Ból w klatce piersiowej przy schylaniu. Co może oznaczać i jak go złagodzić?

Ból w klatce piersiowej przy schylaniu z pewnością niepokoi. Wraz z innymi dolegliwościami tego typu przywodzi na myśl poważne choroby - zwłaszcza serca. W rzeczywistości może mieć różne przyczyny, ale nie wolno go bagatelizować.

Ból w klatce piersiowej przy schylaniu - objawy współwystępujące

Czym manifestuje się ból w klatce piersiowej przy schylaniu? Objawy mogą wyglądać w różny sposób, bo i przyczyny schorzenia bywają różne. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, w której części klatki piersiowej odczuwamy bóle przy schylaniu i czy są one nawracające. Przy wywiadzie lekarskim pewną podpowiedzią będzie to, czy epizodom tym towarzyszą dodatkowe symptomy. Chodzi zwłaszcza o kaszel, gorączkę lub sytuację, gdy ból w klatce piersiowej przy schylaniu nasila się również podczas oddychania. Chodzi zwłaszcza o głębokie wdechy. Powinniśmy też zwrócić uwagę na to, czy bolesność dotyczy również innych części ciała - np. ręki.  

Ból w klatce piersiowej po lewej stronie - co może oznaczać? Zdjęcie ilustracyjne Ból w klatce piersiowej po lewej stronie. Czy jest powodem do niepokoju?

Ból w klatce piersiowej przy schylaniu - przyczyny najczęściej występujące

Co sprawia, że czujemy ból w klatce przy schylaniu się? Przyczyny mogą być bardzo różne. Zawsze wtedy, gdy przyczyna nie jest nam znana, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie pomylimy nietypowych objawów z tymi, które daje zawał serca lub inne ciężkie choroby. W sytuacji, gdy chodzi o ból w klatce piersiowej przy schylaniu, może chodzić np. o:

  • nerwicę - wówczas do bolesności dochodzi w sytuacjach stresowych
  • podrażnienie opłucnej - wtedy ból nasila się przy głębokim oddychaniu, jest też związany z kaszlem, niekiedy towarzyszy mu gorączka
  • zespół Tietza - mianem tym określa się zapalenie chrzęstno - kostnych połączeń mostka z żebrami; ból jest szczególnie mocny podczas ucisku
  • choroba piersiowego odcinka kręgosłupa - przy zbyt dużym obciążeniu piersiowej części kręgosłupa może nastąpić przesunięcie kręgu, który zaczyna naciskać na nerwy. Ból promieniuje od serca do ręki, nasila się też podczas wdechu
  • inne bóle mięśniowo - szkieletowe powstałe np. w wyniku urazów

Co oznacza ból w klatce piersiowej przy schylaniu?

Niekiedy powody mogą być jeszcze inne. Co oznacza ból w klatce piersiowej przy schylaniu się? Jako jedna z przyczyn wymieniany jest również refluks żołądkowo - przełykowy. W jego przypadku nasilenie bólu występuje przy pochylaniu się do przodu, ale i w pozycji leżącej. 

Ból w klatce piersiowej przy schylaniu - jak złagodzić objawy?

Jak poradzić sobie doraźnie w momencie, gdy pojawi się ból w klatce piersiowej przy schylaniu? Jak złagodzić objawy tej przykrej dolegliwości? W praktyce trudno o jednoznaczną receptę na radzenie sobie z bólem w sytuacji, gdy przyczyna nie jest znana. Należy dążyć do eliminowania czynnika, który w tym momencie sprawia ból, czyli pochylania i możliwie szybko udać się do lekarza. 

Ból w klatce piersiowej przy schylaniu - jaki lekarz może nam pomóc?

Do kogo udać się, gdy doskwiera nam ból w klatce piersiowej przy schylaniu? Jaki lekarz pomoże nam w postawieniu diagnozy i podjęciu leczenia? W pierwszej kolejności jest to lekarz rodzinny, który przeprowadzi wywiad i badanie fizykalne. W razie potrzeby trafiamy do specjalistów takich, jak neurolog lub kardiolog. 

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie - co może oznaczać? Zdjęcie ilustracyjne Ból w klatce piersiowej po prawej stronie. O czym może świadczyć?

Ból w klatce piersiowej przy schylaniu: jakie badania wykonuje się najczęściej?

Jak przebiega diagnostyka w sytuacji, gdy przeszkadza nam ból w klatce piersiowej przy schylaniu? Jakie badania wykonuje się najczęściej? Tryb postępowania może różnić się w zależności od specyfiki objawów, wieku chorego lub przebytych chorób i urazów. Najczęstszymi badaniami, które się wykonuje, są badania EKG serca - spoczynkowe, wysiłkowe, śródsercowe i Holter. Popularne jest również RTG, czyli radiologiczne badanie klatki piersiowej. Istotny jest też pomiar ciśnienia i badanie krwi. 

Zobacz też: Ból w klatce piersiowej. Rodzaje, przyczyny, sposoby leczenia

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie
Więcej o: