HTZ nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem demencji

Brytyjscy naukowcy przebadali 600 000 kobiet w ciągu trzech dekad. To największe badanie tego rodzaju wykazało, że hormonalna terapia zastępcza (HTZ) nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju demencji.

HTZ (hormonalna terapia zastępcza) polega na przyjmowaniu żeńskich hormonów (głównie estrogenów) przez kobiety w okresie okołomenopauzalnym oraz pomenopauzalnym, w celu uzupełnienia ich niedoborów w organizmie. HTZ łagodzi objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, wahania nastroju, utratę pamięci, depresję. Jest stosowana jest przez miliony kobiet na całym świecie. Naukowcy twierdzą, że w Wielkiej Brytanii około 14 proc. kobiet w wieku od 50 do 59 lat stosuje HTZ i około 5 proc. kobiet w wieku od 40 do 49 i od 60 do 69 lat. Niektóre objawy menopauzy są podobne do wczesnych objawów demencji.

Zobacz wideo Menopauza? Nie musi boleć

HTZ i demencja - uspokajające wnioski

Kilka wcześniejszych badań dostarczały rozbieżnych wniosków. Badania laboratoryjne na małych próbach wskazywały na związek między estrogenem a związanym z wiekiem pogorszeniem pracy mózgu. Randomizowane kontrolowane badanie wykazało zwiększone ryzyko rozwoju demencji wśród osób stosujących terapię estrogenowo-progestagenową. Aby rozwiać wątpliwości naukowcy z Uniwersytetów Oksfordzkiego, Southampton i Nottingham postanowili zbadać ryzyko rozwoju demencji u kobiet stosujących którąkolwiek z form HTZ. HTZ stosuje się jako plastry, tabletki, globulki.

Badacze wykorzystali bazy danych podstawowej opieki zdrowotnej. Przeanalizowali dane pacjentek stosujących HTZ. Dane 118 501 kobiet w Wielkiej Brytanii w wieku 55 lat i starszych, u których zdiagnozowano demencję w latach 1998-2020 zestawiono z danymi 497 416 kobiet u których nie stwierdzono demencji. Obie grupy są spójne pod względem wieku i innych istotnych czynników. W analizie uwzględniono takie czynniki jak wywiad rodzinny, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz wcześniejsze schorzenia.

Po uwzględnieniu pełnego zakresu potencjalnie zakłócających czynników, naukowcy nie stwierdzili ogólnych powiązań między stosowaniem terapii hormonalnej a ryzykiem demencji, niezależnie od rodzaju hormonu, jego stosowania, dawki czy czasu trwania leczenia.

Badaniem, które objęło ponad 600 000 kobiet w ciągu trzech dekad, wykazało, że HTZ nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem demencji. Wyniki zostały opublikowane w BMJ. - To duże badanie obserwacyjne nie wykazało ogólnego związku między stosowaniem hormonalnej terapii menopauzalnej a ryzykiem rozwoju demencji. To odkrycie było spójne dla różnych rodzajów hormonów, dawek, aplikacji i czasu rozpoczęcia terapii hormonalnej - napisali autorzy.

HTZ, demencja, choroba Alzheimera

Warto dodać, że w niektórych podgrupach uzyskano różne wyniki. U kobiet poniżej 80 roku życia, które stosowały terapię wyłącznie estrogenową przez 10 lat lub dłużej, naukowcy odkryli 15 proc. mniejsze ryzyko demencji. Jednak analiza przypadków z diagnozą choroby Alzheimera wykazała niewielki wzrost ryzyka związanego z terapią estrogenowo-progestagenową. Kobiety stosujące terapię estrogenowo-progestagenową od pięciu do dziewięciu lat miały o 11 proc. zwiększone ryzyko, a te stosujące ją przez ponad dekadę o 19 proc. podwyższone ryzyko demencji.

Badanie miało charakter obserwacyjny, badacze uznają pewne ograniczenia, takie jak niepełne rejestrowanie objawów menopauzy szczególnie u kobiet zarejestrowanych po menopauzie, co mogło mieć wpływ na wyniki.

Jednak w badaniu wykorzystano dużą próbkę danych z dokumentacji podstawowej opieki zdrowotnej i jest to pierwsze tego rodzaju badanie, które pozwala ocenić ogólne ryzyko dla kobiet stosujących różne rodzaje HTZ. Prof. Pauline Maki z Uniwersytetu  Illinois (USA) i prof. JoAnn Manson z Harvard Medical School (USA) na łamach "BMJ" stwierdziły, że wyniki powinny uspokoić kobiety.

Źródło: The GuardianBMJ

Więcej o: