Pawiany żyją w środowisku podobnym do tego, w jakim najprawdopodobniej przebywali ludzie w zamierzchłej epoce i mają jelitową florę bakteryjną podobny do ludzkiej. - Dlatego zaobserwowana dziedziczność mikrobiomu może odzwierciedlać podobne uwarunkowania genetyczne u ludzi - piszą naukowcy na łamach czasopisma "Science", w którym opublikowali wyniki swoich badań.
Jest to wspólna praca naukowców z kilku prestiżowych instytucji naukowych, w tym m.in. z Uniwersytetu Minnesoty (USA), Uniwersytetu Notre Dame (USA) oraz Parku Narodowego Amboseli w Kenii i Uniwersytetu Nairobii (Kenia).
16 234 profile mikrobiomu jelitowego, pochodzące od 585 dzikich pawianów żyjących w kenijskim parku narodowym, naukowcy gromadzili i analizowali przez 14 lat. Zebrane próbki były szczegółowo oznakowane, to znaczy wiadomo było, od którego zwierzęcia pochodzą, jak wygląda jego pokrewieństwo z innymi członkami hordy itp. Ponadto wzięto pod uwagę takie czynniki, jak warunki środowiskowe, zachowania społeczne i dieta zwierząt w momencie pobrania próbki.
Badacze doszli do wniosku, że wpływ genetyczny gospodarza na florę jelitową jest niemal uniwersalny. - Prawie wszystkie badane cechy mikrobiomu wykazywały pewien poziom statystycznie istotnej odziedziczalności - piszą w artykule.
- Kontrolując dietę, wiek i zmienność socjoekologiczną zauważyliśmy, że 97 procent fenotypów mikrobiomu było znacząco dziedzicznych, w tym kilka znanych jako dziedziczne u ludzi. Odziedziczalność była niska, chociaż wyższa w porze suchej, przy niskim zróżnicowaniu diety oraz u starszych zwierząt.
Zatem na naszą florę jelitową mają wpływ nie tylko nasze posiłki i leki, które zażywamy, czy styl życia, ale także... nasza rodzina i to, co po niej odziedziczyliśmy. - Środowisko odgrywa większą rolę w kształtowaniu mikrobiomu niż geny, ale to badanie pokazuje, że choć wpływ genów jest niewielki, lecz za to wszechobecny - podkreśla główna badaczka w tym projekcie, Elizabeth Archie, profesor na Wydziale Nauk Biologicznych na Uniwersytecie Notre Dame.
Jaki jest praktyczny wymiar tego odkrycia? Naukowcy uważają, że w przyszłości można będzie opracować terapie dostosowane do potrzeb ludzi na podstawie analizy genetycznej ich mikrobiomu jelitowego.
Źródła: MedicalXPress.com, Science