zdradza zawsze takie same: łaknie adrenaliny związanej z obstawianiem i oczekiwaniem na wynik rozgrywki. Początki jej uzależnienia zazwyczaj są niewinne, traktowane jako jednorazowa rozrywka, która z czasem przeradza się w potrzebę, której nie sposób nie spełnić. Kiedy możemy dostrzec, że bliska nam osoba ma problem z hazardem?
Według psychologów na powstanie uzależnienia od hazardu ma wpływ szereg czynników. Jak rozpoznać osobę uzależnioną od hazardu? Skłonności takie wykazują przede wszystkim ci, którzy na co dzień posiadają niską samoocenę, trudno nawiązuje im się relacje interpersonalne, pragną uznania, które dać im może duża wygrana itd. Dlatego jeśli zauważymy, że bliska nam osoba zaczyna zbyt dużo uwagi poświęcać grze, a jej ocena sytuacji staje się zaburzona ze względu na kompulsywne obstawianie wyników, możemy mieć pewność, że sytuacja jest niebezpieczna i jak najszybciej należy skonsultować się z ośrodkiem terapii uzależnień. Tylko leczenie psychoterapeutyczne może w tym przypadku odwrócić losy takiej osoby i uratować ją przed bankructwem i nie tylko.
Zobacz też: Hipnoza - czym jest, na czym polega, kiedy się ją stosuje
Jak postępować z osobą uzależnioną od hazardu? Nasze postępowanie musi być wyjątkowo stanowcze i bezwzględne. Uzależnienie to prowadzi bowiem do sytuacji, kiedy chory nie zwraca uwagi na bliskich i swoje zobowiązania - wszystko nastawione jest na grę. Takie podejście, brak racjonalnej oceny sytuacji często prowadzi do tego, że hazardziści zadłużają się ponad stan, sprzedają cenne przedmioty i w tajemnicy przed wszystkimi powoli prowadzą do bankructwa nie tylko siebie, ale swoją rodzinę. Dlatego też w przypadku odkrycia takiej zależności, należy natychmiast odciąć taką osobę od źródła pieniędzy. Wszelkie cenne rzeczy należy zabezpieczyć, a osobę uzależnioną skontaktować z terapeutą specjalizującym się w uzależnieniu od hazardu. Może to nie być proste, gdyż hazardzista nie widzi potrzeby leczenia, a grę traktuje jako rozrywkę, choć tak naprawdę dawno przestała ona nią być. W przypadku osób uzależnionych wyróżnia się cztery etapy nałogu:
Definicja osoby uzależnionej jest dość prosta i mówi ona, że jest to osoba, która znajduje się w stanie zaburzenia zdrowia psychicznego związanego z koniecznością wykonywania danej czynności. W przypadku hazardzistów czynnością tą jest granie, zazwyczaj o pieniądze. O ile innego rodzaju uzależnienia zazwyczaj największy wpływ wywierają na osobę znajdującą się pod ich wpływem, o tyle w przypadku hazardu nie jest to takie jednoznaczne.
Zobacz też: Abstynent - kim jest abstynent, czym jest abstynencja?