Sól fizjologiczną (inna nazwa to płyn fizjologiczny) stosuje się jako środek nawadniający (płyn izotoniczny) u pacjentów po operacjach chirurgicznych lub w stanach odwodnienia. Podawany jest w formie popularnych kroplówek. Płyn fizjologiczny składa się z roztworu soli i chloru, a takie same składniki ma płyn międzykomórkowy, stąd tak dobre przyswajanie go przez organizm, szczególnie w sytuacji dużego odwodnienia. Ponadto szpitale wykorzystują sól fizjologiczną do przemywania ran i błon śluzowych.
Inhalacja są pomocne przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Zalegającą w zatokach wydzielinę, która utrudnia oddychanie, można spróbować rozpuścić przez wdychanie oparów powstających po rozpuszczeniu soli fizjologicznej w gorącej wodzie.
Z kolei nebulizator do urządzenie do podawania leków drogą wziewną, co przyspiesza ich działanie w oskrzelach i płucach. Zwykle takie leki rozprowadza się w soli fizjologicznej i następnie wdycha. Można ponadto użyć samej soli fizjologicznej w celu nawilżenia śluzówki dróg oddechowych. Jest to pomocne w sytuacji, gdy przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych i z przesuszonym powietrzem, jak dla przykładu nasze pokoje zimą lub w biurze, gdzie działa cały czas klimatyzacja.
Inhalacje solą fizjologiczną są niewskazane w kilku przypadkach. A zatem nie stosujemy inhalacje, jeżeli mamy ropne zapalenie zatok, nowotwory, gruźlicę, niewydolność oddechową, niewydolność krążenia oraz stany zapalne górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy wysoka gorączka.
Nadaje się znakomicie, jeżeli długo przebywamy w zamkniętych i klimatyzowanych pomieszczeniach, na przykład w biurze. Można wtedy zakraplać nos przy pomocy kroplomierza lub sprayu z solą fizjologiczną. Takie zakrapianie nosa płynem fizjologicznym pomaga także przy katarze, ponieważ rozrzedza wydzielinę.
To bezpieczny sposób na oczyszczanie oczu, gdy wpadnie nam do niego pyłek, rzęsa czy też alergen. Sól fizjologiczna pomoże wypłukać zanieczyszczenie. Ponadto może służyć do nawilżania gałki ocznej. Jest to szczególnie istotne, jeżeli cierpimy na zespół suchego oka lub też mamy wysuszoną gałką oczną wskutek działania powietrza czy wiatru. Sól fizjologiczna jest bezpieczna nawet dla noworodków, którym można przemywać nią oczy (używając jałowych wacików).
Roztworu soli fizjologicznej używa się do przemywania ran. Lepiej nadaje się do tego celu niż woda utleniona (ta podrażnia ranę) i jest bezpieczniejsza niż zwykła woda. Do przemywania ran używamy świeżo otwartej ampułki z płynem, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii.
Sól fizjologiczna to ponadto dobra alternatywa do różnego typu toników czy płynów micelarnych do mycia skóry. Ponieważ nie zmienia pH skóry, jest idealna dla skór wrażliwych czy atopowych. Nie wywołuje reakcji alergicznej. Nadaje się do wytwarzania domowych kosmetyków.
Sól fizjologiczną kupujemy w aptece. Małe ampułki z płynem są sterylne i otwarte mogą być przechowywane nie dłużej niż 16 godzin. Sól fizjologiczną do inhalacji kupimy w butelce, która nie jest sterylnie zamknięta.