Rośliny trujące w Polsce - tojad, barszcz Sosnowskiego, ciemiężyca, jaskier

Rośliny trujące w Polsce występują na obszarze niemal całego kraju. Sprawdź, jak je rozpoznać i chronić się przed ich działaniem.

Najbardziej trujące rośliny w Polsce: lista gatunków

Najbardziej trujące rośliny w Polsce występują dość często w pobliżu ludzkich siedlisk. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy ile niebezpieczeństw czyha na dorosłych i dzieci spacerujące w lesie, w pobliżu zbiorników wodnych czy po łąkach. Na liście najbardziej trujących roślin w Polsce znajdziemy między innymi:

Zobacz też: Barszcz Sosnowskiego: gdzie występuje najczęściej? Mapa występowania

Trujące rośliny w ogrodzie: tego się nie spodziewasz!

Trujące rośliny również znajdują miejsce dla siebie w naszym ogrodzie. Co ciekawe, wiele z nich sami do niego sprowadzamy. Mało kto ma świadomość tego, że trujące są np.:

  • hiacynty - ich cebulki są toksyczne, w kontakcie ze skórą wywołują podrażnienie
  • narcyzy - są silnie trujące; w przypadku ich spożycia wystąpić mogą wymioty, biegunka, duszność
  • konwalia majowa - jej owoce mogą być śmiertelnie trujące, zwłaszcza dla dzieci
  • tulipany - ich cebulki są trujące; spożycie wywołuje zawroty głowy, ból brzucha i nudności
  • naparstnice purpurowe - spożycie tej rośliny wywołuje zaburzenia widzenia, wymioty, problemy z układem oddechowym i zaburzenia rytmu serca, które są wyjątkowo niebezpieczne dla życia
  • piwonia lekarska - spożyta w nadmiernej ilości może spowodować silne zatrucie
  • tuja - zjedzenie jej liści może doprowadzić do wymiotów, biegunki i bóli brzucha
  • ligustr - to kolejna roślina trująca, która często tworzy żywopłoty; jej spożycie może wywołać biegunkę i wymioty.

Trujące rośliny na łące: jak je rozpoznać?

Jak rozpoznać trujące rośliny na łące? Otóż, nigdy nie możemy mieć pewności, że nie znajdują się one w naszym pobliżu. Dlatego trzeba zachować ostrożność, a w szczególności kontrolować to, co robią dzieci i zwierzęta. Nie spożywajmy owoców, których pochodzenia nie jesteśmy pewni. Starajmy się nie dotykać roślin, których nie znamy. Czasem nawet krótkotrwały kontakt może wywołać nieprzyjemne konsekwencje. Ostrzeżeniem dla nas może być choćby to, że zwierzęta omijają dany krzew czy roślinę. 

Tojad mocny: jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce

Tojad mocny to gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. W Polsce występuje głównie na obszarach górskich: w Sudetach i Karpatach: w Tatrach, na Gubałówce, na Babiej Górze. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Trująca dla człowieka jest cała roślina - za śmiertelną dawkę przy spożyciu doustnym uważa się już 2–5 mg substancji. Akonityna zawarta w tojadzie działa pobudzająco. Na dalszym etapie paraliżuje nerwy czuciowe i ruchowe. To może doprowadzić nawet do śmierci na skutek porażenia mięśni oddechowych i zatrzymania pracy mięśnia sercowego.

Barszcz Sosnowskiego: gdzie go spotkasz?

O barszczu Sosnowskiego głośno jest od lat. Jest to roślina z rodziny selerowatych, która swoim wyglądem przypomina koper. Osiąga jednak zdecydowanie większe rozmiary. Największe okazy mogą dorastać nawet do 4 metrów. Jest w całości trująca - wydziela olejek eteryczny, który w swoim składzie ma toksyczne związki mogące wywołać: oparzenia skóry II i III stopnia, podrażnienie dróg oddechowych, ból głowy. Barszcz Sosnowskiego można spotkać na obszarach, gdzie zazwyczaj nie przebywają ludzie: na łąkach, rozłogach, ale coraz częściej pojawia się on na polach uprawnych, ogrodach czy parkach.

Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Ciemiężyca: roślina którą spotkasz w Bieszczadach i na Lubelszczyźnie

Ciemiężyca to roślina z rodziny melantkowatych. W Polsce jest raczej rzadko spotykana, a jeśli już to w Bieszczadach. Drugie stanowisko posiada na Lubelszczyźnie, w Woli Różanieckiej. Cała ciemiężyca jest silnie trująca. Zatrucie nią objawia się osłabieniem rytmu serca, a w dalszej kolejności porażeniem mięśni klatki piersiowej, które powoduje uduszenie. Aby doszło do takich konsekwencji wystarczy spożycie 1–2 g substancji. 

Jaskier jadowity: jakie objawy wywołuje kontakt z nim?

Jaskier jadowity jest jedną z najsilniej trujących roślin w kraju. Kontakt z tą rośliną wywołuje zaczerwienienie skóry, pęcherze i wysypkę. Występuje dość powszechnie w Polsce, najczęściej na terenach u podnóży gór.

Zobacz też: Olej z rokitnika: właściwości, przeciwwskazania. Na co pomaga?

Więcej o: