Jak długo może żyć człowiek? Naukowcy szukają odpowiedzi

XXII wiek może być rekordowy, jeżeli chodzi o długość życia człowieka. Możliwe, że superstulatkowie dożyją 125, a może nawet 130 lat.

Według dostępnych statystyk około pół miliona osób na świecie dożyło 100 lat. Jednak liczba osób, które dożyły 110 lat jest już znacznie mniejsza. W 1997 roku zmarła najdłużej żyjąca osoba na świecie. Nazywała się Jeanne Calment i mieszkała we Francji. Zmarła w wieku 122 lat. W tej chwili najstarszą  (według Gerontology Research Group) żyjącą osobą na świecie jest Japonka Kane Tanaka, która ma 118 lat.

Naukowcy z University of Washington (UW) uważają, że długość życia człowieka będzie nadal powoli rosła. Przeprowadzone przez zespół badawczy analizy statystyczne są dość optymistyczne.

Spór na temat możliwej długości życia człowieka trwa od dawna. Mówi się o biologicznych ograniczeniach, takich jak choroby i pogorszenie się stanu komórek. Inni podkreślają, że właściwie nic nie zostało jeszcze rozstrzygnięte i nie znamy górnej granicy dla człowieka. Dowodem są superstulatkowie.

Kolejny rekord długości życia człowieka zostanie pobity w następnym stuleciu

Badacze z University of Washington użyli modelowania statystycznego, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka może być najdłuższa indywidualna długość życia człowieka do końca 2100 roku.

Prawie na pewno do końca 2100 roku zostanie pobity rekord świata, wynoszący obecnie 122 lata. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że co najmniej jedna osoba dożyje 126, a może nawet 130 lat

- napisali autorzy badania.

Oszacowali, że istnieje niemal 100 proc. prawdopodobieństwo, że obecny rekord długości życia (122 lata i 163 dni) zostanie pobity. Prawie na pewno (99 proc. prawdopodobieństwo) superstulatki mają szansę dożyć 124 lat. Istnieje 68 proc. szans, że będzie to nawet 127 lat. Prawdopodobieństwo, że ktoś dożyje 130 lat oszacowano na 13 proc.

Naukowcy korzystali z Międzynarodowej Bazy Danych o Długowieczności, zbudowanej przez Instytut Badań Demograficznych im. Maxa Plancka. Dane pochodzą z 10 krajów europejskich, a także z Japonii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Demographic Research".

Zobacz wideo Prof. Matyja: Zdrowie zawsze traktowano po macoszemu

Źródła: MedicalXPress.com, Demographic Research

Więcej o: