Wiedzieliśmy, że bakterie jelitowe mogą sabotować odchudzanie. Teraz odkryto kolejnego sprawca

Skład bakterii w jelitach jest inny u osób otyłych niż u osób, które nie są otyłe. Najnowsze badania pokazują, że różnimy się również zestawem genów, które są zakodowane w bakteriach naszych jelit, a to wpływa na skuteczność metod odchudzających.
Zobacz wideo Pożeracze tłuszczu, czyli jesz i chudniesz

Odkrycia opublikowano w tym tygodniu w mSystems, ogólnodostępnym czasopiśmie "American Society for Microbiology".

Zdolność rozkładania skrobi - kluczowe odkrycie

- Mikrobiom jelitowy może pomóc lub spowodować odporność na utratę wagi, a to otwiera możliwości zmiany mikrobiomu jelitowego, aby wpłynąć na utratę wagi - powiedział główny autor badania dr Christian Diener, naukowiec z nstitute for Systems Biology in Seattle (USA).

Mikrobiom lub mikrobiota to ogół mikroorganizmów, które zasiedlają jakieś środowisko. Organizm człowieka zamieszkuje niezliczona ilość bakterii, grzybów, wirusów oraz archeonów - jednokomórkowców, mylonych kiedyś z bakteriami. W zdecydowanej większości są to przyjazne nam żyjątka, bez których nie moglibyśmy właściwie funkcjonować. Nie ma miejsca w ludzkim ciele, w którym nie natknęlibyśmy się na jakiegoś przedstawiciela świata mikro. Według szacunków naukowców ciało człowieka składa się tylko w 43 procentach z ludzkich komórek. Reszta to organizmy zasiedlające nasze wnętrze i skórę.

Dr Diener i współpracownicy skupili się na grupie osób, które były zaangażowane w badanie dotyczące stylu życia. Zamiast konkretnej diety lub programu ćwiczeń zastosowano program coachingu behawioralnego w połączeniu z poradami dietetyka, trenera, pielęgniarki. Naukowcy skupili się na 48 osobach, które traciły ponad 1 proc. masy ciała miesięcznie w okresie od 6 do 12 miesięcy, oraz 57 osobach, które nie straciły wagi i miały stabilny wskaźnik masy ciała (BMI) w tym samym czasie. Naukowcy opierali się na metagenomice, badaniu materiału genetycznego odzyskanego z próbek krwi i kału. Ponadto w analizie brano pod uwagę m.in metabolity krwi, białka krwi, bakterie jelitowe, kwestionariusze żywieniowe.

Po sprawdzeniu wieku, płci i wyjściowego BMI, naukowcy zidentyfikowali 31 podstawowych cech metagenomicznych stolca, które były związane z odpowiedziami na utratę masy ciała. Obejmowały one złożone geny degradacji polisacharydów i białek, geny odpowiedzi na stres, geny związane z oddychaniem, geny syntezy ściany komórkowej i tempo replikacji bakterii jelitowych. Głównym odkryciem było to, że zdolność mikrobioty jelitowej do rozkładania skrobi była zwiększona u osób, które nie schudły. 

Bakterie i geny decydują o sukcesie odchudzania 

- Przed tym badaniem wiedzieliśmy, że skład bakterii w jelitach jest inny u osób otyłych niż u osób, które są otyłe. Teraz zobaczyliśmy, że różnią się zestawem genów, które są zakodowane w bakteriach jelitowych. Mikrobiota  jelitowa jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za to czy odchudzanie zakończy się sukcesem, czy porażką. Czynniki, które decydują o otyłości nie są tymi samymi czynnikami, które decydują o tym, czy schudniemy po zmianie stylu życia - powiedział dr Diener.

Badania już wcześniej wykazały, że zmiana diety może zmienić skład bakterii w jelitach. Według dr Dienera, jeśli ktoś ma kompozycję genów bakterii jelitowych, która blokuje utratę wagi, to warto należy zmienić dietę, aby zmienić skład bakterii jelitowych.

Żródło: MedicalXpress

Więcej o: