Jak pomóc osobie uzależnionej od leków, która przyjmuje je nie tylko dla zabawy, ale po to, by walczyć z bólem lub innym schorzeniem? Jak wiadomo, do uzależnień prowadzą różne sytuacje. Jedni popadają w alkoholizm, inni w narkomanię, a dla jeszcze innych opium jest hazard. Co jednak z osobami, które zmagają się z uzależnieniem od leków? Takie osoby często latami leczą się z przewlekłego bólu i funkcjonowanie bez tabletek jest dla nich niemożliwe. Jak pomóc osobie uzależnionej od leków, która nie chce pomocy i nie widzi problemu w nadmiernym przyjmowaniu farmaceutyków?
Lekomania jest jednym z najcięższych uzależnień, którego istnienie zauważane jest często zbyt późno. Najczęściej jej pojawienie się jest konsekwencją długotrwałego przyjmowania przez pacjenta leków o działaniu uzależniającym. Pomoc takim osobom mogą udzielić jedynie terapeuci, którzy dotrą do sedna problemu i za pomocą psychoterapii będą w stanie go zniwelować.
Objawy towarzyszące osobie uzależnionej od leków wcale nie są jednoznaczne i łatwe do zauważenia. Zależność lekowa pojawia się bowiem często jako efekt kuracji, która w początkowej fazie została zlecona przez lekarza, a którą chory niejako sam sobie "przedłuża", prowadząc do uzależnienia. Z czasem da się zauważyć, że pacjent zamiast zakończyć kurację zaczyna:
Jak rozpoznać osobę uzależnioną od leków? Jak już wyżej wspomniano, nie jest to łatwe. Pod pozorem kuracji przyjmuje ona leki na widoku innych osób. Dopiero zmiany w jej zachowaniu mogą zacząć wskazywać na rozpoczynający się problem. Osoba, która cierpi na lekomanię w przypadku gdy nie przyjmie leku, zaczyna odczuwać negatywne skutki abstynencji, dlatego za wszelką cenę stara się ona zdobyć kolejną pulę leków. Z czasem ich działanie nie jest tak silne, gdyż organizm się przyzwyczaja, dlatego bierze ona coraz większe dawki. To z kolei może wpływać także na jej osobowość - może ona zachowywać się odmiennie niż dotąd, być drażliwa, pobudzona, poddenerwowana, zwłaszcza kiedy kończą jej się leki. W takim wypadku jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem, który wydaje recepty na wskazany lek i poinformować go o problemie, a także skontaktować się z ośrodkiem leczenia uzależnień.
Postępowanie z osobą uzależnioną od leków może okazać się niełatwe. Jak w przypadku każdego uzależnienia lekomani także nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu. Ich działania koncentrują się na zdobyciu substancji dzięki której nie odczuwają bólu i mogą się wyluzować. Nagłe ich odstawienie prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji, którymi są m.in.: bezsenność, nerwowość, płaczliwość. Do tego dochodzą typowe symptomy odstawienia jak ból głowy, nudności, bóle mięśni, drgawki itp.
W sytuacji, gdy chcemy pomóc osobie zmagającej się z lekomanią, konieczne jest zasięgnięcie pomocy specjalistów. Żadne uzależnienie nie zostanie wyleczone jeśli nie zostaną zidentyfikowane jego przyczyny, a także nie zostanie ustalona ścieżka dzięki której chory ponownie nie popadnie w tego rodzaju problemy. W tym celu stosuje się różne metody terapii indywidualnej i grupowej. Konieczne bywa także leczenie szpitalne, gdyż nadużywanie leków może prowadzić do poważnych zaburzeń organizmu.
Warto sobie uświadomić, kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z uzależnieniem. Definicja osoby uzależnionej mówi, że znajduje się ona w nabytym stanie pogorszenia zdrowia psychicznego i fizycznego, które charakteryzuje się koniecznością przyjmowania określonej substancji, w opisywanym wyżej przypadku chodzi o leki. Niedostarczenie substancji organizmowi może wywoływać negatywne skutki, począwszy od tych fizycznych (np. drżenie rąk) aż do psychicznych (pobudzenie, agresja).
Zobacz też: Abstynent - kim jest abstynent, czym jest abstynencja?