Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu. Czy to może być zawał serca?

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu jest powodem dużego dyskomfortu i powinien skłonić nas do jak najszybszej wizyty u lekarza. Co oznacza ból w klatce piersiowej przy oddychaniu i jak złagodzić ten ból? Sprawdzamy.

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu. O czym świadczą takie objawy?

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu - objawy wielu różnych schorzeń. W zależności od stopnia jego nasilenia i towarzyszących mu (lub nie) dodatkowych symptomów, może on wskazywać na poważne choroby układu oddechowego lub krwionośnego, włącznie z takimi stanowiącymi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego też nie wolno w żadnym wypadku lekceważyć takich sytuacji, i jeśli zaczynają mieć one charakter przewlekły, wówczas niezwłocznie udać się do lekarza. 

W przypadku gdy bólowi w klatce piersiowej przy oddychaniu towarzyszy kołatanie serca, osłabienie, uczucie ucisku w klatce, bladość skóry, nadmierna potliwość - wtedy niezwłocznie należy udać się do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe. Objawy takie świadczą bowiem o zawale mięśnia sercowego, który jest niezwykle niebezpiecznym stanem wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej. 

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu. Przyczyny powstawania

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu zdecydowanie częściej będzie mieć związek z chorobami układu oddechowego, zwłaszcza jeśli pojawia się u osób młodych lub dzieci. Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej przy oddychaniu związane są z:

  • zapaleniem płuc, które oprócz takiego bólu charakteryzuje się również wysoką gorączką, silnym kaszlem i dusznością
  • zatorowością płucną, czyli schorzeniem, które daje silne odczucie bólu w klatce, a dodatkowo także duszność i przyspieszenie tętna (powyżej 100 uderzeń na minutę); choroba może doprowadzić nawet do wstrząsu, dlatego konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska
  • odmą opłucnową, która objawia się przyspieszonym oddechem, promieniującym bólem w klatce piersiowej, a w najpoważniejszych przypadkach także poszerzeniem żył szyjnych.

Zobacz też: Odma opłucnowa - przyczyny, objawy, leczenie

Co oznacza ból w klatce piersiowej przy oddychaniu?

Osoby zaczynające przygodę ze sportem często zastanawiają się co oznacza ból w klatce piersiowej przy oddychaniu podczas wysiłku. Otóż jest to oznaka tego, że nasz trening jest zbyt intensywny w stosunku do naszej wydolności. Jest to częsty problem w przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z amatorskim sportem i zamiast stopniowego zwiększania intensywności treningu, od razu chcą osiągnąć widoczne rezultaty przez narzucenie sobie zbyt dużego tempa. To najczęściej skutkuje problemami z oddychaniem i szybkim przetrenowaniem, które zamiast pozytywnych efektów może doprowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych. 

Zobacz wideo Wiedzieliście o tym?

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu. Jak złagodzić?

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu złagodzić można najczęściej zatrzymując się i pozostając przez dłuższą chwilę w nieruchomej pozycji. Warto także spłycić nieco oddech i starać się wykonywać kontrolowany wdech przez nos, a wydech przez usta. W zależności od przyczyn powstania dolegliwości lekarz będzie w stanie najlepiej dobrać odpowiednie leczenie, które zazwyczaj ma na celu usunięcie przyczyn powstawania bólu. W przypadku zapalenia płuc będzie to odpowiedni dobór leków (w przypadku zakażenia bakteryjnego antybiotyków, a w przypadku zakażenia wirusowego - przeciwwirusowych). 

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu. Jaki lekarz będzie odpowiedni?

W przypadku, gdy ból w klatce piersiowej przy oddychaniu pojawi się pierwszy raz, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który w zależności od zebranego wywiadu może podjąć decyzję o skierowaniu do lekarza specjalisty. Jeśli istnieje podejrzenie choroby układu oddechowego, wówczas konieczna może okazać się wizyta u pulmonologa, który jest specjalistą chorób płuc. 

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu. Jakie badania należy wykonać?

Kiedy czujemy ból w klatce piersiowej przy oddychaniu zastanawiamy się jakie badania wykonać. Pulmonolog, który stwierdza, że ból w klatce piersiowej przy oddychaniu spowodowany jest schorzeniem układu oddechowego w celu potwierdzenia diagnozy może zlecić szereg badań, w tym m.in.:

  • morfologia krwi
  • rentgen klatki piersiowej
  • tomografia komputerowa klatki piersiowej.
Więcej o: