Swędzenie, pieczenie, łzawienie czy zaczerwienie oczu - to nasza codzienność. Zwłaszcza w pandemii sporo się o tym mówi. Takie dolegliwości nie wydają się zbyt groźne (chociaż bywają początkiem poważniejszych problemów ze wzrokiem i oczami). Mogą jednak skutecznie uprzykrzać życie, zwłaszcza, gdy kłopoty nie są sporadyczne. Aż 46 proc. Polaków, którzy wzięli udział w badaniu kampanii "Chroń oczy przed alergią"*, przyznało, że osobiście tego doświadcza. Według ekspertów - problemy oczne w kolejnych latach będą tylko narastać.
- Chyba za dużo czasu spędzam przed ekranem - to najczęstszy wniosek osób, których oczy mówią dość, tak przynajmniej wynika z badań. Telewizor i komputer za swoje problemy obwinia niemal 80 proc. badanych. Ponad 60 proc. nie ma wątpliwości, że może się do tego też przyczyniać niedobór snu, przemęczenie (w ankiecie można było udzielić odpowiedzi twierdzącej na więcej niż jedno pytanie). Noc z serialami to już zatem gotowa mieszanka wybuchowa.
Wymienione objawy to także klasyczny zestaw dolegliwości alergików.
Oczy zmęczone od ekranu mogą być podrażnione, zaczerwienione. Podobnie przy niewyspaniu. Jednak swędzenie w połączeniu z łzawieniem i czasowo występującym obrzękiem to również typowe objawy alergii
- wyjaśnia dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii "Chroń oczy przed alergią".
Chociaż alergia nie wygrała wśród potencjalnych przyczyn zaczerwienienia i bólu oczu, zajęła drugie miejsce. Niemal 70 proc. badanych podejrzewa, że reakcja uczuleniowa może odpowiadać za ich problemy. Co z tym robią? Połowa szuka pomocy u specjalisty.
A reszta? Próbuje leczyć się na własną rękę, bagatelizuje problem, ewentualnie zostaje w domu. Aż 70 proc. zdeklarowanych alergików przyznało, że rezygnuje z aktywności poza domem w związku z dokuczliwymi dolegliwościami oczu. Niestety, nie wiemy, ilu z nich wówczas zasiada przed ekranami i monitorami, dodatkowo obciążając wzrok i oczy.
Nasz narząd wzroku każdego dnia potrzebuje skutecznej ochrony, a ważnym elementem powinny być odpowiednio dobrane, bezpieczne krople, które złagodzą objawy alergii. Alergicy mogą szukać kropli z ektoiną, czyli substancją, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową komórek budujących zewnętrzne warstwy narządu wzroku
- tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont. Ekspertka radzi, by były to również krople z dodatkiem kwasu hialuronowego, bo w połączeniu z ektoiną tworzy on naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów.
Ektoina i kwas hialuronowy to substancje naturalne, więc można je bezpiecznie stosować w ciąży i podczas karmienia piersią, a także u dzieci. Warto jednak zwrócić uwagę, by krople nie zawierały dodatkowo substancji konserwujących. Informacja o bezpieczeństwie stosowania na pewno znajduje się w ulotce, warto też poradzić się farmaceuty. W przypadku najmłodszych, niezależnie od przyczyny, wskazana jest wcześniej konsultacja lekarska.
Zwiększone występowanie alergii u dzieci, objawiającej się problemami z oczami, potwierdza dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu i okulista dziecięcy:
Niemalże co roku zauważamy wzrost liczby małych pacjentów, skarżących się na dolegliwości oczu spowodowanych alergią. Wpływają na to choćby czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza czy zła dieta.
Najmłodsi pacjenci powinni być pod stałą kontrolą poradni alergologicznej/okulistycznej, by można było obserwować, czy objawy nie nasilają się i nie stanowią zagrożenia dla małego alergika.
* Badanie realizowane przez firmę badawczo-rozwojową Zymetria wiosną 2021 roku, na zlecenie marki EKTIN. Przebadano osoby w wieku 18-65 lat, struktura próby pod względem płci, wieku, miejsca zamieszkania i wykształcenia odzwierciedla rozkład w populacji Polaków.