Czy ćma gryzie? Jak się pozbyć ćmy z domu

Ćmy to motyle nocy. Owady pokryte gęstym futrem i obdarzone zwykle dużymi, wyrazistymi oczami, wzbudzają popłoch w niejednej osobie. Zupełnie bez powodu. Ćmy nie są dla nas żadnym zagrożeniem. Chociaż niektórzy bardzo chcą się ich pozbyć, jeżeli te trafią przypadkowo do ich pokoju.

Ćma nie jest tak jaskrawo ubarwiona jak większość dziennych motyli, bo w nocy, gdy lata, niespecjalnie jej się to przydaje. Co innego gąsienice ciem. Te potrafią być niezwykle efektowne. Te gąsienice, podobnie jak larwy dziennych motyli, żerują na wszelkiego typu roślinach. Za to wiele dorosłych ciem nie przyjmuje w ogóle pokarmu. Żyją niedługo, kilka dni, niektóre kilka tygodni. Zużywają w tym czasie zapasy nagromadzone w ich ciele w okresie życia larwalnego. Dorosła ćma nie traci więc energii na poszukiwanie pożywienia, ale koncentruje się na szukaniu partnera i składaniu jajeczek. Ginie, gdy skończą się jej zapasy lub zostanie zabita i zjedzona przez inne stworzenie. Te ćmy, które jednak się pożywiają, wykorzystują nektar, który wydobywają z kielicha kwiatów dzięki specjalnej ssawce, zupełnie tak samo, jak motyle dzienne.

Istnieją kwiaty, które przystosowały się do tych nocnych gości i otwierają dla nich "stołówki". Są to takie rośliny jak wiciokrzew, lepnica, narcyz, wiesiołek i inne. Kwiaty wiesiołka specjalnie dla ciem zamykają się w dzień, a otwierają nocą. Z ponad 200 tysięcy znanych nam gatunków ciem tylko cztery mają kłujki, którymi wgryzają się w ciało i wysysają krew.

Ćmy wabi światło. Dlatego zlatują się do świecących żarówek, lamp, czy palących się świec. Mylą je z blaskiem księżyca, jak sugerują eksperci.

Zobacz wideo Masowe wymieranie gatunków już się zaczęło

Czy ćma gryzie?

Ćmy są dla ludzi całkowicie nieszkodliwe. Wlatują do mieszkań zwabione blaskiem. Jeśli wpadną do pokoju, zdezorientowane obijają się o ściany i meble. Najlepiej wtedy otworzyć szeroko okno czy drzwi i  delikatnie wywabić owada na zewnątrz. Aby nie wracał, trzeba albo zamknąć okno, albo dokładnie zasłonić firanką czy moskitierą. Podobno też odstrasza je zapach lawendy i różnego typu kadzidełek, ponieważ niespecjalnie lubią mocne zapachy.

Więcej o: