Azytromycyna jest związkiem chemicznym, wykorzystywanym w medycynie jako antybiotyk. Jej działanie polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych, co powoduje zatrzymanie postępu choroby. Azytromycyna dzięki swoim właściwościom chemicznym bardzo dobrze koncentruje się w zakażonych tkankach. Cechuje ją także stosunkowo długi okres półtrwania. Azytromycynę stosuje się do zwalczania infekcji bakteryjnych wywołanych m.in. przez:
Widoczne jest więc, że lek ten znajduje swoje zastosowanie głównie w leczeniu infekcji bakteryjnych górnych dróg oddechowych oraz tych przenoszonych na drodze kontaktów płciowych. Najczęściej lek stosuje się do zwalczania: zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, zapalenia gardła, zapalenia ucha środkowego, ale także przy rumieniu wędrującym, ropnym zapaleniu skóry, trądziku pospolitym, ropnym zapaleniu spojówek, zapaleniu cewki moczowej.
Zobacz też: COVID-19 i leki. Co pomaga chorym? Jak działają stosowane środki?
Azytromycyna jak każdy lek może wywołać skutki uboczne lub działania niepożądane. Należeć do nich będą:
Przeciwwskazaniem do zastosowania antybiotyku na bazie azytromycyny może być:
Azytromycyny nie poleca się stosować także u kobiet w ciąży. Zdarza się jednak, że jest ona jedynym środkiem, który może poprawić stan zdrowia kobiety, wówczas musi ona podjąć decyzję o tym czy zastosować lek mimo ryzyka wystąpienia uszkodzeń u dziecka.
Azytromycyna jest dostępna w aptekach w wielu postaciach. Lekarz może nam przepisać: tabletki, kapsułki, proszek lub granulat do sporządzania zawiesiny. Antybiotyki na bazie azytromycyny występują pod następującymi nazwami handlowymi:
Dawkowanie azytromycyny powinno odbywać się zgodnie ze wskazaniami lekarza. Najczęściej w przypadku chorób górnych dróg oddechowych zaleca się dawkę 500 mg raz dziennie przez trzy doby lub 500 mg jeden raz, a następnie 250 mg przez 4 doby. W przypadku chorób wenerycznych stosowana jest jednorazowa dawka 1 g. U dzieci dawkowanie tego antybiotyku jest uzależnione od masy ciała.
Cena leku waha się między 15 a 30 złotych i jest częściowo uzależniona od stopnia jego refundacji.
Sumamed jest to jeden z dostępnych na rynku preparatów będących antybiotykiem, w którym rolę substancji czynnej pełni azytromycyna. Jest to lek wydawany na receptę.
Stosuje się go w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, ostrym zapaleniu ucha środkowego, zakażeń skóry i tkanek miękkich (róża, liszajec, wtórnie zakażone ropne zapalenie skóry); rumienia wędrującego (pierwszy objaw boreliozy).
Preparat Sumamed występuje w postaci tabletek 500 mg lub kapsułek 250 mg. Dawkowanie przedstawia się następująco:
dorośli i dzieci o masie większej niż 45 kg:
Koronawirus wciąż jest tematem numer jeden na świecie. Trwają rozmaite badania, które mają pomóc w wynalezieniu szczepionki, ale także skutecznego leku do walki z SARS-CoV-2 i chorobą przez niego wywoływaną - COVID-19. Póki co nie ma pewnych danych, które mówiłyby o skuteczności stosowania antybiotyków w walce z chorobą wywoływaną przez koronawirus. Przed epidemią zauważono jednak, że azytromycyna wykazuje działania przeciwwirusowe (stosowano ją z powodzeniem przy wirusowym zapaleniu oskrzeli).
We Francji odnotowano, że pacjenci, którzy w sposób łagodny przechodzą zakażenie, a którym podano hydroksychlorochinę w połączeniu z azytromycyną szybciej zwalczali COVID-19. Jednak po przeprowadzeniu bardziej szczegółowych badań nie udało się ostatecznie potwierdzić, aby hydroksychlorochina miała pomagać w walce z koronawirusem.
Zobacz też: Setki badań, tysiące testów. Nadzieje związane z hydroksychlorochiną rozwiane