Z pewnością zawroty głowy przy wstawaniu i kładzeniu się mogą dość mocno dezorganizować nasze życie. Należy jednak pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach można traktować takie kręcenie się w głowie jako stan normalny. Bywa, że to nagłe wyprostowanie się powoduje ten nieprzyjemny stan i w zasadzie nie ma się czego martwić. Kłopotliwa staje się jednak sytuacja, w której zawroty głowy:
Dosyć dziwna jest również sytuacja, gdy pojawiają się długotrwałe zawroty przy wstawaniu i chodzeniu. Dolegliwości powinny ustąpić samoistnie w krótkim czasie. Jeśli to nie następuje, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.
Czy mogą nam się przydarzyć zawroty głowy przy wstawaniu z krzesła? Co do zasady takie dolegliwości mogą występować przy zmianie pozycji z horyzontalnej na stojącą. Dzieje się tak z powodu szybkiej zmiany ciśnienia i utlenowania krwi. Co ciekawe - problem tkwi w naszej szyi. Posiadamy tam chemoreceptory i baroreceptory, czyli komórki odpowiedzialne za reakcję na zmiany zawartości tlenu we krwi i ciśnienia. Przy wstawaniu z pozycji siedzącej szok jest mniejszy. Stąd zawroty głowy przy wstawaniu z krzesła, o ile występują, to zdarza się to znacznie rzadziej. Jeśli jednak mamy takie objawy i zdarzają się często, to również powinniśmy poszukać pomocy u lekarza.
Naturalnie wszystko to rodzi zasadnicze pytanie: co powoduje zawroty głowy przy wstawaniu? Niestety, ale nie możemy wskazać jednej odpowiedzi, bo przyczyny mogą być różnorodne. W sytuacji, gdy dolegliwości są częste i towarzyszą im dodatkowe symptomy, powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej. Co powoduje zawroty głowy przy wstawaniu i może być groźne dla naszego zdrowia? Możemy tu wymienić choćby:
Zdarza się jednak, że zawroty głowy po przebudzeniu mogą być objawami innych schorzeń, jak stwardnienie rozsiane lub udar pnia mózgu. Innym razem towarzyszą migrenie lub zatruciu pokarmowemu - także alkoholem.
Czemu mamy zawroty głowy przy wstawaniu? Przyczyny, chociaż różne, niekiedy bywają nie dość dobrze znane. Wśród wymienionych wyżej przynajmniej dwie choroby brzmią nadzwyczaj tajemniczo - większość pacjentów absolutnie nic o nich nie wie. Mowa tu o przypadłościach w postaci:
Jak radzić sobie z przypadłością taką, jak zawroty głowy przy wstawaniu? Leczenie oczywiście jest uzależnione od tego, jaka przypadłość została zdiagnozowana. W przypadku hipotensji ortostatycznej bardzo rzadko stosuje się leczenie farmakologiczne. Najczęściej wystarczy świadome podejście do sytuacji, w której objawy się pojawiają. Czasem zaleca się tzw. trening pionizacyjny - polega on na utrzymywaniu pionowej pozycji ciała przy ścianie przez zalecany czas.
Zobacz też: Zawroty głowy - co może być ich przyczyną? Domowe sposoby na zawroty głowy