Kalkulator BMI - czym jest? Jak obliczyć BMI mężczyzny i kobiety?

Kalkulator BMI, czyli wskaźnika masy ciała, pozwala na dość łatwe obliczenie tego, ile faktycznie powinniśmy ważyć. Obecnie możemy skorzystać z bardzo wygodnych kalkulatorów online.

Jak obliczyć BMI? Podpowiadamy!

Jak obliczyć BMI? Wskaźnik masy ciała, czyli Body Mass Index, pozwala na obliczenie właściwej masy ciała. W prosty sposób, uwzględniając masę w kilogramach i wysokość w centymetrach, można samemu dowiedzieć się tego, ile kg powinniśmy w rzeczywistości ważyć. Interesujące, że historia obliczania BMI sięga lat 30. XIX w. Wówczas bardzo zasłużył się dla jego opracowania belgijski matematyk Adolf Quételet. Ważne jest to, że kalkulator BMI może być stosowany wyłącznie w odniesieniu do osób dorosłych. 

Kalkulator BMI wykonuje proste obliczenia stosunku masy ciała do wzrostu. Zdjęcie ilustracyjne Kalkulator BMI: co to jest? Jak obliczyć BMI?

Jaki jest wzór na obliczanie BMI?

Jak wygląda wzór na obliczenie BMI? Chodzi o prostą zależność, która wynika z następującego działania:

  • BMI  = masa / wysokość ciała² [kg / m²]

Opracowano tabele zarówno pożądanych wartości BMI dla poszczególnych grup wiekowych, jak i jego wysokości wskazujących na poważne choroby. 

Obliczanie BMI. Dlaczego warto to zrobić? 

Dlaczego obliczanie BMI jest potrzebne? Ten prosty sposób na wyliczenie optymalnej wagi dla siebie ma duże znaczenie jeśli chodzi o możliwość wskazania u danej osoby niedowagi lub nadwagi, otyłości. Co do zasady wyróżnia się następujące wartości BMI: 

  • poniżej 16 kg / m² - wygłodzenie
  • 16 - 16,99 - wychudzenie
  • 18,5–24,99 - pożądana waga ciała pacjenta
  • 25,0–29,99 - nadwaga
  • powyżej 40,0 - otyłość III stopnia z dużym ryzykiem wystąpienia chorób towarzyszących otyłości

Obliczanie BMI mężczyzny

Wciąż wskazuje się, że BMI może nie być dość precyzyjne -brakuje tu choćby uwzględnienia tak ważnej rzeczy, jak budowa sylwetki. Jak wygląda obliczanie BMI u mężczyzny? Większość współczesnych kalkulatorów BMI uwzględnia podział wg płci. Warto wiedzieć, że normy obliczania BMI pochodzą od Światowej Organizacji Zdrowia. Współcześnie najgroźniejsze konsekwencje mają nadwaga i otyłość. 

Zobacz też: Wskaźnik talia-biodra (waist-hip ratio, WHR) - co to jest i jak obliczyć WHR?

Obliczanie BMI kobiety

Jak wygląda obliczanie BMI kobiety? Również w przypadku pań musimy wybrać odpowiednią opcję w kalkulatorze BMI. Warto także pamiętać o tym, że współczynnik nie jest reprezentatywny nie tylko dla dzieci, ale także kobiet w ciąży i zawodowych sportowców. Zwłaszcza kulturyści bywają oceniani według wskaźnika BMI jako osoby z nadwagą, tymczasem w ich ciałach jest najczęściej niewiele tkanki tłuszczowej. Podobnie bywa z wysokimi lekkoatletami, którzy wg BMI oceniani są jako nadmiernie wychudzeni. 

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej to dwuetapowy program, którego celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Zdjęcie ilustracyjne Dieta dr Dąbrowskiej: aspekty zdrowotne. Na czym polega?

Kalkulator BMI online. Czy warto z niego korzystać?

Niewątpliwie kalkulator BMI online jest tym narzędziem, którym chętnie posługujemy się z uwagi na jego prostotę. Wystarczy, że wybierzemy płeć, wpiszemy wzrost i wagę w przeznaczone do tego pole. Łatwość, z jaką przyjdzie nam obliczyć BMI, ma też pewne negatywne konsekwencje. Stąd współczynnik spotyka się z krytyką. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim wzór na współczynnik został opracowany przez matematyka, nie zaś przez lekarza. Dodatkowo nie zmienił się przez niemal 200 lat. Warto więc stwierdzić, że obliczony BMI jest zbyt ogólną wartością, żeby na jego podstawie prowadzić zaawansowaną diagnostykę.

Kalkulator BMI online może nam jednak pomóc zadbać o piękną sylwetkę. Ważniejsze są jednak takie kwestie, jak utrzymanie właściwego ciśnienia krwi, zadbanie o zdrowie układu krążenia, zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. Reasumując: im bliżej naszemu BMI do wzorcowego, tym mniejsza szansa na zapadnięcie na ciężkie choroby. Pamiętajmy jednak, że tak ważne decyzje, jak rygorystyczne zmiany w jadłospisie lub wprowadzenie leczniczej diety, nie mogą być podejmowane tylko na podstawie BMI. Trzeba tutaj bardziej złożonych narzędzi i fachowej wiedzy, którą dysponują lekarze i dietetycy. 

Zobacz też: Sabotażyści odchudzania - dietetyczne błędy utrudniające chudnięcie

Zobacz wideo Jaka dieta, taka twarz. Uważaj, co jesz, bo to widać na twarzy!
Więcej o: