Czym manifestuje się ból w klatce piersiowej przy schylaniu? Objawy mogą wyglądać w różny sposób, bo i przyczyny schorzenia bywają różne. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, w której części klatki piersiowej odczuwamy bóle przy schylaniu i czy są one nawracające. Przy wywiadzie lekarskim pewną podpowiedzią będzie to, czy epizodom tym towarzyszą dodatkowe symptomy. Chodzi zwłaszcza o kaszel, gorączkę lub sytuację, gdy ból w klatce piersiowej przy schylaniu nasila się również podczas oddychania. Chodzi zwłaszcza o głębokie wdechy. Powinniśmy też zwrócić uwagę na to, czy bolesność dotyczy również innych części ciała - np. ręki.
Co sprawia, że czujemy ból w klatce przy schylaniu się? Przyczyny mogą być bardzo różne. Zawsze wtedy, gdy przyczyna nie jest nam znana, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie pomylimy nietypowych objawów z tymi, które daje zawał serca lub inne ciężkie choroby. W sytuacji, gdy chodzi o ból w klatce piersiowej przy schylaniu, może chodzić np. o:
Niekiedy powody mogą być jeszcze inne. Co oznacza ból w klatce piersiowej przy schylaniu się? Jako jedna z przyczyn wymieniany jest również refluks żołądkowo - przełykowy. W jego przypadku nasilenie bólu występuje przy pochylaniu się do przodu, ale i w pozycji leżącej.
Jak poradzić sobie doraźnie w momencie, gdy pojawi się ból w klatce piersiowej przy schylaniu? Jak złagodzić objawy tej przykrej dolegliwości? W praktyce trudno o jednoznaczną receptę na radzenie sobie z bólem w sytuacji, gdy przyczyna nie jest znana. Należy dążyć do eliminowania czynnika, który w tym momencie sprawia ból, czyli pochylania i możliwie szybko udać się do lekarza.
Do kogo udać się, gdy doskwiera nam ból w klatce piersiowej przy schylaniu? Jaki lekarz pomoże nam w postawieniu diagnozy i podjęciu leczenia? W pierwszej kolejności jest to lekarz rodzinny, który przeprowadzi wywiad i badanie fizykalne. W razie potrzeby trafiamy do specjalistów takich, jak neurolog lub kardiolog.
Jak przebiega diagnostyka w sytuacji, gdy przeszkadza nam ból w klatce piersiowej przy schylaniu? Jakie badania wykonuje się najczęściej? Tryb postępowania może różnić się w zależności od specyfiki objawów, wieku chorego lub przebytych chorób i urazów. Najczęstszymi badaniami, które się wykonuje, są badania EKG serca - spoczynkowe, wysiłkowe, śródsercowe i Holter. Popularne jest również RTG, czyli radiologiczne badanie klatki piersiowej. Istotny jest też pomiar ciśnienia i badanie krwi.
Zobacz też: Ból w klatce piersiowej. Rodzaje, przyczyny, sposoby leczenia