Drobnoustroje jelitowe mają wpływ na tworzenie nowych komórek nerwowych w mózgu

Mikroorganizmy bytujące w jelitach mają wpływ na to, jak funkcjonuje nasz mózg. Jeden ze związków metabolizowanych przez niektóre mikroby wydaje się być kluczowym elementem naturalnych procesów naprawy i odnowy komórek nerwowych w mózgu osoby dorosłej. Takie wnioski płyną z najnowszych badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców. Badacze mają nadzieję, że ich odkrycie da początek nowym terapiom pamięci.

Drobnoustroje jelitowe pełnią w naszych organizmach wiele pożytecznych funkcji, z których część już została rozpoznana, ale wiele jeszcze w tej materii pozostaje do odkrycia. Flora jelitowa od lat pozostaje więc ważnym przedmiotem dociekań naukowców.

- Rośnie zainteresowanie ludzkim mikrobiomem i powiązaniami pomiędzy zdrowiem jelit a zdrowiem mózgu. Nasze badanie jest kolejnym intrygującym elementem układanki podkreślającym znaczenie czynników związanych ze stylem życia i dietą - mówi prof. Paul Matthews z National Institute for Health Research (NIHR), współautor najnowszych badań.

Nad rolą mikroorganizmów jelitowych w naszym organizmie w powiązaniu z mózgiem pracował międzynarodowy zespól naukowców z Singapuru, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady, USA i Szwecji. Badaniami kierował prof. Sven Pettersson z National Neuroscience Instutute w Singapurze. Wyniki badań opublikowało czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Kluczowe cząsteczki dla odnowy mózgu wytwarzają bakterie jelitowe

Drobnoustroje jelitowe metabolizujące tryptofan (aminokwas egzogenny) wydzielają cząsteczki związku chemicznego o nazwie indol. Naukowcy odkryli, że cząsteczki indolu pełnią kluczową rolę w procesach naprawczych komórek mózgowych u dorosłych osób i prześledzili, w jaki sposób sygnały, w których pośredniczą indole, stymulują rozwój nowych komórek mózgowych. 

- Indole indukują kluczowe czynniki regulacyjne, o których wiadomo, że są ważne dla powstawania nowych neuronów w hipokampie, obszarze mózgu związanym z pamięcią i uczeniem się - piszą badacze.

- To odkrycie jest ekscytujące, ponieważ dostarcza mechanistycznego wyjaśnienia, w jaki sposób komunikacja jelita-mózg przekłada się na odnowę komórek mózgowych poprzez cząsteczki wytwarzane przez mikroby jelitowe i jak te cząsteczki wpływają na proces tworzenia nowych komórek nerwowych w dorosłym mózgu - mówi prof. Pettersson.

Zobacz wideo Stymulacja mózgu w walce z przewlekłym bólem i chorobą Parkinsona: zobacz fragment operacji

Nadzieja dla chorych na schorzenia powiązane z utratą pamięci

Chorób, które niszczą pamięć, jest wiele. Począwszy od demencji starczej, poprzez chorobę Alzheimera, aż po urazy mózgu spowodowane udarem czy uszkodzeniem kręgosłupa. Poszukiwanie skutecznych lekarstw poprawiających pamięć i spowalniających druzgocące zmiany w mózgu nadal trwa. Odkrywcy aktywnej roli indolu w naprawie komórek mózgowych mają nadzieję, że ich praca zostanie wykorzystana do stworzenia leku poprawiającego niektóre funkcje mózgu.

- Mogłyby być to leki stymulujące procesy naprawcze w mózgu, wykorzystujące związki chemiczne zawierające grupę indolową. A także odpowiednio zaplanowana dieta oparta o produkty wzbogacone o indol, pełniąca rolę środka zapobiegawczego i spowalniającego starzenie się mózgu - przekonują naukowcy.

Naukowcy przystępują teraz do dalszych prac. Będą badać rolę indolu w procesie rozwoju mózgu na początku życia, a także chcą sprawdzić, jak dzięki indolowi można pomóc osobom z urazami kręgosłupa czy po udarach przy przywracaniu sprawności mózgu.

Źródła: PNAS, MedicalXPress.com

Więcej o: