Wielka Brytania: Od lipca po raz pierwszy od 60 lat tabletki antykoncepcyjne będą sprzedawane bez recepty

W brytyjskich aptekach bez recepty będą dostępne dwa rodzaje jednoskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych zawierających syntetyczny hormon.

Brytyjski urząd regulacyjny orzekł, że doustne pigułki antykoncepcyjne od lipca br. będą dostępne bez recepty. June Raine, dyrektor naczelna Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), ogłaszając tę decyzję stwierdziła, że to dobra wiadomość dla kobiet i rodzin. Przedtem Komisja ds. Leków dla Ludzi (CHM) przeprowadziła ocenę bezpieczeństwa pigułek z dezogestrelem i wydała pozytywną opinię, dotyczącą przekwalifikowania dwóch produktów, Lovima i Hana, z leków na receptę na leki apteczne. Przedtem przeprowadzono szerokie konsultacje społeczne wśród pacjentek, lekarzy i farmaceutów.

Jak pisze "The Guardian", od końca lipca dostępne będą dwie marki "minipigułek", które mają kosztować nie więcej niż 7,50 funtów miesięcznie. Pigułkę można nabyć po krótkiej konsultacji z farmaceutą. Lekarze jednak nadal naciskają na urząd, aby pigułki udostępniane były bezpłatnie w aptekach lokalnych (na receptę są nieodpłatne). Ponadto wnioskują o zmianę kwalifikacji innych środków antykoncepcyjnych, aby uczynić je bardziej dostępnymi.

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 powinno odstawić się antykoncepcję hormonalną?

Pigułki zawierają związek o nazwie dezogestrel. To syntetyczny hormon sterydowy (progestagen III generacji) zapobiegający zapłodnieniu poprzez hamowanie wydzielania hormonu luteinizującego, owulacji oraz zagęszczanie śluzu szyjki macicy.

W Wielkiej Brytanii pigułki antykoncepcyjne zostały wprowadzone na rynek w 1961 roku. Przez pierwsze sześć lat przepisywane były przez lekarzy wyłącznie mężatkom.

- Jeszcze przed pandemią zbyt wiele kobiet i dziewcząt walczyło o dostęp do podstawowych usług zdrowotnych. Konsekwencją tego jest wzrost liczby nieplanowanych ciąż i pogorszenie się sytuacji kobiet i dzieci - powiedział "Guardianowi" Edward Morris, prezes Royal Pharmaceutical Society, który w pełni popiera decyzję MHRA.

Brytyjscy eksperci uważają, że apteki, w których będą dostępne pigułki antykoncepcyjne bez recepty, są dogodnie zlokalizowane, a farmaceuci dobrze przygotowani do udzielania porad na temat sposobów zapobiegania ciąży.

Tabletki dwuskładnikowe, zawierające estrogen i progesteron, nadal będą wymagały recepty.

Źródła: The Guardian, Gov.uk,

Więcej o: