Najczęstszą formą pomocy jest pomoc osobie starszej w domu. W opiekę nad seniorem zazwyczaj angażuje się rodzina, jednak wiele zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby starszej, jej stanu zdrowia oraz możliwości członków rodziny. Osiągnięcie podeszłego wieku wiąże się często z pojawieniem się problemów zdrowotnych oraz obniżeniem sprawności ruchowej. Dlatego seniorzy mogą potrzebować pomocy np. w dotarciu do lekarza czy zrobieniu codziennych zakupów, zwłaszcza jeśli mieszkają samodzielnie. Jeśli więc mieszka się wystarczająco blisko, warto zaoferować swoje wsparcie. Dobrze jest towarzyszyć seniorowi podczas wizyt w urzędach czy przychodni, zadbać o jego aktywność fizyczną (np. zabierając go na spacer), wykupić leki czy zaoferować pomoc w zakupach. Jeśli jednak czas i odległość nie pozwalają na taką formę pomocy, warto skorzystać z usług wykwalifikowanego opiekuna. Ważne też jest regularne utrzymywanie kontaktu, choćby telefonicznego, ze starszą osobą.
Jednak nie tylko nasi bliscy mogą potrzebować naszej pomocy. Jak pomóc starszej samotnej osobie? Samotny senior z reguły znajduje się w trudnej sytuacji, nie mogąc liczyć na wsparcie ze strony najbliższych. Jeśli taka osoba pozbawiona jest codziennego kontaktu z przyjaznymi sobie ludźmi, a jej kondycja fizyczna systematycznie się pogarsza, narażona jest również na znaczne pogorszenie kondycji psychicznej oraz społeczną izolację. Warto zainteresować się losem sąsiada w podeszłym wieku, np. oferując pomoc w zakupach czy chociażby służąc własnym towarzystwem. Dobrze jest zachęcić seniora do podejmowania aktywności dostosowanych do jego fizycznych możliwości, a także zaproponować udział w takich formach spędzania czasu, jak warsztaty artystyczne dla seniorów bądź zajęcia uniwersytetu trzeciego wieku. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością wolnego czasu, by spędzać go z samotną starszą osobą, możemy zainteresować jej losem odpowiednią instytucję - obecnie powstaje coraz więcej inicjatyw skierowanych do seniorów, a wolontariusze pomagają osobom starszym w wielu aspektach ich życia.
To, czy opieka nad osobami starszymi w domu będzie mocno obciążającym obowiązkiem, zależy w dużej mierze od stanu zdrowia seniora. Osoba starsza, która z jakichś przyczyn została unieruchomiona w łóżku, z całą pewnością będzie wymagała większego zaangażowania ze strony domowników w celu zapewnienia jej higieny i komfortu. Należy wówczas zadbać w szczególności o to, by senior regularnie przyjmował leki, zapewnić mu dobrze zbilansowaną dietę, a także zapobiegać odleżynom. W przypadku opieki nad osobą leżącą warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia, co przełoży się zarówno na komfort seniora, jak i jego opiekunów. Wówczas możliwe będzie poświęcenie większej uwagi osobie starszej mimo innych obowiązków spoczywających na barkach opiekunów.
Jak powinna wyglądać opieka nad osobami starszymi? Co robić, by zapewnić im komfort? Przede wszystkim warto zadbać o przestrzeń dla seniora. Osoba starsza znajdująca się pod naszą opieką powinna mieć swój pokój, w którym będą się znajdowały wyłącznie jej rzeczy. Prawo do intymności i poczucie posiadania własnej przestrzeni to podstawowe potrzeby osoby w każdym wieku. Warto też dostosować otoczenie do potrzeb seniora: zamontować uchwyty przy wannie i toalecie, wyposażyć łazienkę w maty antypoślizgowe, przearanżować wnętrza tak, by były bezpieczne dla osoby starszej. Dobrze jest zapewnić seniorowi dostęp do produktów, ułatwiających zachowanie higieny, takich jak choćby wkładki urologiczne, pieluchomajtki, nawilżane chusteczki czy podkłady higieniczne na łóżko. Konieczna jest także troska o zdrowie osoby starszej - warto towarzyszyć jej podczas wizyt u lekarza, doglądać regularnego przyjmowania leków, a także dbać o dostosowaną do wieku i stanu zdrowia dietę.
Jakie trudności niesie ze sobą opieka nad osobami starszymi? Jak postępować z seniorem, by zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje? Przede wszystkim: należy okazywać mu troskę i szacunek, być dla niego podporą i nie pozwalać sobie na zniecierpliwienie. Nie wolno wyręczać osoby starszej w tych czynnościach, które jest w stanie wykonać samodzielnie. Warto motywować ją do bezpiecznej aktywności, na przykład spacerów, gimnastyki czy tańca. Pamiętajmy, że ruch na świeżym powietrzu przyczynia się do poprawy formy psychofizycznej. Dobrze jest też pomóc seniorowi zaplanować dzień, gdyż zachowanie rutyny jest niezwykle ważne dla zdrowia psychicznego i stwarza poczucie bezpieczeństwa. Warto też zachęcać osobę starszą do utrzymywania kontaktów towarzyskich oraz podejmowania aktywności społecznej. Dobrym pomysłem może być także umiejętne wprowadzenie seniora w świat nowych technologii.
Zobacz też: Leki na osteoporozę wydłużają życie. Nie zapominajmy ich zażywać - apelują naukowcy