Sierpień to kolejny miesiąc w roku kiedy osoby cierpiące na różnego typu alergie na pyłki muszą zmagać się z uciążliwymi dolegliwościami. Na szczęście mamy dobre informacje: w tym okresie coraz mniejsza liczba roślin emituje już pyłek, który wywołuje reakcje uczuleniowe. Niemniej jednak te które wciąż to robią mają znakomite warunki, gdyż pod koniec wakacji przeważnie w Polsce królują wysokie temperatury powietrza, a jego wilgotność jest niska, co sprzyja rozsiewaniu się alergenów w powietrzu. Jakie rośliny ciągle kwitną w sierpniu? Przede wszystkim:
Do tego dochodzą także alergie wywołane przez zarodniki grzybów pleśniowych, które w okresie letnim mają szczególnie dobre warunki rozwoju.
Alergia na pyłki to bardzo uciążliwe schorzenie, aczkolwiek u większości osób nie wywołuje ona bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Największą bolączką alergików jest sezonowe pojawianie się symptomów, które niejednokrotnie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Należą do nich:
Większość z nich jest w stanie znacząco złagodzić te objawy stosując dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe, czyli takie które blokują wydzielanie histaminy współodpowiedzialnej za występowanie nadwrażliwości na alergeny. Często jednak w przypadku silnej alergii konieczne jest bardziej zaawansowane leczenie, gdyż w konsekwencji pozostawienia jej bez interwencji medycznej może ona przekształcić się w niebezpieczną dla życia astmę.
Kalendarz alergika obejmuje w szczególności miesiące od kwietnia aż do września. W tym okresie obserwuje się największe nasilenie objawów u osób cierpiących na alergię wziewną. najskuteczniejsze w walce z nią są oczywiście metody farmakologiczne, jak jednak złagodzić objawy bez sięgania po leki? Otóż należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
Jak wspomniano wyżej, sierpień to miesiąc kiedy roślin pylących jest coraz mniej. Jednak nie oznacza to, że wszyscy alergicy mają spokój. W sierpniu wciąż aktywne pozostają: