Wybielanie zębów: co zrobić, by zęby lśniły bielą jak z reklamy?

Wybielanie zębów to coraz popularniejszy zabieg, mający na celu zlikwidowanie problemu estetycznego, jakim są przebarwienia zębów. Choć można korzystać z domowych metod walki z przebarwieniami, takich jak pasty wybielające, plastry czy nakładki, to zdecydowanie najlepszą (choć i najbardziej kosztowną) opcją wydaje się wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Sprawdzamy, na czym polega wybielanie zębów.

Wybielanie zębów: jak wygląda?

Szczególnie osoby pijące dużo kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina czy palące papierosy interesuje wybielanie zębów. Jak wygląda i na czym polega taki zabieg? To zależy od tego, czy zdecydujemy się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, wybielanie domowe przy użyciu nakładek wykonanych przez dentystę, bądź domowe sposoby. Ogólnie rzecz biorąc wybielanie zębów polega na rozjaśnieniu ich barwy oraz likwidacji przebarwień. Podczas wybielania wykonywanego w gabinecie stomatologicznym stosowane są preparaty o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru. Mechanizm wybielania polega bowiem na rozpadzie nadtlenku wodoru, przeniknięciu wolnych rodników do szkliwa oraz przebarwionej zębiny, a w efekcie utlenianiu przebarwień. Wykonanie zabiegu w gabinecie poprzedzone jest szczegółowym badaniem stanu uzębienia i jamy ustnej, a także przeprowadzeniem przez lekarza wywiadu, dzięki czemu dowiemy się, czy nie istnieją przeciwwskazania do zabiegu. Ponadto, przed wybielaniem zębów konieczne będzie właściwe przygotowanie do niego zębów, poprzez zabiegi higienizacyjne: skaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Wybielanie zębów: jaka metoda jest najskuteczniejsza?

Jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów, jaka metoda będzie najskuteczniejsza? Zasadniczo do wyboru mamy dwie metody profesjonalnego wybielania zębów: metodę gabinetową oraz tzw. metodę domową, czyli metodę nakładkową. Obie przeprowadzane są pod nadzorem lekarza stomatologa i poprzedzone szczegółowym wywiadem medycznym, dotyczącym stanu zdrowia, przyjmowanych leków, przebytych chorób, stanu jamy ustnej oraz przyczyny przebarwień. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, warto zdecydować się na wybielanie gabinetowe – jest to bowiem metoda zapewniająca szybkie i skuteczne wybielenie zębów. Polega na nałożeniu na zęby odpowiedniego preparatu wybielającego, którego działanie aktywowane jest przy użyciu specjalnej lampy bądź lasera diodowego. Najpopularniejszą metodą jest użycie żelu wybielającego, który zaczyna działać pod wpływem oświetlenia światłem emitowanym przez lampę Beyond. Jednorazowy zabieg trwa niecałą godzinę i pozwala na usunięcie silnych przebarwień nie tylko z powierzchni zębów, ale również z wnętrza zębiny, czasem jednak może powodować nadwrażliwość w czasie wybielania. Konkurencyjnym systemem jest Prevdent, w którym preparat w formie aktywnej pianki pobudzany jest do działania naświetlaniem specjalną lampą. Metoda ta nie tylko wybiela zęby, ale także wzmacnia szkliwo, dzięki zawartości nano-hydroksyapatytu – głównego składnika szkliwa. Jest to również jednorazowy zabieg, trwa około półtorej godziny.

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Wybielanie zębów w domu

Wybielanie zębów w domu może być równie bezpieczne, co zabieg wykonany w gabinecie stomatologicznym. Tu skuteczna będzie metoda nakładkowa. Podczas pierwszej wizyty u dentysty lekarz pobierze wycisk, na podstawie którego stworzy nakładki na zęby. Podczas kolejnej wizyty pokaże, jak wypełnić nakładki żelem wybielającym oraz umieścić je na zębach. Nakładki takie nosi się na zębach codziennie przez kilka godzin, zwykle przez okres dwóch tygodni. Oczywiście, można także korzystać z dostępnych w aptekach nakładek wybielających, te jednak nie będą dopasowane indywidualnie do kształtu naszych zębów, a zatem ryzykujemy podrażnienia oraz nierównomierny efekt.

Zobacz też: Płukanie ust olejem (ssanie oleju): czy warto stosować tę metodę

Wybielanie zębów: cena

Jak nietrudno się domyślić, jeśli decydujemy się na wybielanie zębów, cena będzie zależała od metody, którą wybierzemy. Z pewnością najtańszą opcją wybielania zębów jest sięgnięcie po pastę wybielającą. Podobnie jak profesjonalne preparaty stosowane w gabinetach stomatologicznych, pasty wybielające mają w swoim składzie nadtlenek wodoru, a dodatkowo również substancje ścierne. Toteż należy koniecznie przestrzegać zaleceń producentów podczas ich stosowania. Cena pasty wybielającej będzie się wahać w granicach od 10 do 40 złotych. Nieco droższe będzie wybielanie zębów przy pomocy pasków wybielających, nasączonych substancją aktywną (najczęściej nadtlenkiem wodoru o niewielkim stężeniu). Ich koszt to od 20 do 90 złotych

Ile kosztuje wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym?

Warto wiedzieć, ile kosztuje wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Jeśli skorzystamy z metody nakładkowej, będziemy musieli na to przeznaczyć od 400 do 900 złotych. Cena ta obejmuje wykonanie wycisku, przygotowanie spersonalizowanych nakładek oraz żel wybielający. Zdecydowanie kosztowniejsze jest wybielanie zębów lampą Beyond – zapłacimy za nie średnio od 500 do 1500 złotych. Wybielanie laserem diodowym kosztuje od 700 do nawet 2000 złotych. Najbardziej kosztowne jest wybielanie regeneracyjne (metodą Prevdent) – za taki zabieg zapłacimy od 1200 do 2000 złotych.

Wybielanie zębów: czy jest bezpieczne?

Osoby chcące mieć lśniący, biały uśmiech często zastanawiają się, czy wybielanie zębów jest bezpieczne. Domowe metody mogą nieść ze sobą ryzyko, zwłaszcza gdy sięgamy po preparaty z niesprawdzonego źródła. Nie dają też gwarancji jednolitego efektu wybielenia. Dlatego warto zdecydować się na zabieg w gabinecie stomatologicznym. Lekarz oceni, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania danej metody wybielania zębów, a także zastosuje preparaty w pełni bezpieczne dla zębów. Jedynie zbyt częste stosowanie kuracji wybielającej może prowadzić do nadwrażliwości zębów.

Zobacz też: Opracowano nową metodę leczenia niewielkich ubytków w zębach. Koniec borowania?

Więcej o: