Cytykolina: co to za substancja? Jakie ma zastosowanie? Kiedy się ją stosuje?

Cytykolina to związek występujący naturalnie w komórkach tkanki ludzkiej i zwierzęcej, w szczególności w narządach. Jest związkiem pośrednim w wytwarzaniu fosfatydylocholiny z choliny. Ze względu na swoje działanie bywa używana jako suplement, może jednak wywoływać działania niepożądane.

Cytykolina: co to jest? Poznaj definicję

Cytykolina jest syntetyczną formą cytydino 5’-difosfocholiny, która bierze udział w biosyntezie fosfolipidów błonowych, ulegających degradacji do kwasów tłuszczowych i wolnych rodników w trakcie niedokrwienia mózgu. Substancja ta to związek składający się z:

 • zasady azotowej,
 • cytozyny
 • rybozy,
 • pirofosforanu,
 • choliny.

Zasady azotowe to podstawowy budulec kwasów nukleinowych, takich jak DNA i RNA, które odgrywają ważną rolę w biosyntezie białek.

Cytykolina jest substancją leczniczą, którą w Polsce możemy otrzymać w aptece bez recepty pod postacią suplementu diety. Przed jej zastosowaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem, szczególnie, jeśli cierpimy na depresję czy cukrzycę typu II. 

Jako suplement, ma przede wszystkim wpływać na poprawę pamięci i koncentracji. W innych krajach stosowana jest w terapii m.in.:

 • osób po udarze
 • chorych na Alzheimera
 • cierpiących na demencji
 • posiadających objawy jaskry

Zobacz też: Prolaktyna: kiedy warto wykonać badanie jej poziomu? Jaka jest norma prolaktyny?

Cytokolina: zastosowanie i działanie na organizm ludzki

Cytykolinę stosuje się przede wszystkim w chorobach o podłożu neurologicznym. Udowodniono już jej pozytywne działanie w przypadkach:

 • osób, które przeszły udar; substancja ta ma bowiem wpływ na obrzęk mózgu - skutecznie go zmniejsza, ale także niweluje uszkodzenia neurologiczne powstałe w wyniku przebytej choroby
 • Alzheimera: u chorych na tą chorobę blokuje ona powstawanie białka (beta-amyloidu), które jest współodpowiedzialne za występowanie objawów; u cierpiących na Alzheimera, którzy przyjmują cytokolinę zauważa się nieznaczną poprawę pamięci
 • Parkinsona i demencji: cierpiący na te dolegliwości po zastosowaniu cytykoliny uzyskują lepsze krążenie mózgowe, a także poprawę w zakresie funkcji poznawczych
 • uzależnień: zauważono, że u chorych na chorobę alkoholową cytykolina poprawia koncentrację, zaś u osób, które zażywały kokainę pomaga obniżyć poziom uzależnienia

Jak dawkować cytykolinę? Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania substancji

Cytykolina jest uważana za substancję bezpieczną. Zaleca się jednak, aby stosowanie jej nie przekraczało trzech miesięcy. Nie ma informacji na temat tego jakie byłyby rezultaty dłuższego przyjmowania tej substancji. Zdarzają się jednak niepożądane działania tj.:

Warto także pamiętać, że osoby ze schorzeniami obejmującymi ACTH lub nadmierne wydzielanie kortyzolu, w tym PCOS , cukrzycę typu II, czy depresją, mogą być bardziej narażone na skutki uboczne cytykoliny. 

Jeśli chodzi o przeciwwskazania to cytykolina wciąż jest stosunkowo nową substancją z zastosowaniem leczniczym. Dlatego nie zaleca się stosowania jej w przypadku ciąży, karmienia piersią, a także u dzieci. 

Zobacz wideo Zmysł wzroku - dowiedz się o nim więcej

Cytokolina: suplement

O pozytywnym oddziaływaniu cytykoliny na organizm ludzki wiadomo coraz więcej, ale wciąż prowadzone są badania nad jej zastosowaniem. Nie mniej jednak na ten moment wiemy, że jest to substancja, która działa profilaktycznie i leczniczo w leczeniu jaskry, a także poprawia pamięć i koncentrację. Na rynku możemy znaleźć wiele preparatów będących suplementami diety, które w swoim składzie posiadają cytokolinę. Należą do nich m.in.:

 • Cytykolina (pierwiastki pamięci), 500 mg, 60 kapsułek
 • Cytykolina, Humavit, 30 kapsułek
 • Citotrop, 30 kapsułek
 • Cytykot, 30 kapsułek
 • Axobrex, 250 mg 30 tabletek

Cytykolina a jaskra

Jaskra jest jednym ze schorzeń, na które znaczący wpływ może wywrzeć przyjmowanie cytykoliny. Udowodniono bowiem, że substancja ta ma tzw. działanie neuroprotekcyjne, co przyczynia się do zahamowania rozwoju tego schorzenia. Jaskra jest dolegliwością, która prowadzi do obumarcia komórek zwojowych siatkówki, co w efekcie powoduje nieprawidłowości w funkcjonowaniu wzroku. Przyjmowanie preparatów z cytokoliną może skutecznie zapobiec lub opóźnić śmierci komórek. Na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są suplementy na jaskrę zawierające w składzie cytykolinę, należy jednak pamiętać, żeby leczenie jaskry pozostawić lekarzowi i nie stosować sumplementów bez konsultacji z nim. 

Zobacz też: Hydrocortisonum: co to za lek? Jak działa? Kto nie powinien go stosować?

Więcej o: