Cukrzyca: tego jeszcze nie wiedzieliśmy. Nowe odkrycie dzięki randomizacji mendlowskiej

Bezsenność szkodzi na wiele sposobów. Teraz naukowcy znaleźli potwierdzenie, że może także prowadzić do rozwoju cukrzycy. To nowo odkryty możliwy czynnik ryzyka.

Najnowsze analizy przyczyn cukrzycy typu 2 przynoszą kolejne odkrycia. Wiele dowodów wskazuje na to, że także bezsenność może doprowadzić do rozwoju tej choroby, jak donosi czasopismo "Diabetologia". Badanie prowadzono na Uniwersytecie Karolinska w Szwecji z wykorzystaniem techniki badań zwanej randomizacją mendlowską (MR). To metoda badań obserwacyjnych zastępująca czasem badania eksperymentalne. W metodzie MR wykorzystuje się zmienność genów, których funkcje są znane, do badania związków przyczynowych pomiędzy różnymi modyfikowalnymi czynnikami ryzyka a zdrowiem.

Autorzy badania przejrzeli 1360 artykułów i metaanaliz znajdujących się w bazie PubMed. Dzięki temu zidentyfikowali 170 możliwych czynników ryzyka, z czego uwzględnionych zostało 97. Następnie przeanalizowano je metodą MR. W rezultacie naukowcy wyodrębnili 19 czynników ryzyka cukrzycy typu 2 oraz 15 czynników ochronnych.

Okazało się, że osoby zmagające się z bezsennością są o 17 procent bardziej narażone na rozwój tej choroby niż ci, którzy nie mają problemów ze snem. 

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2

Oprócz bezsenności na rozwój choroby może mieć wpływ depresja, nieunormowane ciśnienie krwi, palenie papierosów, spożywanie kofeiny (np. picie kawy), wysokie stężenie aminokwasów takich jak izoleucyna, walina i leucyna we krwi, nieprawidłowa czynność wątroby (co obrazuje wysoki poziom enzymu aminotransferazy alaninowej), wskaźnik masy ciała w dzieciństwie i w dorosłym wieku (BMI), procent tkanki tłuszczowej, trzewna, czyli wewnętrzna masa tłuszczowa, tętno spoczynkowe i poziomy czterech kwasów tłuszczowych we krwi.

Czynniki ryzyka o mniejszym znaczeniu to spożywanie alkoholu, pomijanie śniadań, drzemki w ciągu dnia, krótki sen, poziom sodu w moczu, poziomy niektórych aminokwasów i czynników zapalnych.

Co nas chroni przed cukrzycą typu 2?

Wśród czynników, które pełnią funkcję ochronną, naukowcy wyróżnili: obecność alaniny w osoczu, tzw. dobry cholesterol i cholesterol całkowity, wiek, w którym zaczęła się miesiączka, poziom testosteronu, poziom globuliny wiążącej hormony płciowe (skorygowany o BMI), masa urodzeniowa ciała, wzrost w dorosłym wieku, dla kobiet beztłuszczowa masa ciała, kwasy tłuszczowe w osoczu, witamina D oraz wykształcenie.

Źródło: MedicalXPress.comDiabetologia

Więcej o: