Co pyli w sierpniu? Alergicy powoli mogą odetchnąć. Kalendarz alergików

Co pyli w sierpniu najintensywniej? Na szczęście pod koniec lata katalog roślin pylących ulega skróceniu, ale to jeszcze nie koniec tego trudnego dla alergików okresu.

Co teraz pyli? Sierpień w kalendarzu alergika

Sierpień to kolejny miesiąc w roku kiedy osoby cierpiące na różnego typu alergie na pyłki muszą zmagać się z uciążliwymi dolegliwościami. Na szczęście mamy dobre informacje: w tym okresie coraz mniejsza liczba roślin emituje już pyłek, który wywołuje reakcje uczuleniowe. Niemniej jednak te które wciąż to robią mają znakomite warunki, gdyż pod koniec wakacji przeważnie w Polsce królują wysokie temperatury powietrza, a jego wilgotność jest niska, co sprzyja rozsiewaniu się alergenów w powietrzu. Jakie rośliny ciągle kwitną w sierpniu? Przede wszystkim:

Do tego dochodzą także alergie wywołane przez zarodniki grzybów pleśniowych, które w okresie letnim mają szczególnie dobre warunki rozwoju. 

Alergia na pyłki: jak sobie z nią radzić?

Alergia na pyłki to bardzo uciążliwe schorzenie, aczkolwiek u większości osób nie wywołuje ona bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Największą bolączką alergików jest sezonowe pojawianie się symptomów, które niejednokrotnie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Należą do nich:

Większość z nich jest w stanie znacząco złagodzić te objawy stosując dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe, czyli takie które blokują wydzielanie histaminy współodpowiedzialnej za występowanie nadwrażliwości na alergeny. Często jednak  w przypadku silnej alergii konieczne jest bardziej zaawansowane leczenie, gdyż w konsekwencji pozostawienia jej bez interwencji medycznej może ona przekształcić się w niebezpieczną dla życia astmę. 

Kalendarz alergika: jak radzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami

Kalendarz alergika obejmuje w szczególności miesiące od kwietnia aż do września. W tym okresie obserwuje się największe nasilenie objawów u osób cierpiących na alergię wziewną. najskuteczniejsze w walce z nią są oczywiście metody farmakologiczne, jak jednak złagodzić objawy bez sięgania po leki? Otóż należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • sprawdź kalendarz alergika - w okresie pylenia rośliny, która cię uczula należy zrezygnować ze spacerów po miejscach silnie porośniętych przez drzewa, krzewy itp. 
  • wychodząc z domu, pracując w ogrodzie warto zakładać na nos i usta maseczkę, która ograniczy kontakt z pyłkami znajdującymi się w powietrzu
  • po powrocie do domu z zewnątrz warto opłukać twarz oraz zmienić ubranie
  • podczas upałów najlepiej przebywać w pomieszczeniach; podobnie wtedy gdy występuje silny wiatr
  • spacery można odbywać zawsze po deszczu, wtedy też warto przewietrzyć pomieszczenie w którym przebywamy

Pylenie drzew/roślin/grzybów w sierpniu: na co uważać?

Jak wspomniano wyżej, sierpień to miesiąc kiedy roślin pylących jest coraz mniej. Jednak nie oznacza to, że wszyscy alergicy mają spokój. W sierpniu wciąż aktywne pozostają:

  • trawy - ich pyłki są przyczyną najczęściej występujących w Polsce alergii sezonowych; pylenie traw rozpoczyna się w maju i trwa aż do września, dlatego osoby uczulone na nie są bardzo długo wyeksponowane na niekorzystne objawy podczas przebywania na powietrzu. Na większości obszarów kraju w sierpniu stężenie tego alergenu powoli spada - pamiętajmy jednak by unikać chodzenia po łąkach i lasach o poranku i późnym popołudniem - wtedy pyłki najbardziej dokuczają uczulonym
  • pokrzywy - emitują bardzo duże ilości pyłków i są bardzo uciążliwe dla uczulonych, zwłaszcza na terenie centralnej Polski; pokrzywy kwitną od czerwca aż do sierpnia, jednak pod koniec miesiąca najczęściej nie są już tak uciążliwe
  • ambrozja - roślina zaczyna okres kwitnienia około połowy sierpnia, a jej pyłek utrzymuje się w powietrzu nawet do października; jej obecność najmocniej odczuwają alergicy na Pomorzu i na Mazowszu
  • szczaw okres pylenia ma od lipca do września - sierpień jest czasem kiedy powoli stężenie jego pyłku w powietrzu opada, a osoby uczulone na niego zaczynają odczuwać zdecydowaną ulgę od symptomów. 
Zobacz wideo Kalendarz dla alergików
Więcej o: