Depresja porodowa: czy jest na to skuteczny lek?

Stałe zmęczenie, zły nastrój, zmienność emocjonalna, płaczliwość, silny lęk, poczucie osamotnienia, myśli samobójcze - to mogą być objawy depresji poporodowej. Depresja rozwija się w ciągu kilku do kilkunastu tygodni po urodzeniu dziecka. Dotyka od 10 do 22 procent kobiet. Pojawił się potencjalny lek na depresję poporodową.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Od dwóch dekad badania nad depresją poporodową są prowadzone na wydziale Neuronauki i Terapii Eksperymentalnej w Texas A&M University College of Medicine (USA) pod kierownictwem profesora D. Samba Reddy.

Profesor Reddy wraz z zespołem szukał metody leczenia, która wykorzystuje naturalną chemię organizmu do leczenia chorób mózgu. Ukuł termin „neurosteroidowa terapia zastępcza" nawiązując do bardziej znanych rodzajów terapii zastępczych, takich jak insulinoterapia zastępcza lub hormonalna terapia zastępcza. Najnowsza praca wykorzystująca to podejście do depresji poporodowej została przedstawiona w artykule opublikowanym niedawno w "Journal of Neuroendocrinology".

Neurosteroidy to sterydy syntetyzowane w mózgu, które mają istotny wpływ regulacyjny na funkcjonowanie mózgu. Wytwarzanie jednego z nich - allopregnanolonu - rośnie  podczas ciąży. Jednak po porodzie poziom neurosteroidów spada, prowadzi to do zaburzeń równowagi chemicznej w mózgu, które mogą powodować depresję poporodową. Zastosowano metodę, która polega na podaniu allopregnanolonu w postaci zastrzyków. Lek pod nazwą Brexanalon został zatwierdzony w 2019 roku jako pierwszy lek na depresję poporodową.

Jak działa lek na depresję poporodową

Depresja poporodowa jest wyjątkowa pod tym względem, że jest krótki czas, w którym można ją leczyć, są to pierwsze cztery tygodnie po urodzeniu dziecka. Ciało nowej matki wznawia cykl menstruacyjny po czterech do sześciu tygodniach, a gdy cykl się rozpoczyna organizm ponownie wytwarza neurosteroidy na normalnym poziomie.

- Przed neurosteroidową terapią zastępczą nie było dostępnego leku, który działałby wystarczająco szybko. Po porodzie nie ma wystarczająco dużo czasu, by kobiety zastosowały istniejące leki na depresję, które dają efekty dopiero po trzech, czterech tygodniach - powiedział Reddy.

Z drugiej strony neurosteroidy działają natychmiast jako antydepresanty, ponieważ mają szybki mechanizm działania. Wzmacniają już istniejący receptor w mózgu, więc po podaniu leku pacjent natychmiast zaczyna czuć się lepiej, a po zalecanym trzydniowym leczeniu będzie czuć się lepiej przez tygodnie. Ten lek pomaga młodym matkom zastąpić neurosteroidy przez pierwsze kilka tygodni po urodzeniu, dopóki ich organizm nie wznowi naturalnie produkcji tych związków.

Depresja poporodowa - ważna jest świadomość

U młodych matek po powrocie ze szpitala nie zawsze objawia się pełny zestaw objawów depresji poporodowej. Dlatego bardzo ważne jest by partner, rodzice, przyjaciele byli czujni. Jeśli będą w stanie zidentyfikować, że młoda mama ma trudności z nawiązaniem więzi z dzieckiem, komunikowaniem swoich uczuć lub wykonywaniem codziennych czynności, że potrzebuje pomocy, będą w stanie zaproponować pomoc.

Ważne jest, aby otoczenie było świadome zarówno objawów depresji poporodowej, jak i dostępnego leczenia. - Ponieważ jest dostępne leczenie, myślę, że kobiety będą miały większą siłę, aby porozmawiać o depresji poporodowej i szukać pomocy - powiedział Reddy.

Zobacz wideo Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Źródło: MedicalXpress

Więcej o: