Suche plamy na skórze nie są jakimś specjalnie groźnych objawem, nie są też rzadkie. Okresowe suche plamy to może być efekt działania detergentów czy innych drażniących skórę związków chemicznych. Proszki do prania i w większości przypadków kosmetyki zawierają spore ilości substancji pachnących oraz konserwujących, niekonieczne lubianych przez naszą skórę.
Skóra pokryta jest też ochronną warstwą lipidów, które mają między innymi chronić i natłuszczać naskórek. Jeżeli ta warstwa z jakichś powodów, na przykład na skutek działania czynników chemicznych, zaniknie, naskórek zacznie szybko tracić wodę i wysuszać się. Efektem są właśnie owe suche plamy, które tak nas niepokoją. Nie wyglądają bowiem estetycznie, lubią pękać i łuszczyć się, czasem dodatkowo swędzą.
Drugą przyczyną pojawiania się suchych plam na twarzy i kończynach jest temperatura. Szkodzi zarówno niska, jak i zbyt wysoka, pochodzące na przykład z klimatyzacji lub ogrzewania. Wysuszająco na skórę działa także wiatr.
Bardzo często suche plamy to efekt działania słońca. Nieosłonięta skóra, wystawiona na działanie ostrego słońca, zostanie w końcu przesuszona i zniszczona. Oparzenia słoneczne to częsta przyczyna suchości skóry.
I w końcu jeszcze jedna przyczyna: nadmiernie szorstkie gąbki, używane do mycia, a także zbyt gorące kąpiele. Ponadto pływanie w basenie, który jest dezynfekowany środkami chemicznymi, na przykład chlorem, to potem kłopoty ze skórą.
Sucha skóra musi być przede wszystkim odpowiednio nawilżana. Dostępne są na rynku balsamy, żele, emolienty i olejki nawilżające, z których warto skorzystać. Pamiętajmy też, że świetnie działa zwykła wazelina, którą można posmarować najsuchsze miejsca.
Niekiedy suche plamy na skórze to objaw choroby skóry, wśród których można wymienić:
W czasie ciąży zaburzenia hormonalne mają wpływ na wygląd skóry, stąd możliwe jest także nadmierne przesuszenie naskórka. Ponadto wygląd skóry zależy od tego, jak się odżywiamy.
Wraz z wiekiem skóra staje się coraz bardziej przesuszona i cienka. Suche plamy mogą dokuczać kobietom w okresie menopauzy i po niej. W organizmie spada poziom estrogenów i progesteronu, co nie pozostaje bez wpływu na wygląd skóry. Ponadto zmniejsza się produkcja kolagenu i osoby w starszym wieku tracą elastyczność skóry, która podlega procesom starzenia.