Wizyty u stomatologa nie należą do najprzyjemniejszych. Chyba wszyscy traktują wizyty u dentysty jako przykry obowiązek. Niestety, bardzo często wizyty kontrolne są odwlekane, co w konsekwencji prowadzi do poważnych ubytków...i znacznie droższego leczenia! Leczenie kanałowe: przyczyny, cena i czas trwania zabiegu.
Leczenie kanałowe jest metodą leczenia zębów, w których doszło do nieodwracalnych zmian w strukturze miazgi. Pozwala ono w dość szybki, a przede wszystkim skuteczny sposób pozbyć się bólu. Aby nie dopuścić do sytuacji, w której nasze zęby wymagają leczenia kanałowego wystarczy dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów po każdym posiłku, stosownie nitki dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej) oraz regularnie odbywać przeglądy stomatologiczne. Czasem jednak mimo to dochodzi do sytuacji, kiedy powstaje stan zapalny miazgi zęba, a wówczas konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego, które fachowo zwane jest leczeniem endodontycznym.
To jak wygląda leczenie kanałowe zniechęca wielu pacjentów do jego podjęcia. Wówczas zmęczeni bólem zazwyczaj decydują się na usunięcie zęba, co jest błędem, gdyż nawet zęby zaatakowane próchnicą można odratować. Ponadto kieruje nimi także niewiedza na temat nowych metod leczenia endodontycznego, które w znaczny sposób poprawia komfort pacjenta i pozwala w ciągu jednej wizyty pozbyć się bolącego problemu.
Leczenie kanałowe rozpoczyna się od wykonania zdjęcia RTG zęba, które pozwala ustalić stopień jego uszkodzenia a także ilość kanałów. Następnie stomatolog znieczula pacjenta, tak aby podczas zabiegu nie odczuwał on żadnych bodźców bólowych. Następnie przystępuje do oczyszczenia kanałów z tkanek i bakterii powodujących przykre objawy. Wielu dentystów wspomaga się przy tym mikroskopem, co daje gwarancję dokładnego wykonania zabiegu, w tym także wypełnienia kanałów na całej ich długości. Do tego używany jest specjalny materiał tolerowany przez organizm ludzki, a przy tym dający gwarancję szczelnego wypełnienia i zabezpieczenia kanałów.
Cena leczenia kanałowego waha się zazwyczaj od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Oczywiście może być także wyższa, w zależności od zakresu leczenia. Należy bowiem pamiętać, że zęby mogą mieć jeden lub więcej kanałów. Jednokanałowe są jedynki, dwójki i trójki (zarówno górne jak i dolne) i w ich przypadku cena zabiegu nie powinna przekroczyć 400 zł. Większej liczby kanałów należy spodziewać się w zębach trzonowych i przedtrzonowych. W zależności od tego ustalana jest cena leczenia. Do niej dodać należy także kwotę za wykonanie zdjęcia RTG (około 50 zł), które jest konieczne do ustalenia liczby kanałów. W niektórych gabinetach dodatkową opłatą objęte jest także znieczulenie.
Dawniej leczenie kanałowe wiązało się dla pacjentów nie tylko z wysokimi kosztami, ale również koniecznością odbycia kilku wizyt i brakiem gwarancji na ich skuteczność. Obecnie stosowane metody leczenia endodontycznego dają 100-procentową pewność powodzenia, a przy tym wystarczy jedna wizyta, aby zakończyć cały proces i na zawsze pożegnać się z bólem.
Przyczyny leczenia kanałowego są prozaiczne. Wszystko bowiem zaczyna się od nieleczonej próchnicy. Zmiany utrzymujące się na zębach prowadzą do powstania stanu zapalnego miazgi, którego nie da się już odwrócić. W takim wypadku pozostaje nam wybór między leczeniem kanałowym a ekstrakcją. Stomatolodzy zalecają, aby jeśli tylko to możliwe podejmować leczenie zębów, gdyż ich usuwanie tworzy nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na deformację twarzy i pracę układu pokarmowego. Nieleczony stan zapalny miazgi może z kolei przekształcić się w znacznie poważniejszy problem, włącznie z zapaleniem okostnej.
Czas, kiedy można jeść po leczeniu kanałowym jest podobny do przypadku innych zabiegów stomatologicznych. Dentyści radzą aby powstrzymać się z przyjmowaniem pokarmów i napoi przez około 1-2 godziny. Warto każdorazowo pytać stomatologa o tego typu zalecenia po wykonaniu zabiegu.
Zobacz też: USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO: czego się spodziewać w gabinecie? Ile to kosztuje?
Leczenie kanałowe, a to kiedy można pić alkohol również często zastanawia pacjentów. Należy pamiętać, że tego typu ingerencja w jamie ustnej powoduje podrażnienia, a sam ząb może przez kilka dni pozostawać wrażliwy. Dlatego też sugeruje się, aby powstrzymać się od spożywania alkoholu przez kilka dni, aż dolegliwości jamy ustnej ustąpią.