Koszatniczka - sympatyczne zwierzątko domowe. Jak się nim opiekować?

Koszatniczka to uroczy gryzoń, chętnie hodowany jako zwierzę domowe. Jeśli myślisz o zakupie takiego stworzonka, koniecznie sprawdź, jak prawidłowo się nim opiekować. Zobacz, czym karmić egzotycznego pupila, upewnij się, jaka klatka będzie dla niego odpowiednia i zadbaj o jej wyposażenie.

Koszatniczka domowa

Koszatniczka domowa to mały gryzoń, wywodzący się z górzystych terenów Chile. Sympatycznie wyglądające zwierzaki cieszą się coraz większą popularnością jako domowi pupile. Koszatniczki przypominają nieco większe myszy o brązowawym futerku, nazywanym aguti. Można również spotkać osobniki o umaszczeniu czarnym, niebieskim lub piaskowym. Dorosłe koszatniczki ważą zwykle do 300 g, a ich delikatne ogony potrafią osiągać do 17 cm długości.

Decydując się na kupno bądź adopcję koszatniczki, trzeba najpierw dowiedzieć się, jakich warunków do życia potrzebują te futrzaki, by mogły cieszyć się jak najlepszym zdrowiem i czuły się szczęśliwe. Egzotyczne gryzonie mają swoje specyficzne wymagania, zarówno w kwestiach żywienia, jak i wyposażenia klatki.

Koszatniczka: ile żyje?  

Przygotowujesz się na to, by przyjąć pod swój dach nowego pupila? Dowiedz się o nim jak najwięcej. Zobacz, jak długo będziesz mógł cieszyć się towarzystwem uroczego gryzonia, którym jest koszatniczka. Ile żyje to zwierzątko w niewoli? W dobrych warunkach koszatniczka może przeżyć nawet osiem lat. W naturze zwierzaki te żyją znacznie krócej, zwykle od roku do czterech lat.      

Zobacz wideo Zosia ratuje zwierzęta laboratoryjne

Koszatniczka: co jedzą te gryzonie?       

Jednym z najważniejszych obowiązków opiekuna zwierzaka jest karmienie go zgodnie z potrzebami danego gatunku. Dotyczy to również pupila, jakim jest koszatniczka. Co jedzą te małe gryzonie? Podstawę ich diety stanowi siano dobrej jakości, które powinno być dostępne w klatce zwierzaków cały czas. Koszatniczki uwielbiają również zioła: melisę, pokrzywę, miętę czy majeranek (gotowe mieszanki możesz kupić w sklepach zoologicznych). Wybierając karmę dla koszatniczki, należy pamiętać o tym, by unikać tych posiadających w swoim składzie przewagę zbóż. W diecie koszatniczek niezwykle istotne są posiłki niskowęglowodanowe o jak najmniejszej zawartości cukru, ponieważ zwierzaki te są szczególnie narażone na cukrzycę (zboża najlepiej całkowicie wyeliminować z ich diety). Należy też unikać podawania koszatniczkom owoców czy wysokocukrowych warzyw. W ramach smakołyku, warto serwować im warzywa o niskiej zawartości cukru: marchewkę, seler naciowy, brokuł, pomidor, korzeń cykorii czy pasternak. Koszatniczkom nie służy również mocno przetworzone jedzenie, takie jak dropsy, chrupki czy kolby. Gryzonie powinny mieć również stały dostęp do naturalnych kostek wapiennych oraz wody.

W klatce koszatniczek nie może też zabraknąć gałązek, umożliwiających im ścieranie siekaczy, zapewniających zajęcie, a także stanowiących źródło soli mineralnych. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre gatunki drzew i krzewów mogą zaszkodzić, należy unikać tu wszelkich drzewek o żywicznym drewnie (iglaków), a także orzecha włoskiego, wiśni czy śliwy. Bezpieczne są natomiast: lipa, brzoza, wierzba, głóg, jabłoń i grusza.

Koszatniczka: klatka      

Jakie warunki powinna mieć koszatniczka? Klatka dla tego gryzonia musi być dość duża, by stała się dla zwierzaka komfortowym i bezpiecznym miejscem do życia. Minimalne wymiary klatki powinny wynosić 60 x 40 x 60 cm. Bardzo ważna jest też wysokość klatki, koszatniczki uwielbiają obserwować otoczenie z góry, dlatego klatka powinna być odpowiednio wysoka (ok. 70-80 cm wysokości – im wyższa tym lepiej).

