Szczęście jest pojęciem dobrze znanym, a jednocześnie abstrakcyjnym. Może mieć ono różny wymiar dla różnych osób, co nie zmienia faktu, że każdy na swój sposób dąży do tego by je odczuwać jak najczęściej. Niestety życie ludzkie składa się z wielu momentów i nie zawsze mogą one być szczęśliwe. Od czego więc zależy jak często ten stan będzie nam towarzyszył?
Definicja szczęścia pochodząca ze słownika języka polskiego mówi, że jest to uczucie zadowolenia, radości, ale też to wszystko, co wywołuje ten stan. Jest to dość szeroko ujęte zagadnienie, niemniej jednak należy pamiętać, że dla każdego szczęście może oznaczać zupełnie coś innego i nie da się go przez to zamknąć w sztywnych ramach.
Na temat tego jak być szczęśliwym w życiu powstało już mnóstwo książek i poradników. Najczęściej odwołują się one do znanych i oklepanych frazesów, których przeczytanie niewiele zmienia w ludzkim życiu. Dzieje się tak dlatego, że aby być szczęśliwym trzeba samemu po to szczęście sięgnąć. Nic nie zdarzy się jeśli z naszej strony nie będzie ku temu odpowiedniej inicjatywy. Dla przykładu - jeśli dla kogoś prawdziwym szczęściem jest wygrana w loterii, to nie zdarzy się to na pewno jeśli nie zaczniemy puszczać losów. Podobnie jest z miłością czy powodzeniem zawodowym - nie podejmując żadnej aktywności nie możemy liczyć na to, że szczęście samo do nas przyjdzie. Tak więc reasumując, aby w życiu być szczęśliwym należy być aktywnym uczestnikiem swojego życia, a nie jedynie biernym obserwatorem.
Zobacz też: Jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne i czy dieta śródziemnomorska zapobiega depresji?
W popularnych poradnikach można znaleźć całą masę gotowych recept i sposobów na szczęśliwe życie. Czy jednak na prawdę każdy jest tam w stanie odnaleźć odzwierciedlenie swoich kłopotów i problemów? Otóż nie. Sytuacja życiowa każdego człowieka jest wypadkową wielu wydarzeń i okoliczności, których nie sposób zamknąć w konkretnych schematach. Dlatego szukając sposobu na szczęśliwe życie należy wykazać się dużą kreatywnością i elastycznością. Bardzo często bowiem to my sami jesteśmy sobie przeszkodą do szczęścia. Nasze przywiązanie do miejsc, przedmiotów, upodobań bywa barierą, która dzieli nas od zmian, które mogłyby wreszcie spowodować, że życie byłoby piękne i szczęśliwe. Szukając sposobów na szczęśliwe życie należy przede wszystkim wyzbyć się uprzedzeń, przestać postępować zgodnie z narzuconymi nam regułami i zacząć wreszcie kierować się tym co podpowiada nam rozum i serce.
Filozofia szczęśliwego życia wbrew pozorom nie jest wybitnie trudna do zrozumienia, a tym bardziej do wprowadzenia w swoje codzienne funkcjonowanie. Wystarczy otworzyć się na świat i starać się na niego popatrzeć z dystansem, bez zbędnego oceniania. Oto 8 złotych reguł, których przestrzeganie może pomóc poczuć się szczęśliwym:
Plagą dzisiejszych czasów jest nieustanne porównywanie się z innymi. W pewnym zakresie odpowiedzialne są social media, za pośrednictwem których gwiazdy, celebryci, a także zwykli ludzie próbujący im dorównać chwalą się swoimi ciuchami, butami, drogimi przedmiotami czy zagranicznymi wakacjami. To wywołuje poważne problemy natury psychicznej u osób, które z różnych względów nie mogą im dorównać. Dlatego jeśli chcesz być szczęśliwy, zapytaj siebie samego: czego brakuje w Twoim życiu, co dałoby Ci satysfakcję i radość? Nie trać czasu na porównywanie się z innymi, poświęć go na swój rozwój, na małe zmiany, które wpłyną na poprawę Twojego zdrowia i nastroju. Każdy z nas powinien żyć własnym życiem, szukając swojego własnego przepisu na szczęście.
Goniąc za szczęściem i szukając gotowej recepty na to jak być szczęśliwym człowiekiem, bardzo często na dalszy plan przesuwamy poszukiwania powodu naszego niezadowolenia z własnego życia. Jeśli nieustannie odczuwasz smutek, żal lub masz silne poczucie beznadziei i rezygnacji, to warto przede wszystkim skupić się na swoim zdrowiu i zasięgnąć porady specjalisty. Bardzo często konsultacja psychologiczna może okazać się początkiem drogi do szczęśliwego życia. Rozmowa ze specjalistą może być impulsem do zmian, których potrzebujesz.