Ból w klatce piersiowej przy wdechu. Co oznacza, jakie badania wykonać i jak łagodzić ból?

Ból w klatce piersiowej przy wdechu pojawić się może tak naprawdę w każdej chwili. Może mieć charakter nagły i ostry, a równie dobrze może narastać stopniowo przechodząc w przewlekłą dolegliwość. Co oznacza ból w klatce piersiowej przy wdechu? Jakie badania warto wykonać i do jakiego lekarza się zgłosić? Sprawdziliśmy to.

Ból w klatce piersiowej bardzo często niepokoi pacjentów w różnym wieku. Zdarza się, że ból jest tak silny, że utrudnia oddychanie lub nasila się przy wdechu. Co oznacza ból w klatce piersiowej przy wdechu i dlaczego warto natychmiast zgłosić się do lekarza? 

Ból w klatce piersiowej przy wdechu. Czego objawem może być taki ból?

Ból w klatce piersiowej przy wdechu niekoniecznie musi być objawem problemów z układem oddechowym i płucami. Takie odczucia pojawiają się także w ostrym przebiegu chorób kardiologicznych, w tym bardzo niebezpiecznego dla życia zawału serca. Gdy nagłemu bólowi w klatce piersiowej przy wdechu towarzyszą także inne objawy jak uczucie ucisku w klatce, bladość, potliwość czy duszność, nie należy zwlekać i natychmiast trzeba udać się na szpitalny oddział ratunkowy lub wezwać pogotowie ratunkowe. Do czasu przyjazdu karetki, chorego najlepiej ułożyć w wygodnej pozycji, z nogami lekko uniesionymi ku górze. Należy poluzować ubranie (kołnierzyk, krawat), aby ułatwić oddychanie. Warto też otworzyć okno, by zapewnić dostęp świeżego powietrza. 

Ból w klatce piersiowej przy wdechu. Przyczyny powstawania

Ból w klatce piersiowej przy wdechu przyczyny może mieć także związane z dolegliwościami układu oddechowego. Schorzenia powodujące tego rodzaju dolegliwości to m.in.:

Ból w klatce może też wystąpić na zaawansowanym etapie choroby COVID-19. Niemniej jednak wcale nie jest to regułą. Wielu pacjentów mimo bardzo obniżonej saturacji nie odczuwa dyskomfortu podczas oddychania, dlatego też mając podejrzenie, że doszło do zakażenia wirusem SARS-CoV-2 należy jak najszybciej podjąć decyzję o samoizolacji i wykonać test na jego obecność. Na dalszym etapie postępowanie powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. 

Co oznacza ból w klatce piersiowej przy wdechu?

Co oznacza ból w klatce piersiowej przy wdechu podczas wysiłku? To pytanie zadają sobie osoby, które wykonują zawody mocno obciążające fizycznie, ale także intensywnie trenujące. Taki ból może świadczyć o przetrenowaniu lub rodzącym się zapaleniu stawów mostkowo-żebrowych, zwanym fachowo zespołem Tietza. Tego rodzaju dolegliwość, w zależności od stopnia zaawansowania może ustąpić samoistnie jeśli zdecydujemy się na pewien czas zmienić tryb naszego życia na mniej forsowny. Jeśli jednak zapalenie jest mocno rozwinięte wówczas konieczna może okazać się terapia. Często stosuje się tu zabiegi laserem, który pobudza tkanki do regeneracji. W odosobnionych przypadkach dochodzi do sytuacji kiedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna. 

Zobacz wideo Sprawdź

Ból w klatce piersiowej przy wdechu. Jak złagodzić dolegliwość?

Aby złagodzić ból w klatce piersiowej przy wdechu należy dokładnie zidentyfikować źródło ich pochodzenia. Najczęściej bowiem kluczem do pozbycia się bólu jest wyleczenie jego przyczyny. Doskonałym przykładem tego jest ból wywoływany przez refluks żołądkowo-przełykowy. Cofająca się do przełyku treść żołądka podczas leżenia lub pochylania może wywoływać także ból w klatce i przy oddychaniu. Wystarczy jednak wykonać odpowiednie badania i zlecić prawidłowe leczenie, aby pozbyć się refluksu i towarzyszącego mu bólu w klatce. 

Ból w klatce piersiowej przy wdechu. Do jakiego lekarza udać się po diagnozę?

Ból w klatce piersiowej przy wdechu jest wskazaniem do odbycia wizyty u lekarza. Może być on bowiem sygnałem rozwijającej się poważnej choroby. Jeśli ból nie ustępuje, nasila się, przechodzi w duszność, wówczas niezwłocznie należy umówić się z lekarzem pierwszego kontaktu, który jeśli nie zdoła ustalić przyczyn zaistniałej sytuacji, skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Przy problemach bólowych w tym obszarze, pochodzących od narządów układu oddechowego najprawdopodobniej czeka nas wizyta u pulmonologa. Jeśli zaś lekarz stwierdzi, że problem może mieć związek z sercem i układem krążenia, wówczas pokieruje nas do kardiologa. 

Zobacz też: Coroczny przegląd. Jakie badania powinny wykonywać kobiety w różnym wieku

Ból w klatce piersiowej przy wdechu. Jakie badania należy wykonać?

W przypadku występowania bólu w klatce piersiowej przy wdechu, któremu nie towarzyszą inne ostre objawy, lekarz zapewne zaleci wykonanie morfologii krwi (w przypadku podwyższonej wartości leukocytów może to być wskazanie na toczącą się w organizmie infekcję), a także zdjęcia RTG klatki piersiowej, które pokaże obraz płuc. W przypadku gdy rentgen nie będzie wystarczająco klarowny, wówczas może zaistnieć potrzeba wykonania tomografii komputerowej płuc lub rezonansu magnetycznego, który jest najdokładniejszym badaniem obrazowym. 

Więcej o: