Co pyli w kwietniu? Kalendarz alergika
Początek wiosny to dla wielu osób trudny czas ze względu na pylenie roślin. Kichanie, ból głowy, zatkany nos, złe samopoczucie to reakcje często mylone ze zwykłym przeziębieniem. Tymczasem przyczyny należy szukać w przyrodzie, poniżej znajdziesz katalog drzew, krzewów oraz grzybów, na które trzeba uważać w kwietniu:
Co pyli w kwietniu? Drzewa
- Brzoza- na terenie Polski występuje aż siedem odmian brzozy, wszystkie zaczynają pylić od marca. Jednak to kwiecień jest miesiącem największej ilości pyłków brzozy, które są jednym z głównych przyczyn zapalenia spojówek i podrażnienia błony śluzowej nosa.
- Jesion- podobnie jak brzoza okres pylenia zaczyna od marca, a kończy w maju. Pomimo dużej ilości produkowanego pyłku nie jest to drzewo szczególnie uciążliwe dla alergików, ponieważ okres pylenia jesionu nie występuje co roku. Co ciekawe jesion jest alergicznym bratem bliźniakiem drzewek oliwnych. Warto o tym pamiętać planując urlop na przykład na Wyspach Kanaryjskich.
- Dąb- to popularne w Polsce drzewo pyli od marca do maja. Pyłki kwiatów dębu bywają uciążliwe, jednak nie wchodzą w reakcje krzyżowe z innymi źródłami alergii co pozwala alergikom na trochę oddechu. Po okresie pylenia dębu spokojnie można wypoczywać w jego cieniu. Planując wakacyjną podróż, zawsze warto najpierw zajrzeć do kalendarza alergika oraz sprawdzić, które drzewa dominują w wybranym regionie.
- Olcha- to drzewo zaczyna pylić na początku marca, ale pyłki olchy w powietrzu unoszą się także w kwietniu. Co więcej, ze względu na reakcje krzyżowe z brzozą alergia na pyłki olchy może przedłużyć się także o kolejne miesiące.
- Topola- ze względu na bardzo długi okres pylenia (od marca aż do lipca) oraz reakcje krzyżowe z wierzbą Topoli z pewnością nie ma na liście ulubionych drzew alergików. Największe stężenie pyłków w powietrzu pojawia się w połowie kwietnia i wbrew powszechnemu przekonaniu biały puch, który unosi się na ulicach w maju, nie uczula. W tym okresie za łzawienie oczu oraz silny katar odpowiedzialne są trawy.
Co teraz pyli? Trawy
W Polsce wyróżniamy aż 200 gatunków i są one najczęstszym źródłem alergii u rodaków. Kwiecień pod tym względem jest jednak łaskawy, pylenie traw dopiero się zaczyna i w tym okresie nie są one niebezpieczne. Łąki lepiej omijać w okolicy czerwca i lipca, wtedy stężenie pyłku trawy jest największe. Najczęściej uczulają:
- Tymotka
- Kupkówka pospolita
- Wiechlina Łąkowa
Co teraz pyli? Grzyby
Kwiecień to czas pylenia grzybów z rodziny Cladosporium. Są mikroskopijnej wielkości i z łatwością przedostają się do płuc. To główna przyczyna kataru siennego i astmy. Okres pylenia jest dość długi, bo rozpoczyna się w kwietniu i kończy dopiero pod koniec października. Grzyby dobrze czują się w wilgotnych pomieszczeniach bez dostępu powietrza, występują głównie w łazienkach oraz piwnicach, ale trzeba się też bacznie przyglądać wszelkim zmianom na ścianach, szczególnie w pokojach dziecięcych oraz sypialniach.
Alergia na pyłki. Jak poprawić jakość domowego powietrza?
- Gęste firanki w oknach będą pierwszą ochroną przed dostaniem się pyłków do wnętrza.
- Sprawdzi się też regularne wietrzenie w godzinach porannych lub po deszczu.
- Ze względu na grzyby klimatyzacja w domu alergika powinna być regularnie czyszczona.
- Odkurzacz z filtrem HEPA pomoże skutecznie oczyścić pyłki, które osiądą na dywanach.
- Warto też często przemywać podłogi na mokro.
- Właściciele przydomowych ogródków powinni dwa razy przemyśleć gatunek drzewa, który zasadzą w ogrodzie. Bezpieczny wybór dla alergika to na przykład: jabłoń, kasztanowiec lub magnolia.
Zobacz wideo
Kalendarz dla alergików