Znak Franka: Czy to ostrzeżenie przed zawałem serca, które uwidacznia się na uchu?

Ukośna zmarszczka na płatku ucha koreluje z wieloma chorobami sercowo-naczyniowymi, takimi jak choroba wieńcowa, choroba naczyń mózgowych i choroba naczyń obwodowych. Jednak wykorzystanie tego znaku jako sygnału, że grozi nam zawał serca, jest kontrowersyjne i wymaga dalszych badań. Nadal nie jest jasne, czy jest to predyktor choroby, czy też po prostu oznaka starzenia.

Objawy fizyczne, w tym siwienie włosów, zmarszczki itp. mogą być dla lekarzy użytecznymi wskaźnikami, że pogarsza się stan zdrowia pacjenta. Fałda na płatku ucha, nazywana znakiem lub objawem Franka (DELC), to bruzda o różnej głębokości, usadowiona na małżowinie pod kątem 45 stopni. Po raz pierwszy została opisana w 1973 roku przez amerykańskiego pulmonologa dr. Sandersa T. Franka (stąd nazwa) jako częsty dermatologiczny objaw, wskazujący na chorobę sercowo-naczyniową.

Dr Frank zaobserwował tego typu charakterystyczną fałdę u 20 swoich pacjentów z dusznicą bolesną. Większe badania epidemiologiczne dodatkowo pokazały, że wiele osób z chorobą serca i naczyń krwionośnych, ma rzeczywiście taką fałdę na obu uszach. Zauważono, że znak Franka miewają osoby hospitalizowane, które wcześniej przeszły operację pomostowania aortalno-wieńcowego.

- Jednak ryzyko rozwoju choroby naczyniowej u zdrowej osoby ze znakiem Franka jest przedmiotem dyskusji - piszą naukowcy ze Stanford Medicine (USA). Nowa metaanaliza (ocena wyników kilkudziesięciu badań) wykazała, że istnieje powiązanie pomiędzy DELC a zdarzeniami sercowo-naczyniowymi. Przy czym to powiązanie nie dotyczy osób z cukrzycą.

Jednak nie wszyscy się z tym zgadzają. - Niektóre badania sugerują, że związek znaku Franka z jakąkolwiek chorobą naczyniową jest nieistotny - podkreślają badacze.

Klasyfikacja

Z punktu widzenia zmian widocznych na uchu, wyróżnia się następujące stopnie "znaku Franka":

  • stopień 1 - zmarszczka na płatku ucha
  • stopień 2a - powierzchniowe zagniecenie (widoczne dno bruzdy)
  • stopień 2b - zagniecenie na ponad połowie płatka ucha
  • stopień 3 - głęboki rozszczep w poprzek całego płatka ucha (dno bruzdy jest niewidoczne)

Co łączy cesarza Hadriana i Stevena Spielberga?

Obaj sławni ludzie mają charakterystyczną fałdkę na płatkach uszu. Nie wiadomo, jaka jest patofizjologia znaku Franka. Niektórzy badacze są zdania, że taka bruzda znamionuje chorobę mikronaczyniową w maleńkiej tętnicy kończącej się w płatku ucha. Inni twierdzą, że jest to ogólny objaw starzenia się i miażdżycy.

Wielkość (widoczność) znaku Franka powiązano z częstością występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych w następujący sposób:

  • fałdka pojawiająca się tylko na jednym uchu i niezbyt głęboka (niepełna) mówi o niewielkim ryzyku
  • kompletna jednostronna - średnie ryzyko
  • głęboki, długi znak Franka na obu uszach - wysokie ryzyko

Niemniej jednak całe to zagadnienie nadal wymaga naukowego wyjaśnienia.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Źródła: Stanford University

Więcej o: