Trzustka może nam dokuczać, gdy cierpimy na choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Reaguje także na nadmiar wypitego alkoholu. Może wtedy dojść do ostrego zapalenia trzustki (OZT). Inne, choć rzadsze, przyczyny OTZ to nadczynność przytarczyc, wady wrodzone, choroby autoimmunologiczne, pasożyty (glista ludzka), podwyższony poziom triglicerydów. Często jednak pochodzenie ostrego zapalenia trzustki pozostaje nierozpoznane.
Ostre zapalenie trzustki objawia się nagłym silnym bólem brzucha zlokalizowanym w nadbrzuszu lub w lewym górnym rejonie brzucha. Dodatkowe objawy, które wskazują na OTZ, to nudności i wymioty oraz gorączka. Brzuch jest twardy, a ból wzmaga się po naciśnięciu powłok brzusznych. Do tego dochodzi osłabienie perystaltyki jelit.
Przewlekłe zapalenie trzustki wiąże się z bólem w nadbrzuszu, który promieniuje w stronę pleców. Trwa od kilku godzin do kilku dni. Może też wielokrotnie nawracać z różną intensywnością. Pojawia się po jedzeniu oraz często po wypiciu alkoholu. Bólowi podczas przewlekłego zapalenia trzustki towarzyszą wzdęcia i uczucie pełności w nadbrzuszu, niekiedy też wymioty i przewlekła biegunka. Chory traci apetyt, może też dojść do nietolerancji glukozy, a później nawet do rozwoju cukrzycy.
Do przewlekłego zapalenia trzustki przyczynia się nadużywanie alkoholu, a także palenie tytoniu, przewlekła niewydolność nerek, nadczynność przytarczyc. Niektóre przypadki uwarunkowane są genetycznie. Istnieje też idiopatyczne przewlekłe zapalenie trzustki, czyli o nierozpoznanej przyczynie.
Torbiel trzustki powoduje uczucie dyskomfortu w brzuchu. Pojawiają się niewielki lub ostry ból, a także nudności i wymioty oraz gorączka. Mniejsze torbiele natomiast mogą pozostawać bezobjawowe. Możliwe przyczyny powstania torbieli to przebyte zapalenie trzustki, a ponadto zakażenie pasożytnicze, zmiany nowotworowe, zastoiny, potworniaki.
Zwykle aby usunąć torbiel wykonuje się jej drenaż. Niektóre wymagają jednak usunięcia podczas zabiegu chirurgicznego.
W przypadku nowotworu trzustki ból pojawia się już w zaawansowanym stadium choroby. Objawy to silne bóle brzucha, wzdęcia, gwałtowne chudnięcie oraz biegunki. Dodatkowo chory skarży się na wymioty. Pojawia się też żółtaczka. W celu postawienia diagnozy wykonuje się badanie krwi, a ponadto USG, rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.
Dlatego też, jeśli coś nas niepokoi i ból narasta, należy możliwie szybko zgłosić się do lekarza.