Czy morsowanie jest zdrowe i bezpieczne? Morsowanie - przeciwwskazania, wady, zalety

Czy morsowanie jest zdrowe i bezpieczne? Przekonaj się, jakie wady i zalety ma taka zimowa aktywność, a także co stanowi przeciwwskazanie do jej podejmowania.

Jak morsowanie wpływa na ciało? Najważniejsze informacje

Jak morsowanie wpływa na ciało człowieka? Kluczowa jest niska temperatura wody, w której się zanurzamy. Z początku dochodzi do niedokrwienia, które wiąże się ze zwężeniem naczyń krwionośnych, w wyniku czego skóra przybiera bledszy odcień. Jednocześnie organizm stara się zachować jak najwięcej ciepła, dlatego ogranicza przepływ krwi przez skórę, a dopiero w kolejnym kroku dochodzi do obniżenia temperatury ciała. Podniesiony zostaje próg bólu, a ciśnienie, zarówno tętnicze, jak i żylne, wzrasta.

Po około trzech - pięciu minutach naczynia krwionośne ponownie się rozszerzają. W ten sposób dochodzi do poprawy ukrwienia skóry, dlatego też można zaobserwować jej wyraźne zaczerwienienie. Co więcej, spada ciśnienie tętnicze i żylne krwi, a naczynia krwionośne stają się bardziej napięte.

Zobacz też: Gdzie morsować w Trójmieście? Gdańsk, Gdynia, Sopot [LISTA i MAPA MORSOWISK]

Wpływ morsowania na organizm – zalety

Wpływ morsowania na organizm człowieka budzi zainteresowanie już od jakiegoś czasu. Wielu ludzi zastanawia się, czy warto decydować się na zimne kąpiele. Na ich korzyść przemawia sporo kwestii, jak na przykład:

  • wsparcie układu immunologicznego – człowiek regularnie biorący krótkie kąpiele w lodowatej wodzie nabiera większej odporności, hartuje się, a co za tym idzie, staje się mniej podatny na różnego rodzaju infekcje,
  • poprawa napięcia skóry – dzięki temu, że krew sprawniej krąży po organizmie, skóra zostaje odżywiona, a jednocześnie oczyszczona z toksyn,
  • poprawa wyglądu skóry – zwiększone ukrwienie skóry wpływa na opóźnienie procesu jej starzenia,
  • zniesienie bólu – w przypadku różnego rodzaju urazów morsowanie może być wykorzystywane jako element terapii,
  • poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego – kiedy dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, usprawniony zostaje przepływ krwi,
  • poprawa samopoczucia – dzięki zimnym kąpielom poprawia się humor (zwiększona produkcja endorfin), można też wyzbyć się stresu i pomóc organizmowi się zrelaksować,
  • regulacja poziomu złego cholesterolu i cukru we krwi – morsowanie ma również wpływ na przyspieszony metabolizm, pomagając w kształtowaniu sylwetki.

Zobacz też: Gdzie morsować we Wrocławiu? [LISTA i MAPA MORSOWISK]

Morsowanie a arytmia serca

Arytmia serca to poważna choroba objawiająca się zaburzeniami rytmu serca, mogącymi stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Stanowi ona jeden z przypadków, w którym morsowanie nie jest wskazane. Oczywiście, można zapytać o zdanie kardiologa, jednak należy się raczej nastawić na kategoryczny zakaz zimnych kąpieli. Arytmia może też wystąpić jako negatywny skutek zanurzenia w lodowatej wodzie bez odpowiedniego przygotowania.

Zobacz też: Gdzie morsować w Poznaniu? [LISTA i MAPA MORSOWISK]

Morsowanie – negatywne skutki i przeciwwskazania do zimnych kąpieli

Obecnie sporo osób decyduje się na morsowanie. Negatywne skutki tej aktywności występują dość rzadko i wiążą się zazwyczaj z nieodpowiedzialnym podejściem osób morsujących. Warto jednak zwrócić uwagę na przeciwwskazania do zimnych kąpieli. Wśród nich znajdują się:

Należy zauważyć, że pozytywne efekty morsowania odczuwają osoby regularnie prowadzące tę aktywność. Sporadyczne czy jednorazowe kąpiele w lodowatej wodzie, zwłaszcza w przypadku osób nieprzygotowanych, mogą natomiast przynieść zupełnie odwrotny skutek. Po zanurzeniu może dojść do gwałtownego szoku termicznego, który pociągnie za sobą tachykardię (częstoskurcz serca), arytmię, bądź doprowadzi do hipotermii (wychłodzenie organizmu) lub zawału serca, a w konsekwencji nawet do śmierci. Jednocześnie zaznacza się, że dużo bardziej narażone na negatywne skutki morsowania są osoby powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia.

Morsowanie: jak się przygotować

Przede wszystkim, pomoże regularne branie zimnej kąpieli lub prysznica. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 10 stopni Celsjusza. Prysznic należy brać codziennie, przez kilka minut. Jest to sposób na przyzwyczajanie organizmu do niskich temperatur, by uniknąć w przyszłości szoku termicznego.

Eksperci nie polecają zaczynania morsowania zimą, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Jesień to dobra pora na rozpoczęcie przygody z morsowaniem.

Warto pamiętać o kilku elementach garderoby. Oprócz stroju kąpielowego, bardzo ważna jest czapka, ponieważ poprzez głowę ucieka sporo ciepła. Można rozważyć buty do morsowania, które można kupić w sklepach dla nurków lub w sklepach sportowych. Wiele osób używa również rękawiczek.

Morsowanie warto zaczynać grupie doświadczonych morsów.

Zobacz wideo Jak rozpoznać kobiecy zawał?
Więcej o: