Kwas hialuronowy – co to jest? Warto wiedzieć, że substancja ta występuje naturalnie w ludzkim organizmie w formie soli sodowej, czyli hialuronianu sodu. Jego najwyższe stężenie obserwuje się w skórze, a także w ciele szklistym oka i mazi stawowej. Ten związek chemiczny zalicza się do glikozaminoglikanów i znajduje się w macierzy międzykomórkowej. To dzięki niemu skóra zachowuje sprężystość, gładkość oraz jędrność. Po dwudziestym piątym roku życia stężenie kwasu hialuronowego w organizmie zaczyna spadać, przez co skóra traci powyższe właściwości. Z kolei około osiemdziesiątego roku życia jego obecność niemal w ogóle zanika.
Co skrywa w sobie kwas hialuronowy? Właściwości tej substancji przyczyniają się do tego, że jest ona obecnie uważana za jeden z najskuteczniejszych "eliksirów młodości". Przede wszystkim, kwas hialuronowy zachwyca swoją higroskopijnością, doskonale wiążąc wilgoć w skórze właściwej.
Gdzie pojawia się kwas hialuronowy? Zastosowanie tego związku chemicznego w różnego rodzaju kosmetykach nawilżających zdaje się oczywiste. Można go ponadto znaleźć w preparatach mających służyć do pielęgnacji ciała, takich jak balsamy czy mleczka. Pojawia się również w specyfikach odmładzających, mających przywracać skórze naturalną sprężystość i promienny wygląd. Kwas hialuronowy wykorzystuje się również w terapii zmian zwyrodnieniowych stawów, ponieważ mogą wzmocnić chrząstkę i strukturę stawów.
Czy warto stosować kwas hialuronowy? Do czego służy ta substancja? Oto kilka przykładów:
Jak stosować kwas hialuronowy? Możesz robić to przynajmniej na kilka różnych sposobów:
Z kolei w kosmetologii używa się kwasu hialuronowego w celu nawilżenia, a także lekkiej poprawy obecnej kondycji skóry. Z jego pomocą usuwa się zmarszczki i bruzdy, a także powiększa się usta. W przypadku zabiegu wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym, powierzchnia skóry zostaje pokryta znieczulającym kremem.
Zobacz też: Koenzym Q10 - rewolucja nie tylko w kosmetyce?
Decydujesz się użyć kwas hialuronowy? Co ile powtarzać zabieg? Efekty takiego wypełniania zmarszczek utrzymują się przez długi czas, bo nawet do dwunastu miesięcy. Po takim czasie warto powtórzyć zabieg, by odnowić jego działanie.
Ile kosztuje zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego? Cena ampułki kwasu hialuronowego to około 1000 złotych. W zależności od tego, jak duża powierzchnia zostaje poddana zabiegowi, jego koszt będzie się zawierał w przedziale od 1000 do 4000 lub 5000 zł.
Wybrałaś kwas hialuronowy? Co po zabiegu? Musisz wiedzieć, że efekt pojawi się niemal natychmiast. Tak właśnie działa kwas hialuronowy. Pielęgnacja po zabiegu nie jest wymagająca, jednak musisz się liczyć z tym, że w miejscu poddawanym tej procedurze wystąpi nieduże zaczerwienienie bądź lekki obrzęk. Znikną one jednak samoistnie w przeciągu trzech dni. Przez dwa tygodnie po zabiegu nie powinno się jednak opalać, wystawiać się na działanie gwałtownych zmian temperatur, a także należy unikać wizyt w solarium i saunie. Jeśli zależy Ci na trwałym efekcie, używaj kremu zawierającego kwas hialuronowy.
Zobacz też: Aloes - lekarstwo i kosmetyk prosto z domowego parapetu