Mammobusy to przyczepy, które wyposażone są w specjalistyczną aparaturę umożliwiającą wykonanie badania rentgenowskiego piersi. Są one mobilne, dzięki czemu mogą dotrzeć do najbardziej oddalonych zakątków Polski i praktycznie w każdym miejscu przyczynić się do wykonania procedury medycznej. Badanie wykonywane jest w komfortowych warunkach, nie odbiegających niczym od tych oferowanych w stacjonarnych placówkach medycznych. Również sprzęt znajdujący się na wyposażeniu mammobusów jest najwyższej jakości, tak więc wyniki badań w nim wykonanych są jak najbardziej wiarygodne.
Mammobusy zazwyczaj podzielone są na kilka mniejszych pomieszczeń: gabinet, w którym wykonywane jest badanie, recepcję i przebieralnię. Panuje w nich komfortowa temperatura, a obsługa to zazwyczaj w 100 proc. kobiety. Ma to na celu zapewnienie pacjentce maksymalnego komfortu i poczucia bezpieczeństwa.
Zobacz też: USG sutków (piersi): na czym polega. Kiedy przeprowadza się USG piersi, a kiedy mammografię?
Z badania w mammobusie może skorzystać każda kobieta w dowolnym momencie - nie są prowadzone zapisy. Nie ma znaczenia miejsce zamieszkania czy wiek. Nie ma potrzeby posiadania skierowania czy zaproszenia. Bezpłatne badanie wykonane zostanie paniom ubezpieczonym, w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
NFZ finansuje badanie mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat raz na dwa lata. Jest to element programu profilaktyki raka piersi i ma na celu zwiększenie wykrywalności tego nowotworu na jego wczesnym etapie. W Polsce odnotowujemy znaczną śmiertelność kobiet właśnie z powodu nowotworów piersi. Wczesne wykrycie zmian może zahamować postęp choroby lub ją całkowicie powstrzymać. Konieczna jest jednak w tym celu odpowiednia diagnostyka i badania profilaktyczne.
Darmowe badanie piersi przysługuje wszystkim ubezpieczonym kobietom w wieku między 50-69 lat w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Można je wykonać w ramach programu raz na dwa lata.
Harmonogram postoju mammobusów w każdym województwie jest indywidualnie ustalany. Najłatwiej sprawdzić go za pośrednictwem strony internetowej NFZ. Poniżej podajemy kilka terminów, w których mammobus pojawi się na terenie województwa mazowieckiego:
Zobacz też: Badaj piersi raz w miesiącu. Przypominamy, jak prawidłowo je kontrolować
Po epidemii koronawirusa mammobusy wracają na trasę. Będzie je można spotkać w każdym województwie, w wybranych lokalizacjach, które sprawdzić można na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, a także jego regionalnych oddziałów.
To, czy mammobusy pojawią się w Twojej okolicy i kiedy będzie miało to miejsce można sprawdzić w regionalnym oddziale NFZ, ale także w swojej przychodni rejonowej, gdzie na pewno harmonogram postoju mammobusów jest dostępny z wyprzedzeniem. Jest to dobra okazja, aby wcześniej zaplanować wolną chwilę na profilaktyczne badania.
Zobacz też: Zawał serca: pierwsza pomoc w przypadku zawału