Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków zastanawiają się przede wszystkim osoby, które wcześniej nie zetknęły się z takim problemem, natomiast pojawił się on w odniesieniu do kogoś im bliskiego. Starcie się z problemem narkomanii nie jest łatwe, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają doświadczenia na tym polu. Z jednej strony wiadomo bowiem, że należy podjąć jak najszybciej działania, z drugiej jednak jesteśmy obarczeni bagażem emocjonalnym towarzyszącym obawie o zdrowie i życie uzależnionej osoby, który niejednokrotnie wiąże nam ręce. Szczególnie trudnym zadaniem jest to jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków, która nie chce pomocy i nie widzi nic złego w tym co się z nią dzieje. W tym przypadku przede wszystkim trzeba skupić się na uświadomieniu tej osobie istnienia problemu. Dopóki nie zrozumie ona swojego położenia trudno będzie wdrożyć jakąkolwiek terapię.
Osoba uzależniona od narkotyków początkowo może bardzo dobrze kamuflować objawy. Dlatego tak często rodziny chorych o ich problemie dowiadują się, kiedy uzależnienie osiąga zaawansowane stadium. Jak zauważyć pierwsze sygnały świadczące o zażywaniu substancji psychoaktywnych? Otóż w przypadku osób sięgających po substancje niedozwolone da się zauważyć charakterystyczne zmiany w wyglądzie, ale także w zachowaniu. Uzależnienie od narkotyków często idzie w parze z:
Najprostszym sposobem na to jak rozpoznać osobę uzależnioną od narkotyków jest obserwacja jej wyglądu i zachowania. Narkotyki jako środki działające na cały organizm, powodują nie tylko wyniszczenie ciała, ale także zmieniają osobowość. Dlatego jeśli osoba, która dotąd była zrównoważona nagle zaczyna zachowywać się skrajnie inaczej, jest mocno pobudzona, zdradza w swoim zachowaniu brak zahamowań, nadmierną odwagę itp. to znak, że może być pod wpływem substancji odurzających. Także objawy neurologiczne jak dezorientacja, drżenie kończyn czy drgawki potwierdzają problemy z narkotykami.
Postępowanie z osobą uzależnioną od narkotyków jak się można domyślić, nie jest łatwe. Początkowo osoby takie nie widzą problemu w swoim uzależnieniu i wcale nie chcą podejmować leczenia. Dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem jest uświadomienie im, że ich kłopot istnieje i nie może być bagatelizowany. Na tym etapie należy wykazać się dużą empatią i wytrwałością, gdyż zazwyczaj wszelkie próby rozmowy na dany temat kończyć mogą się kłótniami i nieprzyjemnymi inwektywami, jednak nie należy w żadnym wypadku się poddawać.
Kiedy chory uzmysłowi sobie swój problem, wtedy należy skontaktować go z osobami, które będą w stanie udzielić mu fachowej i kompleksowej pomocy. Konieczne jest bowiem nie tylko oczyszczenie organizmu z narkotyku, poprawa stanu zdrowia, ale przede wszystkim psychoterapia, dzięki której pacjent zrozumie dlaczego popadł w uzależnienie i jak się przed nim bronić w przyszłości.
Aby udzielić pomocy osobie uzależnionej warto skorzystać z telefonu zaufania 800 199 990, gdzie można uzyskać konkretne porady jak postępować w danym przypadku. Należy także skorzystać z pomocy jednego z ośrodków leczenie uzależnień - w tym przypadku nie ma rejonizacji, co oznacza, że można wybrać dowolną placówkę w kraju.
Osoba uzależniona według definicji to osoba, która nie potrafi obejść się bez przedmiotu swojego uzależnienia. Co ważne początkowo może ona nawet nie mieć świadomości tego. Wielu narkomanów sądzi, że narkotyki są dla nich tylko zabawą, chwilową słabością, którą kiedy tylko zechcą mogą porzucić. Jest to błędne przekonanie, które często wpędza w jeszcze głębsze problemy.
Definicja osoby uzależnionej mówi także, że jest to osoba, która znajduje się w stanie zaburzenia zdrowia fizycznego i psychicznego charakteryzującego się przymusem zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej.
Zobacz też: Ketamina pomoże skończyć z nałogiem - wyniki badań są bardzo obiecujące