Alergia wziewna to jedna z najczęstszych dolegliwości w obrębie układu oddechowego. Chorzy uskarżają się na uciążliwe, aczkolwiek nie zagrażające ich życiu dolegliwości. Niemniej jednak przewlekły katar, łzawienie oczu, zapalenie spojówek i ogólne uczucie rozbicia może skutecznie dezorganizować życie. Tymczasem okres pylenia roślin jest dość długi. Pierwsze drzewa zaczynają kwitnąć już końcem zimy, na przełomie lutego i marca, tymczasem niektóre grzyby mogą być alergenami niemal przez cały rok. Na jakie rośliny powinni zwracać uwagę alergicy w lipcu? Przede wszystkim:
Co do niektórych z tych roślin, okres pylenia to około 3-4 tygodni, ale np. w przypadku traw czas ten jest zdecydowanie dłuższy.
Niestety na alergię nie ma jednego skutecznego leku. Przede wszystkim należy alergię zdiagnozować, gdyż wiele osób żyje w przekonaniu, że objawy im towarzyszące są efektem przeziębienia lub zwykłej infekcji. Jeśli jednak powtarzają się cyklicznie co roku, wówczas należy sądzić że mamy do czynienia właśnie z nią. Alergię można zdiagnozować na podstawie testów skórnych lub wykonanych na podstawie próbek krwi. Badanie skórne polega na podawaniu podskórnie niewielkich dawek różnych alergenów i obserwowaniu, czy występuje reakcja alergiczna. Po wykryciu tego jakie alergeny uczulają pacjenta można skierować go na tzw.odczulanie.
Odczulanie zazwyczaj przeprowadza się jesienią lub zimą, kiedy alergeny nie znajdują się w powietrzu. Zabieg polega na podawaniu choremu stopniowo coraz większych dawek substancji uczulającej, co może spowodować, że organizm częściowo uodporni się i symptomy alergii będą słabsze lub całkowicie ustąpią.
Osoby, które nie decydują się na taką terapię, najczęściej stosują środki doraźne w walce z objawami alergii. Należy do nich unikanie spacerów w miejscach zadrzewionych, gdzie nasadzone jest wiele roślin. Ponieważ nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie kontaktu z alergenami, stosują też tzw. leki przeciwhistaminowe, które łagodzą katar sienny i pozostałe symptomy uczulenia.
Lipiec jako jeden z miesięcy wakacyjnych charakteryzuje się gorącymi dniami, z wysokimi temperaturami i niskimi opadami. Suche powietrze sprzyja przenoszeniu się w nim wszelkiego rodzaju pyłków wywołujących uczulenia, dlatego w kalendarzu alergika jest to szczególnie trudny okres. Warto wtedy udać się w miejsce, gdzie nie występują rośliny powodujące objawy. Czas urlopów i wakacyjnych wyjazdów sprzyja takim wypadom. Warto też na bieżąco analizować prognozy pogody - ochłodzenie i opady przynoszą ulgę osobom z silnym katarem i innymi dolegliwościami.
Lipiec to okres pylenia wielu roślin, drzew i grzybów. Które są najbardziej uciążliwe?