Zapalenie oskrzelików. Kto jest na nie szczególnie narażony? [OBJAWY, PRZYCZYNY, LECZENIE]

Zapalenie oskrzelików to bardzo częste schorzenie, które może występować samodzielnie lub towarzyszyć zapaleniu oskrzeli lub płuc.

Zapalenie oskrzelików: co to jest? Poznaj definicję

Czym jest zapalenie oskrzelików? Warto wiedzieć, że może ono mieć wiele postaci, co związane jest bezpośrednio z przyczynami jego występowania. Może ono występować samodzielnie lub w nawiązaniu do innych chorób układu oddechowego. Wyróżniamy następujące typy zapalenia oskrzelików:

  • ostre zapalenia oskrzelików, przeważnie dotyka dzieci i jest konsekwencją zakażenia wirusem RSV
  • zarostowe zapalenia oskrzelików, czyli schorzenie powodujące włóknienie oskrzelików
  • rozlane zapalenia oskrzelików,
  • związane z dostaniem się do płuc substancji chemicznych (np. tytoniu, dwutlenku siarki itp.)
  • związane z przyjmowaniem toksycznych substancji (np. złoto).

Zapalenie oskrzelików: objawy najczęściej występujące

Zapalenie oskrzelików objawy daje zróżnicowane. W zależności  od tego, z jakim typem stanu zapalnego mamy do czynienia możemy spodziewać się np. kaszlu, duszności, wysokiej temperatury.

W ostrym zapaleniu oskrzelików dochodzi do znacznego przyspieszenie oddechu. Podczas osłuchiwania pacjenta lekarz zauważy wydłużoną fazę wydechu i świsty. W przypadku rozlanego zapalenia oskrzelików chory ma silny kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie ropnej wydzieliny. Przy zrostowym zapaleniu pojawiają się uciążliwe duszności i kaszel. 

Zapalenie oskrzelików. Ile trwa leczenie?

To ile trwa zapalenie oskrzelików, może być zróżnicowane u każdego pacjenta. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj zapalenia oskrzelików - w przypadku zrostowego stanu zapalnego kuracja trwa nawet trzy miesiące. W łagodniejszych wersjach wystarczy około dwóch tygodnie na pozbycie się uciążliwych objawów. 

Zapalenie oskrzelików: leczenie w przypadku zachorowania

Leczenie zapalenia oskrzelików, podobnie jak objawy, uzależnione jest bezpośrednio od tego, co jest przyczyną powstawania dolegliwości. I tak w przypadku:

  • zrostowego zapalenia oskrzelików potrzebna jest antybiotykoterapia; w tym celu przez trzy miesiące podawana jest azytromycyna; ponieważ problem ten często dotyka chorych po przeszczepach, w przypadku bardzo zaawansowanego procesu zwłóknienia konieczna może okazać się ponowna transplantacja
  • ostrego zapalenia oskrzelików - ponieważ często jest ono wywołane wirusami, nie stosuje się tu antybiotykoterapii, a przebieg pozostaje łagodny i nie wymaga większych interwencji
  • rozlane zapalenie oskrzelików - w tym wypadku konieczne jest zastosowanie antybiotyku, najczęściej erytromycyny
  • grudkowe zapalenie oskrzelików - to kolejny typ schorzenia wymagający zastosowania antybiotyku, ale też leków rozkurczających oskrzela.

Zapalenie oskrzelików: przyczyny najczęściej występujące

Najczęstszą przyczyną zapalenia oskrzelików u dzieci są infekcje wirusowe, za które odpowiadają głównie wirusy z grupy RS, ale też rynowirusy i adenowirusy. Przebieg choroby w zdecydowanej większości jest łagodny i nie wymaga pobytu w szpitalu. U niewielkiego odsetka dzieci schorzenie może mieć ciężki przebieg, a wpływają na to czynniki takie jak:

  • wcześniactwo
  • przewlekłe choroby układu oddechowego
  • wady serca
  • zaburzenia odporności
  • palenie tytoniu przez rodziców.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a czas potrzebny na rozwój choroby wynosi około pięciu dni. 

Zapalenie oskrzelików przewlekłe u palaczy

Palacze tytoniu narażeni są szczególnie na przewlekłe zapalenie oskrzelików oddechowych, w których gromadzą się makrofagi. Choroba przejawia się duszącym, przewlekłym kaszlem. Nie ma na nią żadnej konkretnej terapii. Nie stosuje się też leczenia farmakologicznego. Zalecane jest jedynie jak najszybsze rzucenie palenia. 

Zobacz wideo Co roku 8 millionów osób umiera przez papierosy

Zobacz też: Przetrwały przewód Botalla - przyczyny, leczenie

Więcej o: