Jest sposób, by ryzyko zawału serca i udaru mózgu zmniejszyć o połowę

Terapia aspiryną, statynami i co najmniej dwoma lekami na nadciśnienie podawanymi w stałych dawkach może zmniejszyć ryzyko śmiertelnej choroby sercowo-naczyniowej o ponad połowę -wynika z badań międzynarodowego zespołu naukowców.

Około 19 milionów ludzi na całym świecie umiera na choroby sercowo-naczyniowe, a dwa razy więcej co roku doświadcza zawału serca lub udaru mózgu. Od 20 lat choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczynę zgonów na świecie wynika z danych WHO. W Polsce jest podobnie, choroby sercowo-naczyniowe to przyczyna numer jeden zgonów w grupie pacjentów poniżej 65. roku życia. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia w 2020 roku, czyli w okresie pandemii COVID-19, największy wzrost śmierci, w porównaniu do roku 2019 wystąpił w przypadku chorób układu krążenia - o 16,69 proc.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Pigułka złożona - bardzo skuteczna

Naukowcy z 13 krajów zebrali swoje odkrycia, łącząc dane z trzech dużych badań obejmujących łącznie 18 tys. osób obserwowanych przez około 5 lat. Uczestnicy badań pochodzili z 26 krajów ze wszystkich kontynentów świata. 

Około 80 procent zdarzeń sercowo-naczyniowych występuje u osób bez wcześniejszej historii tej choroby, co oznacza, że skuteczne strategie profilaktyczne, w tym leki są niezbędne, aby zapobiec większości zawałów serca, udarów i związanych z nimi zgonów na świecie - dowodzą autorzy badania.

Badano terapie skojarzone o ustalonej dawce zarówno z aspiryną, jak i bez w porównaniu z grupami kontrolnymi bez wcześniejszej historii chorób sercowo- naczyniowych. Terapie skojarzona z aspiryną zmniejszają ryzyko zawału serca o 53 procent, udaru mózgu o 51 procent, a zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych o 49 procent.

- Największe efekty obserwuje się przy leczeniu obejmującym środki obniżające ciśnienie krwi, statynę i aspirynę razem. Korzyści są spójne przy różnych poziomach ciśnienia krwi, poziomie cholesterolu oraz z cukrzycą lub bez, większe korzyści mogą wystąpić u osób starszych - powiedzaił  - Salim Yusuf, prof. Uniwersytetu McMaster (Kanada), jeden z autorów badania.

Profesor Salim Yusuf podkreślił również, że wyniki badań mają ogromne znaczenie ze względu na dostępność tej terapii. - Biorąc pod uwagę, że wszystkie składniki pigułki złożonej (polipigułki) są generyczne i tanie, można będzie ją dostarczyć pacjentom po umiarkowanych cenach - powiedział prof. Salim Yusuf, 

Koncepcja polipigułki została po raz pierwszy zaproponowana dokładnie 20 lat temu jako strategia znacznego zmniejszenia chorób sercowo-naczyniowych, a także u osób, które już przeszły zawał serca lub udar. Wczesne badania wykazały lepsze przestrzeganie przez pacjentów schematów leczenia i lepszą kontrolę czynników ryzyka za pomocą polipigułki w porównaniu do stosowania pojedynczych leków.

Szansa dla systemu opieki medycznej

- Niskokosztowe podejście z zastosowaniem kombinacji stałych dawek w celu ograniczenia chorób naczyniowo- sercowych o około 50 procent jest ogromną szansą na globalne zmierzenie się z tym problemem. World Federation Heart (Światowa Federacja Serca) poparła zastosowanie - powiedział prezes WHF, profesor Fausto Pinto.

Wyniki badań zostały opublikowane przez The Lancet oraz zaprezentowane podczas European Society of Cardiology Congress w sierpniu tego roku.

Źródło: MedicalXpress.com

Więcej o: