Alkohol we krwi - jak długo się utrzymuje? Sprawdź, kiedy będziesz trzeźwy

Jak długo alkohol pozostaje w organiźmie? Jak długo utrzymuje się alkohol w wydychanym powietrzu? Sprawdź, po jakim czasie można bezpiecznie prowadzić samochód po imprezie.

Alkohol krąży we krwi, dopóki nie zostanie w pełni zmetabolizowany przez wątrobę. Do tego czasu lepiej powstrzymać się przed wszelkimi czynnościami, które wymagają od nas wysiłku umysłowego. Dopóki nie skończy się ten proces, nie należy na przykład „siadać za kółkiem". Często pierwsze skojarzenie z pijanym kierowcą to obraz osoby, która zaraz po wypiciu alkoholu wsiada do samochodu. Tymczasem dużą grupę pijanych kierowców stanowią osoby, które prowadzą na tak zwanym kacu i często nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet po dłuższym czasie nadal mogą być pod wpływem alkoholu. Takie osoby są bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia swojego oraz innych kierowców. Niekiedy nawet kilka godzin snu to za mało aby dobrze wypocząć i wrócić do pełnej sprawności.

Zobacz też: Czy na plaży można pić alkohol? "Gdy człowiek na słońcu wypije dwa piwa, ma odjazd"

Jak długo alkohol pozostaje w organizmie?

To jak szybko jesteśmy w stanie wprowadzić się w stan upojenia alkoholowego, zależy od kilku czynników. Kluczową rolę odgrywa tu wiek, płeć, waga, choroby, zmęczenie, a nawet przyjmowane leki (także suplementy, które kupujemy bez recepty). Z kolei spalanie alkoholu u wszystkich przebiega tak samo. Szacuje się, że aby spalić jedną uncję etanolu, potrzebujemy około godziny. 

Jedna uncja oznacza na przykład:

  • małe piwo
  • lampkę wina
  • kieliszek wódki

W Polsce nieprzekraczalna granica, do której można prowadzić auto to 0,2 promila. Po wypiciu jednego piwa należy odczekać co najmniej czterdzieści minut. Polskie prawo jest pod tym względem restrykcyjne. Norma dopuszczalna na przykład w Grecji lub Hiszpanii to 0,5 promila. Wielka Brytania dopuszcza normę w postaci 0,8. Tymczasem w Rosji lub na Chorwacji problemem mogą być już zjedzone czekoladki z alkoholem.

1 promil: ile to alkoholu?

1 promil oznacza 100 mg alkoholu w 1 dl (decylitrze) krwi.

Ilość promili we krwi można obliczyć według wzoru:

P = A/(KxW)

  • P – oznacza ilość alkoholu we krwi w promilach
  • A – to ilość wypitego alkoholu w gramach
  • K – to inaczej stały współczynnik, który dla kobiet wynosi 0,6, a dla mężczyzn 0,7
  • W – oznacza masę ciała w kilogramach

Jak długo utrzymuje się alkohol w wydychanym powietrzu?

Testy przeprowadzane na tak zwanych typowych kierowcach (mężczyzna w średnim wieku o wadze około 90 kg) wykazały, że o ile jedno piwo faktycznie już po godzinie będzie mało wyczuwalne, to już kolejna butelka sprawi, że stężenie alkoholu we krwi będzie znacznie wyższe i może utrzymać się znacznie dłużej. Z całą pewności nie warto ryzykować. Co ciekawe nawet zwykła płukanka do ust lub cukierek na bazie alkoholu może być powodem kłopotów. Nie należy jednak panikować przy kontroli, tylko spokojnie wyjaśnić policjantowi przyczynę naszego wyniku i poprosić o kolejny test po upływie 15 minut. W takim przypadku nie opłaca się zażądać badania krwi, gdyż do czasu otrzymania wyników policjant ma prawo zatrzymać nasze prawo jazdy. Zastosowanie metody „na kwadrans" będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Lato sprzyja spotkaniom przy lampce wina czy piwie, jednak zanim udamy się w drogę powrotną warto się zastanowić, czy nie lepiej od razu zamówić po prostu taksówkę. 

Pamiętaj, że prowadząc pojazdy jesteś odpowiedzialny za zdrowie i życie własne oraz innych uczestników ruchu drogowego! 
Jeśli jesteś świadkiem niebezpiecznego zachowania kierowcy lub podejrzewasz, że prowadzi pod wpływem alkoholu, zadzwoń pod numer 112 i zawiadom o tym dyspozytora.
Twoja reakcja może uratować ludzkie życie!

Zobacz wideo Widziałeś to nagranie?
Więcej o: