Glejaki często atakują podstępem. Nowa metoda wykrywa je błyskawicznie

Szybkie wykrycie raka mózgu i wykonanie zabiegu chirurgicznego zwiększa szanse chorego na przedłużenie życia i poprawia jego jakość. Jednak stwierdzenie raka mózgu jest trudne. Naukowcy z Glasgow donoszą o metodzie diagnostycznej, dzięki której możliwe jest wykrycie glejaka nawet niewielkich rozmiarów.

- Opracowaliśmy szybką, łatwą w użyciu, spektroskopową biopsję płynną opartą na absorpcji promieniowania podczerwonego. Współczynnik absorpcji, czyli pochłaniania światła stosuje się do oznaczania stężenia substancji w roztworze. Inne metody biopsji płynnej, na przykład te oparte na materiale genetycznym mózgu, wykazują się mniejszą dokładnością na wczesnym stadium guza - piszą naukowcy z University of Strathclyde (Glasgow) w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Cancers". Prace prowadzono w ramach firmy Dxcover, która została założona przez uniwersytet.

Testy nowej metody diagnostycznej przeprowadzono na grupie 177 pacjentów, z których 90 miało glejaki o wysokim stopniu złośliwości, takie jak glejak wielopostaciowy lub gwiaździak anaplastyczny, a pozostali niewielkie zmiany w mózgu. Objętość guza oceniano na podstawie rezonansu magnetycznego (MRI). Analizie poddawane były próbki krwi pochodzące od uczestników badania. Wyniki uzyskane dzięki analizie spektroskopowej w świetle podczerwonym zostały zinterpretowane przy pomocy sztucznej inteligencji. Okazało się, że dzięki połączeniu tych dwóch podejść możliwe jest zidentyfikowanie glejaka wielkości 0,2 cm sześciennego. Naukowcy nazwali tę nową platformę diagnostyczną Multi Cancer Early Detection (MCED).

W diagnostyce raka mózgu liczy się czas

Ze względu na niespecyficzne objawy raka mózgu, takie jak bóle głowy lub zmiany funkcji pamięci, glejaki często pozostają niewykryte do czasu, aż stają się na tyle duże, że operacja staje się ryzykowna. Dlatego też kluczowe jest jak najwcześniejsze wykrycie guza, gdy ma jeszcze niewielkie rozmiary i jest stosunkowo mało złośliwy. Wtedy operacja oraz wdrożone leczenie dają większe szanse na poprawę stanu pacjenta. Chociaż w tej chwili żadna terapia w przypadku glejaka nie gwarantuje wyleczenia, to jednak pewne nowatorskie metody leczenia przynoszą efekty na wczesnym etapie choroby.

- Nasze podejście do spektroskopowej biopsji płynnej pomoże zidentyfikować glejaki, które są małe, jak i o niskim stopniu złośliwości, co pomoże we wczesnym wykrywaniu i diagnozowaniu tej choroby mózgu - piszą badacze w podsumowaniu.

Zobacz wideo Gdy idzie zima, ryjówkom kurczą się mózgi. Pozwala to im przetrwać chłody

Źródła: MedicalXPress.com, Cancers

Więcej o: