Zawroty głowy przy wstawaniu. Co je powoduje? Czy mogą być groźne?

Czy zawroty głowy przy wstawaniu powinny nas bardzo niepokoić? Z pewnością takie uczucie powoduje dyskomfort i nikt go nie lubi. Czy może być jednak objawem groźnej choroby?

Zawroty głowy przy wstawaniu i kładzeniu się. Czy są niebezpieczne?

Z pewnością zawroty głowy przy wstawaniu i kładzeniu się mogą dość mocno dezorganizować nasze życie. Należy jednak pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach można traktować takie kręcenie się w głowie jako stan normalny. Bywa, że to nagłe wyprostowanie się powoduje ten nieprzyjemny stan i w zasadzie nie ma się czego martwić. Kłopotliwa staje się jednak sytuacja, w której zawroty głowy:

  • powracają regularnie
  • są wyjątkowo silne i długotrwałe 
  • towarzyszą im dodatkowe dolegliwości

Zawroty głowy podczas leżenia mogą mieć różną przyczynę. Zdjęcie ilustracyjneZawroty głowy podczas leżenia. Co może być ich przyczyną?

Zawroty głowy przy wstawaniu i chodzeniu

Dosyć dziwna jest również sytuacja, gdy pojawiają się długotrwałe zawroty przy wstawaniu i chodzeniu. Dolegliwości powinny ustąpić samoistnie w krótkim czasie. Jeśli to nie następuje, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.  

Zawroty głowy przy wstawaniu z krzesła - co oznaczają?

Czy mogą nam się przydarzyć zawroty głowy przy wstawaniu z krzesła? Co do zasady takie dolegliwości mogą występować przy zmianie pozycji z horyzontalnej na stojącą. Dzieje się tak z powodu szybkiej zmiany ciśnienia i utlenowania krwi. Co ciekawe - problem tkwi w naszej szyi. Posiadamy tam chemoreceptory i baroreceptory, czyli komórki odpowiedzialne za reakcję na zmiany zawartości tlenu we krwi i ciśnienia. Przy wstawaniu z pozycji siedzącej szok jest mniejszy. Stąd zawroty głowy przy wstawaniu z krzesła, o ile występują, to zdarza się to znacznie rzadziej. Jeśli jednak mamy takie objawy i zdarzają się często, to również powinniśmy poszukać pomocy u lekarza. 

Co powoduje zawroty głowy przy wstawaniu?

Naturalnie wszystko to rodzi zasadnicze pytanie: co powoduje zawroty głowy przy wstawaniu? Niestety, ale nie możemy wskazać jednej odpowiedzi, bo przyczyny mogą być różnorodne. W sytuacji, gdy dolegliwości są częste i towarzyszą im dodatkowe symptomy, powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej. Co powoduje zawroty głowy przy wstawaniu i może być groźne dla naszego zdrowia? Możemy tu wymienić choćby:

Zdarza się jednak, że zawroty głowy po przebudzeniu mogą być objawami innych schorzeń, jak stwardnienie rozsiane lub udar pnia mózgu. Innym razem towarzyszą migrenie lub zatruciu pokarmowemu - także alkoholem.  

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Zawroty głowy przy wstawaniu - przyczyny mniej znane

Czemu mamy zawroty głowy przy wstawaniu? Przyczyny, chociaż różne, niekiedy bywają nie dość dobrze znane. Wśród wymienionych wyżej przynajmniej dwie choroby brzmią nadzwyczaj tajemniczo - większość pacjentów absolutnie nic o nich nie wie. Mowa tu o przypadłościach w postaci:

  • choroby Meniere'a - jest to bardzo rzadki typ choroby ucha wewnętrznego, w której można jedynie łagodzić objawy. Polega ona na stopniowym pogorszeniu się zdolności słyszenia, czemu towarzyszą szumy i właśnie zawroty głowy
  • hipotensji ortostatycznej - mianem tym określa się zawroty głowy i uczucie osłabienia się, które pojawiają się w wyniku spadku ciśnienia podczas zmiany pozycji ciała. Nie jest niebezpieczna, ale upadki mogą być fizycznie groźne dla osoby cierpiącej na tę przypadłość.

Zawroty głowy po przebudzeniu mogą być objawem choroby. Zdjęcie ilustracyjneZawroty głowy po przebudzeniu. Przyczyny, charakterystyka, leczenie

Zawroty głowy przy wstawaniu - leczenie. Na czym polega?

Jak radzić sobie z przypadłością taką, jak zawroty głowy przy wstawaniu? Leczenie oczywiście jest uzależnione od tego, jaka przypadłość została zdiagnozowana. W przypadku hipotensji ortostatycznej bardzo rzadko stosuje się leczenie farmakologiczne. Najczęściej wystarczy świadome podejście do sytuacji, w której objawy się pojawiają. Czasem zaleca się tzw. trening pionizacyjny - polega on na utrzymywaniu pionowej pozycji ciała przy ścianie przez zalecany czas. 

Zobacz też: Zawroty głowy - co może być ich przyczyną? Domowe sposoby na zawroty głowy

Więcej o: