Jak zacząć biegać? Kompletny przewodnik dla początkujących

Jak zacząć biegać? Jeśli właśnie zadajesz sobie to pytanie, to niezawodny znak, że powinnaś przeczytać ten tekst. Przekonaj się, o czym musisz wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z tą popularną aktywnością fizyczną.

Jak zacząć biegać. Plan treningowy – dlaczego warto go mieć?

Nie wiesz, jak zacząć biegać? Plan treningowy – kompletny, przemyślany i nastawiony na określony cel sposób, to podstawa. Nie możesz podjąć się sporego wysiłku bez odpowiedniego przygotowania. Po pierwsze, dzięki właściwie skonstruowanemu planowi treningowemu będziesz biegać systematycznie i wyrobisz w sobie odpowiedni nawyk, który nie pozwoli Ci przerwać Twoich starań w chwili ewentualnego kryzysu czy zniechęcenia.

Po drugie, plan sprawi, że będziesz uprawiać bieganie w sposób bezpieczny i w pełni świadomy, co zmniejszy ryzyko ewentualnej kontuzji. Treningi mogą być bardzo zróżnicowane, dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Jeśli do tej pory nie miałaś/eś pojęcia o bieganiu, zwróć się do kogoś doświadczonego w tej dziedzinie, by pomógł Ci ułożyć taki, który w pełni odpowie na Twoje potrzeby.

Bieganie dla początkujących – najważniejsze rady

Bieganie dla początkujących może się okazać świetną przygodą, o ile tylko podejdziesz do sprawy rozsądnie i z odpowiednim nastawieniem. Przede wszystkim, nie ma co się śpieszyć. Oczywiście, że chciałabyś osiągnąć efekty jak najszybciej, jednak przyda Ci się trochę cierpliwości. Jako osoba nieprzyzwyczajona, nie możesz forsować organizmu, ponieważ w ten sposób sobie zaszkodzisz, a jednocześnie szybko zniechęcisz się do dalszych treningów.

Zawsze rozpoczynaj od rozgrzewki. Bez tego bardzo łatwo o kontuzję, która mogłaby Cię wykluczyć na dłużej z dalszych treningów, lub nawet zupełnie z nich wykluczyć. Nim w ogóle podejdziesz do pierwszego biegu, kup koniecznie właściwy strój i buty – w ten sposób odpowiednio się przygotujesz i zapewnisz sobie komfort.

Biegając, próbuj wsłuchiwać się w swój własny organizm. Jeśli czujesz, że musisz sobie zrobić przerwę, nie zmuszaj się do dokończenia danej trasy za wszelką cenę. Przemęczona/y i zniechęcona/y, na pewno łatwiej zrobisz sobie krzywdę. Jak już wcześniej zostało wspomniane, przydaje się również plan, który daje kontrolę nad tym, co robisz i jak robisz.

Jeśli brakuje Ci czasu, staraj się wykorzystywać swoją codzienność. Jeśli planujesz gdzieś dojechać, postaraj się tam pobiec (o ile oczywiście nie jest to zbyt duży dystans). Zamiast komunikacji miejskiej wybierz własne nogi. Zawsze wyznaczaj sobie cele, bo wtedy będziesz wiedział/a, że dążysz do czegoś określonego.

Zobacz wideo Jakie badania dla biegacza?

Motywacja do biegania – co doda Ci skrzydeł?

Motywacja do biegania to już połowa sukcesu. Aby nie zrezygnować w pierwszym trudniejszym momencie, musisz koniecznie znaleźć coś, co będzie Cię napędzać do dalszej pracy. Często wystarczy postawić przed sobą odpowiedni cel, do którego będzie się uparcie dążyć. Możesz też wykorzystać metodę nagradzania się za kolejne osiągnięcie. Na przykład po przebiegnięciu określonego dystansu kupisz sobie coś, co lubisz bądź spędzisz chwilę tak, jak tylko chcesz. Weź pod uwagę, że nawet sam zakup specjalnego stroju może stanowić dostateczną motywację – w końcu kupiłaś go w jakimś celu i szkoda, by teraz leżał bezużytecznie w szafie. Jeśli nie lubisz biegać sama, znajdź sobie partnerkę lub partnera do biegania. Razem na pewno będzie Wam raźniej. Możesz też przygotować dla siebie specjalne zestawienie utworów i słuchać ich podczas biegu – odpowiednio dobrana muzyka też może być świetnym motorem napędowym.

Bieganie – początki: dystans, który będzie dla Ciebie bezpieczny

Zaczynasz bieganie? Ile kilometrów na początek to dobry wybór? Zwykle ci, którzy zaczynają, dążą do dystansu wynoszącego około 5 kilometrów. Nawet do niego trzeba się jednak regularnie przygotowywać. Ważne, by z początku wybierać niewielkie odległości, które nie przekroczą Twoich możliwości.

Bieganie: ile razy w tygodniu na początek?

Zastanawiasz się, jak zaplanować bieganie? Ile razy w tygodniu na początek powinnaś uprawiać ten sport? Pomyśl o trzech, czterech razach, które nie przekroczą jednorazowo 20 minut. Jeśli jednak do tej pory w ogóle nie biegałaś, z początku zdecyduj się na marszobieg, jednak koniecznie z przewagą marszu. Wówczas Twój trening nie powinien trwać dłużej niż dwie godziny.

Zobacz też: Znamy granice ludzkiej wytrzymałości - ustalono ją na podstawie badań sportowców

Więcej o: