Pluskwica graniasta (Cimicifuga racemosa Nutt.) należy do rodziny jaskrowatych. Miejscem pochodzenia pluskwicy groniastej jest Ameryka Północna. Rdzenni Amerykanie wykorzystywali tę roślinę w medycynie tradycyjnej na różne dolegliwości. Wiedzę na temat właściwości black cohosh (zwyczajowa nazwa rośliny w języku angielskim) przejęli od nich Europejczycy. Nazwy łacińskie rośliny to Cimicifuga racemosa lub Actaea racemosa.
Obecnie uprawiana jest w wielu krajach jako roślina ozdobna oraz zielarska. Można ją spotkać w ogrodach i parkach. Najlepiej rośnie w półcieniu, w żyznej i wilgotnej glebie. Rozmnaża się przez podział kłączy. Ma wysoką dość grubą łodygę, dorastającą do dwóch metrów wysokości. Kwitnie od sierpnia-września do października, wypuszczając drobne kremowobiałe, silnie pachnące kwiaty.
Pluskwica graniasta jest wykorzystywana do zwalczania uderzeń gorąca i innych objawów związanych z menopauzą. Pisze się, że ma właściwości fitoestrogenne, ale nie ma zbyt wielu wysokiej jakości badań, które by to jednoznacznie potwierdzały.
Jako surowiec zielarski służy kłącze pluskwicy graniastej (Cimicifugae rhizoma), które wykopuje się i suszy. W składzie tego ziela znajdziemy m.in.:
Roślina była badana pod kątem zwalczania uciążliwych objawów menopauzy u kobiet. Badania różniły się od siebie pod względem rodzaju eksperymentu, gatunku badanej rośliny czy dawek, więc trudno jest wyciągać z nich jednoznaczne wnioski. Niemniej jednak wykazano, że pewne ekstrakty z rośliny i niektóre produkty, zawierające to zioło, mogą zmniejszać niektóre objawy menopauzy. Nie ma wystarczających danych, aby stwierdzić, że pluskwica graniasta jest skuteczna w innych dolegliwościach.
Metaanaliza (przegląd badań), wykonana w 2017 roku sugeruje, że ekstrakty z pluskwicy graniastej, zatwierdzone do leczenia w Europie, wydają się zmniejszać objawy menopauzy. Są jednak niespójne, jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie, czy zioło pomaga zredukować uderzenia gorąca związane z leczeniem raka piersi. Zatem osoby chorujące na tego typu nowotwór powinny unikać zażywania preparatów zawierających tę roślinę bez konsultacji z lekarzem. Niewiele też wiadomo na temat bezpieczeństwa zażywania preparatów z pluskwicy graniastej podczas ciąży i karmienia piersią, zatem i tutaj należy zachować ostrożność.
Ponadto osoby z zaburzeniami czynności wątroby w wywiadzie powinni stosować preparaty z Cimicifugae rhizoma z dużą ostrożnością. Jeżeli więc wystąpią takie objawy jak obrzęk brzucha, ciemne zabarwienie moczu, żółtaczka, należy przerwać zażywanie tego produktu i zgłosić się do lekarza.
Większość badań klinicznych pokazuje, że zażywanie pluskwicy graniastej nawet przez 12 miesięcy jest bezpieczne i nie niesie ze sobą żadnych poważnych skutków. Może jednak spowodować takie, raczej łagodne skutki uboczne, jak roztrój żołądka, skurcze, ból głowy, wysypka, uczucie ciężkości, plamienia i krwawienia z pochwy oraz przyrost masy ciała.
Należy też uważnie czytać etykiety na produktach ziołowych, aby upewnić się, że zawierają dokładnie to zioło, a nie na przykład mylony z nim tzw. niebieski cohosh (Caulophyllum thalictroides), który ma inne skutki i jest niebezpieczny - przestrzega National Institutes of Health (NIH), amerykańska instytucja ds. zdrowia publicznego.