Koszatniczka: czego potrzebuje?

Czego potrzebuje koszatniczka? Oprócz odpowiedniego pokarmu, w klatce zwierzaka powinny znaleźć się również:

  • Poidełko - z metalową rurką i kulką w środku (plastikowe części poidełka powinny znajdować się poza wnętrzem klatki),
  • Karmnik – ciężkie ceramiczne miski lub metalowe miski mocowane do klatki,
  • Domek – musi być pozbawiony niebezpiecznych elementów, takich jak gwoździe. Koszatniczki wykorzystują domki jako swoje sypialnie i miejsce do odchowywania potomstwa,
  • Podłoże na dno klatki – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się pellet,
  • Zabawki – np. dysk do biegania lub kołowrotek, drewniana piłka,
  • Pojemnik z piaskiem – koszatniczki uwielbiają korzystać z kąpieli piaskowych. Zapewnij im miskę czy inny pojemnik z piaskiem, w którym zwierzaczki będą mogły buszować.

Koszatniczka: co trzeba wiedzieć o tych zwierzętach?

Chcesz, by Twoim nowym pupilem została urocza koszatniczka? Co trzeba wiedzieć o tych zwierzętach? Dość istotną kwestią jest fakt, że koszatniczki to zwierzęta silnie stadne. Z tego powodu samotna koszatniczka może czuć się nieszczęśliwa. Lepiej nie narażać zwierzaka na problemy behawioralne czy zdrowotne i zdecydować się na adopcję czy kupno dwóch (lub więcej) osobników tej samej płci (jeśli chcemy uniknąć potomstwa).

Koszatniczka: jak się opiekować?           

Koszatniczka – jak się opiekować się tym egzotycznym pupilem? Małe gryzonie należą do dość wymagających podopiecznych. Są wrażliwe na ciepło, wymagają temperatury 18-20°C. Koszatniczki są zwierzakami aktywnymi głównie w dzień. Lubią spędzać czas poza klatką, zapewniając im wybieg, musisz zadbać o bezpieczeństwo zwierzaków. Zwróć uwagę na niebezpieczne zakamarki w pokoju (przestrzeń między ścianą a kaloryferem, dziury pod meblami), zwierzaczki mają również skłonności do przegryzania kabli.

Musisz również pamiętać o regularnym sprzątaniu klatki swoich pupili (raz w tygodniu lub wedle potrzeby). Do czyszczenia klatki nie powinieneś używać silnych detergentów, które mogą zaszkodzić zwierzakom. Kontroluj również stan zdrowia swoich koszatniczek. Choć te sympatyczne gryzonie uważane są za dość odporne, nie oznacza to, że nie mogą zachorować (wśród najczęściej spotykanych chorób u koszatniczek wymienia się cukrzycę, zaćmę i helmintozę spowodowaną pasożytami).

Koszatniczka dla dziecka            

Czy koszatniczka dla dziecka to dobry pomysł? Te małe gryzonie mogą okazać się świetnymi pupilami dla starszych pociech. Trzeba jednak pamiętać o tym, że te zwierzaki wymagają dobrej opieki i uwagi, dlatego rodzice powinni zawsze sprawować nadzór nad tym, jak dziecko zajmuje się swoim pupilem. Dorośli muszą również dbać o to, by koszatniczce nie brakowało nigdy pokarmu czy wyściółki do klatki, a w razie konieczności powinni zabrać zwierzaczka do lekarza weterynarii.

Małym opiekunem koszatniczki może zostać dziecko, które ukończyło ósmy rok życia. Mniejsze pociechy mogą nie poradzić sobie z zajmowaniem się takim przyjacielem. Koszatniczki wymagają delikatnego podejścia, nieodpowiednio chwytane potrafią ugryźć czy zadrapać. Nie powinny być też łapane za ogon, gdyż wystraszony zwierzak może go odrzucić (tak wygląda proces obronny tych gryzoni).

Koszatniczka dla alergika            

Koszatniczka dla alergika? Niektóre gryzonie, takie jak chomiki, myszy i świnki morskie, mogą przyczyniać się do rozwoju alergii – odpowiada za to białko, znajdujące się w moczu tych zwierzaków. Koszatniczki są jednak uznawane za gryzonie, które nadają się jako pupile do domu dla alergika.

Zobacz też: Naukowcy: koty pochłaniają toksyczne chemikalia, które gromadzą się w domowym kurzu i szkodzą ludziom

Więcej o: