Zaburzenia osobowości to bardzo szerokie spektrum objawów, które utrudnia jednoznaczne zdiagnozowanie z jakim problemem mamy do czynienia w przypadku konkretnej osoby. Ogólnie rzecz ujmując u osób cierpiących na zaburzenia osobowości dochodzi do wykształcenia nieprawidłowych cech osobowości, które utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie. Osoby takie zazwyczaj są nieufne, opacznie interpretują opinie innych ludzi, biorą każdą uwagę do siebie. Osoby z zaburzeniami osobowości pozostające w związkach często borykają się z problemem nieufności, bezpodstawnie posądzają partnerów o zdradę itp. Te nie posiadające bliskiej osoby wykazują dużą trudność w nawiązaniu relacji.
Rozpoznanie zaburzeń osobowości wymaga wielkiego doświadczenia, a postawienie trafnej diagnozy jest niezwykle trudne. Dlatego też do terapeutów trafiają zazwyczaj osoby, które mają od dłuższego czasu problemy tej natury. Bodźcem do podjęcia leczenia bywa często rozmowa z bliską osobą, która dostrzeże symptomy zaburzeń w zachowaniu pacjenta. W tym celu konieczna jest jednak dobra znajomość danej osoby i wnikliwa obserwacja jej zachowania.
Naukowcy rozróżniają wiele rodzajów zaburzeń osobowości. Każdy z nich jest bardzo złożony i wymaga dogłębnego poznania nim zostanie postawiona ostateczna diagnoza. Najczęstsze typy zaburzeń osobowości to:
Zaburzenia osobowości traktowane są jako schorzenia natury psychicznej, dlatego podstawowym środkiem w leczeniu ich jest psychoterapia. Terapia w zależności od potrzeb danego pacjenta może mieć charakter indywidualny, grupowy bądź rodzinny. Również czas jej trwania jest zróżnicowany i może wynieść od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. O jej powodzeniu możemy powiedzieć wtedy, gdy pacjent zdoła nawiązać z terapeutą na tyle silną relację, że pozwoli mu ona otworzyć się przed nim i dotrzeć do sedna problemów.
Zdarza się, jednak jest to niezwykle rzadkie, że w przypadku zaburzeń osobowości leczenie wspierane jest przez farmakoterapię. Zazwyczaj dzieje się to w przypadku, gdy pacjent oprócz zaburzeń osobowości wykazuje symptomy depresji lub innych schorzeń psychicznych.
Objawy zaburzeń osobowości pojawiać mogą się już we wczesnej młodości. Należy do nich nadmierne wycofanie, unikanie kontaktów towarzyskich, nieufność wobec świata i innych ludzi. W zależności z jakim rodzajem zaburzenia mamy do czynienia dalsze objawy mogą być bardziej specyficzne. Na tym etapie najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u terapeuty, któremu będzie łatwiej odkryć przyczyny i rodzaj występującego zaburzenia.
Przyczyny zaburzeń osobowości najczęściej są bardzo złożone. Wskazuje się, że najczęściej pojawiają się one w okresie dojrzewania, który jest wyjątkowo trudnym czasem dla kształtującej się osobowości młodego człowieka. Do ich powstania mogą przyczynić się czynniki zewnętrzne, jak np. trudna sytuacja rodzinna, rozwód rodziców, brak wsparcia z ich strony, ale też traumatyczne doznania, jak np. molestowanie czy maltretowanie fizyczne i psychiczne.
Zaburzenia osobowości przykładów mają niezwykle wiele. Jednym z ich rodzajów jest tzw. drama queen, fachowo zwana osobowością histrioniczną. Osoby nią dotknięte odczuwają ciągłą potrzebę znajdowania się w centrum zainteresowania. Aby osiągnąć swój cel potrafią wymyślać różnego rodzaju historie, zachowywać się w sposób nadmiernie egzaltowany czy wręcz uwodzicielski - wszystko po to, aby cała uwaga otoczenia skoncentrowana była na nich.
Zobacz też: Depresja dwubiegunowa - objawy, przyczyny, leczenie