Maksymalny pobór tlenu (VO2 max) to wskaźnik, dzięki któremu wiemy, jaka jest nasza wydolność sercowo-oddechowa, czyli sprawność układu krążenia. Pokazuje, ile tlenu nasze ciało jest w stanie wykorzystać i przenieść do mięśni. Im wyższą ma wartość, tym jesteśmy sprawniejsi fizycznie. Czy jednak da się przewidzieć, jak trening wpłynie na naszą wydolność?
- Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy czerpią korzyści z ćwiczeń fizycznych, jednak istnieje ogromna różnica, jeśli chodzi o reakcję nawet na podobny zestaw ćwiczeń - mówi Robert Gerszten z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) w Bostonie, współautor badań.
Do tej pory nie wiadomo było, dlaczego właściwie tak się dzieje. Odpowiedzi nie dawały na przykład analizy i porównania podstawowych danych klinicznych danej osoby. - Na tej podstawie nie można było przewidzieć, kto najprawdopodobniej odniesie znaczącą korzyść z treningu wysiłkowego, a kto nie. A jest to niezwykle istotne, chociażby przy ustalaniu spersonalizowanych i skutecznych schematów ćwiczeń - wyjaśniają autorzy badania.
Naukowcy wzięli najpierw pod lupę około 5000 różnych białek, krążących w naszej krwi. Próbki pobrano od 654 dorosłych osób, prowadzących głównie siedzący tryb życia. Następnie wolontariuszy poddano intensywnemu 20-tygodniowemu treningowi i sukcesywnie analizowano poziomy białek.
Udało się zidentyfikować setki białek mających związek ze "zdolnościami do treningu", jak określili to naukowcy. Aż 147 białek powiązali z wydolnością sercowo-oddechową, czyli ze wskaźnikiem VO2 max. Ponadto 102 białka skorelowane zostały ze zmianą VO2 max po zakończeniu całego programu treningowego. Dzięki analizie składu krwi naukowcy byli w stanie przewidzieć, jaka jest zdolność do treningu danej osoby, czyli jak zmieni się jej wydolność sercowo-oddechowa w wyniku ćwiczeń.
- To pierwsze badanie, które tak szczegółowo przygląda się powiązaniom pomiędzy białkami a VO2 max. Mamy teraz szczegółową listę różnych związków we krwi, dzięki czemu pogłębiliśmy wiedzę na temat biologii i sprawności fizycznej oraz adaptacji do ćwiczeń. Jesteśmy też w stanie przewidzieć indywidualne reakcje na trening - czytamy w komunikacie prasowym na stronie uczelni.
Ponadto nowo zdobyta wiedza na temat związków pomiędzy ćwiczeniami fizycznymi a poziomem różnorodnych białek we krwi może być pomocna w leczeniu różnych schorzeń metabolicznych. Badania będą kontynuowane, by sprawdzić wyniki badań na większej grupie oraz doprecyzować działanie różnych białek przed i po ćwiczeniach.
Artykuł podsumowujący badania opublikowało czasopismo "Nature Metabolizm".
Źródła: Nature Metabolizm, BIDMC