Niemowlęta widzą rzeczy, których dorośli nie są już w stanie dostrzec

Młodsze niemowlęta przetwarzają informacje wizualne inaczej niż dorośli. Są w stanie dostrzec obrazy, których dorośli nie widzą z powodu mechanizmu zwanego wizualnym maskowaniem wstecznym.

Wizualne maskowanie wsteczne

Maskowanie wizualne jest to zjawisko związane z percepcją wzrokową. Człowiek jest w stanie rozpoznać obiekt, nawet jeśli widzi go przez bardzo krótki czas. Jednak gdy bezpośrednio po pierwszym zostanie mu zaprezentowany drugi obraz, wtedy ten pierwszy staje się jakby niewidoczny lub może wydawać się zmniejszony. Innymi słowy, widoczność jednego obrazu, zwanego celem, jest zmniejszona przez obecność drugiego obrazu, zwanego maską. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy drugi obraz nie nachodzi przestrzennie na pierwszy.

Uważa się, że jest to spowodowane zakłóceniami w przetwarzaniu informacji zwrotnej. - Kiedy coś widzimy, informacje wizualne są kolejno przetwarzane "od dołu do góry", czyli wędrują z niższych do wyższych rejonów wzrokowych w mózgu. Ale informacja wizualna przetwarzana jest też w drugą stronę, czyli sygnał przesyłany jest z wyższych do niższych obszarów. Wizualne maskowanie wsteczne spowodowane jest zakłóceniami w przetwarzaniu tej informacji zwrotnej - czytamy w komunikacie prasowym Uniwersytetu Chuo (Tokio, Japonia).

Niemowlęta widzą inaczej

Naukowców z Uniwersytetu Chuo zainteresowało, kiedy wizualne maskowanie wsteczne pojawia się u ludzi. I znaleźli bardzo konkretny moment. To najprawdopodobniej mechanizm, który wykształca się dopiero po ukończeniu 7-8 miesięcy - orzekli po przeprowadzeniu badań na grupie niemowląt.

W trakcie eksperymentu maluchom prezentowano twarze na ekranie komputera, a następnie sprawdzano, jak długo wpatrują się w dany obraz. W ten sposób naukowcy mogli ocenić, czy niemowlęta postrzegają twarze. Same obrazy przedstawiane były na dwa sposoby. Dzieciom albo pokazywano po prostu twarz, albo pokazywano "twarz i maskę".

Starsze dzieci, w wieku 7-8 miesięcy, widziały już tak, jak dorośli ludzie. Zatem wykształciły już mechanizm  zwany wizualnym maskowaniem wstecznym. Co innego się działo w grupie niemowląt w wieku od 3 do 6 miesięcy. Tam dzieci widziały pierwszy obraz, nawet gdy następnie pojawiała się maska. Innymi słowy, najmłodsze dzieci widziały obrazy, których starsze dzieci już nie dostrzegały.

- Wyniki badań pokazują, że u niemowląt poniżej 7. miesiąca życia przetwarzanie informacji zwrotnej jest niedojrzałe. Oznacza to, że u młodszych niemowląt nie istnieje jeszcze mechanizm sprzężenia zwrotnego, a zatem maskowanie jest nieskuteczne. Mechanizm percepcji wzrokowej zmienia się radykalnie w drugiej połowie pierwszego roku życia od systemu oddolnego do systemu z przetwarzaniem ogólnym - mówi Yusuke Nakashima, główny autor badania.

Po co nam mechanizm przetwarzania informacji zwrotnej? Służy między innymi do właściwego postrzegania niejednoznacznych obrazów wizualnych. - W zamian za podatność na wizualne maskowanie, nabywamy umiejętność solidnego postrzegania niejednoznacznych scen wizualnych - mówi Masami Yamaguchi, drugi autor eksperymentu.

Artykuł na ten temat został opublikowany w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Źródła: MedicalXPress.com, PNAS.org

Więcej o: