Czyrak - problem nie tylko estetyczny. Wiesz, że czasem towarzyszy cukrzycy?

Co to jest czyrak? Ten rodzaj zakażenia skóry wywoływany jest przez gronkowce. Chociaż zwracamy na niego uwagę głównie z powodu brzydkiego wyglądu, to warto wiedzieć, że bywa współtowarzyszem groźniejszych chorób. Co warto o nim wiedzieć?

Co to jest czyrak? Definicja

Co to jest czyrak? Mianem tym nazywamy ''rozlane zapalenie okołomieszkowe o etiologii gronkowcowej''. Powodują je bakterie gram - dodatnie, zwykle gronkowiec złocisty. Z reguły uważa się je za przykład lekkiego schorzenia skóry i tkanek miękkich. Najwięcej problemów czyrak sprawia wtedy, gdy jest umiejscowiony na twarzy. Wiele kłopotów sprawia też karbunkuł, czyli czyrak gromadny. Stanowi on skupisko wielu czyraków. Można też spotkać się z terminem czyraczność - oznaczamy nim sytuację medyczną, gdy na ciele danej osoby występuje duża ilość miejsc zapalnych.

Włókniak to łagodna zmiana nowotworowa Włókniak: rodzaje. Jak usunąć włókniaka

Jak wygląda czyrak? Jak go rozpoznać?

Bardzo ważne jest to, by umieć odpowiednio rozpoznać ten rodzaj schorzenia. Jak wygląda czyrak?  Posiada postać bolesnego wrzodu o nieco większych rozmiarach od zwykłego pryszcza. Podstawa jest nabrzmiała, w środku zaś z czasem wykształca się czop. Może mieć charakter ropny lub ropno - krwisty. Bez leczenia z czasem czyrak sam pęka. Zwłaszcza przy nawracających zakażeniach nie należy jednak go lekceważyć. Dodatkowo czyrak może zostawić trwałą bliznę. 

Zobacz wideo Naczyniaki u dzieci: kiedy trzeba obserwować, kiedy usuwać. A może znikną same?

Czyrak - jak powstaje na naszej skórze?

Skąd wiemy, że na naszej skórze pojawia się czyrak? Jak powstaje zapalenie? Najczęściej w danym miejscu występuje swędzenie, niekiedy dość uciążliwe. Następnie pojawia się zaczerwienienie i narastająca opuchlizna. Ostatnim elementem jest wykształcenie się ropnego czopa martwiczego, który z czasem pęka, opróżniając się. 

Czyrak: gdzie występuje zakażenie? 

W których miejscach na ciele pojawia się czyrak? Gdzie występuje? Jest to zapalenie okołomieszkowe, więc rozwija się w miejscach występowania mieszków włosowych - najczęstsze lokalizacje to skóra na pośladkach, karku, pod pachami, na twarzy, przedsionku nosa i w przewodzie słuchowym zewnętrznym. 

Czyrak - leczenie. Czy jest konieczne?

Co zrobić, gdy na naszym ciele pojawi się czyrak? Leczenie domowe polegające na przebijaniu lub wygniataniu nie jest wskazane. Dotyczy to w szczególności czyraków na twarzy, których wystąpienie może prowadzić do groźnych powikłań. Pamiętajmy więc, że zapalenia pojawiające się na wardze górnej, nosie i w okolicach oczodołu, mogą przenieść się na zatokę jamistą i doprowadzić do zapalenia opon mózgowych. 

Wiele zależy od tego, jaki jest to czyrak. Leczenie pojedynczych wyprysków nie jest konieczne. Inaczej jest wtedy, gdy:

  • czyraki są liczne (czyraczność)
  • mamy do czynienia z czyrakiem mnogim (karbunkuł)
  • czyrak ma tendencję do nawracania
  • jednocześnie występuje wysoka temperatura i osłabienie
  • czyrak występuje na twarzy

Jeśli mamy wątpliwości lub niepokoją nas czyraki na naszym ciele, to udajmy się z tymi problemami do dermatologa.  

Czyrak a inne choroby. Kiedy warto być szczególnie czujnym?

Czyrak a inne choroby - o czym może świadczyć pojawienie się stanu zapalnego? Przede wszystkim trzeba wyodrębnić czynniki sprzyjające pojawieniu się czyraków. Należą do nich:

  • wiek: czyraki szczególnie często pojawiają się u osób w wieku dojrzewania, ale także u seniorów
  • chwilowe lub trwałe obniżenie odporności - jego wystąpienie powinno skłonić nas do refleksji nad stanem zdrowia i zadbania o właściwą diagnostykę
  • niedobór witamin w organizmie
  • współistnienie innych chorób skóry
  • używki: nadużywanie alkoholu lub stosowanie narkotyków
  • nadwaga i otyłość
  • niedostateczny poziom higieny
  • podrażnienia skóry
  • ukąszenia przez owady

Kiedy wiemy już, co to jest czyrak, jak się objawia i co mu sprzyja, powinniśmy zwrócić uwagę, że występowanie uciążliwych zakażeń może być związane z poważniejszymi jednostkami chorobowymi:

Czyrak: jak usunąć go z powierzchni skóry?

Jak zlikwidować czyrak? Jak usunąć go z naszej skóry? Jak już zostało wspomniane - nie należy robić tego samemu. Decyzję o nacięciu danego miejsca podjąć może tylko lekarz. Zwykle dotyczy to karbunkułów, czyli czyraków gromadnych. Interwencji chirurgicznej towarzyszy wówczas antybiotykoterapia.  

Jak leczyć czyraki? Antybiotykoterapia

Jak leczyć czyraki? Jeśli dolegliwości są znaczne, zapalenie powraca lub jest umiejscowione w miejscu groźnym dla zdrowia, zwykle stosuje się antybiotyki. Taki rodzaj leczenia uznawany jest za dość skuteczny. Z reguły są to antybiotyki doustne z grupy cefalosporyn i penicylin. 

Preparaty na czyraki, które zmniejszają dolegliwości

Jakie preparaty na czyraki pomogą nam sobie z nimi poradzić? Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca osobom dotkniętym tym problemem, aby unikały niepotrzebnego dotykania zakażonych miejsc. Zaleca się stosowanie mydła antyseptycznego, ale też regularne mycie i odkażanie rąk.  

Pęcherzowe oddzielanie się naskórka Pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa): objawy, przyczyny, leczenie

Maści na czyraka i ich skuteczność

Maści na czyraka mogą wydatnie przyspieszyć proces gojenia i pomóc w eliminacji uciążliwych objawów. Substancje czynne w takich preparatach to z reguły bituminosulfonian amonu lub ichtiol. Pomagają wyciągnąć ropę z wnętrza czyraka. 

Zobacz też: Srebrzyca: przyczyny, objawy, leczenie srebrzycy

Więcej o: