Co pyli w lipcu? Na jakie alergeny należy uważać? Kalendarz alergika

Co pyli w lipcu? Nie mamy dobrych informacji dla alergików: lipiec to wciąż trudny okres bo wiele roślin wciąż intensywnie pyli. Na co trzeba uważać?

Co teraz pyli, czyli czego powinni wystrzegać się alergicy w lipcu?

Alergia wziewna to jedna z najczęstszych dolegliwości w obrębie układu oddechowego. Chorzy uskarżają się na uciążliwe, aczkolwiek nie zagrażające ich życiu dolegliwości. Niemniej jednak przewlekły katar, łzawienie oczuzapalenie spojówek i ogólne uczucie rozbicia może skutecznie dezorganizować życie. Tymczasem okres pylenia roślin jest dość długi. Pierwsze drzewa zaczynają kwitnąć już końcem zimy, na przełomie lutego i marca, tymczasem niektóre grzyby mogą być alergenami niemal przez cały rok. Na jakie rośliny powinni zwracać uwagę alergicy w lipcu? Przede wszystkim:

Co do niektórych z tych roślin, okres pylenia to około 3-4 tygodni, ale np. w przypadku traw czas ten jest zdecydowanie dłuższy. 

Alergia na pyłki: jak sobie z nią poradzić?

Niestety na alergię nie ma jednego skutecznego leku. Przede wszystkim należy alergię zdiagnozować, gdyż wiele osób żyje w przekonaniu, że objawy im towarzyszące są efektem przeziębienia lub zwykłej infekcji. Jeśli jednak powtarzają się cyklicznie co roku, wówczas należy sądzić że mamy do czynienia właśnie z nią. Alergię można zdiagnozować na podstawie testów skórnych lub wykonanych na podstawie próbek krwi. Badanie skórne polega na podawaniu podskórnie niewielkich dawek różnych alergenów i obserwowaniu, czy występuje reakcja alergiczna. Po wykryciu tego jakie alergeny uczulają pacjenta można skierować go na tzw.odczulanie.

Odczulanie zazwyczaj przeprowadza się jesienią lub zimą, kiedy alergeny nie znajdują się w powietrzu. Zabieg polega na podawaniu choremu stopniowo coraz większych dawek substancji uczulającej, co może spowodować, że organizm częściowo uodporni się i symptomy alergii będą słabsze lub całkowicie ustąpią. 

Osoby, które nie decydują się na taką terapię, najczęściej stosują środki doraźne w walce z objawami alergii. Należy do nich unikanie spacerów w miejscach zadrzewionych, gdzie nasadzone jest wiele roślin. Ponieważ nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie kontaktu z alergenami, stosują też tzw. leki przeciwhistaminowe, które łagodzą katar sienny i pozostałe symptomy uczulenia. 

Kalendarz alergika: dlaczego lipiec jest szczególnie uciążliwy dla uczulonych?

Lipiec jako jeden z miesięcy wakacyjnych charakteryzuje się gorącymi dniami, z wysokimi temperaturami i niskimi opadami. Suche powietrze sprzyja przenoszeniu się w nim wszelkiego rodzaju pyłków wywołujących uczulenia, dlatego w kalendarzu alergika jest to szczególnie trudny okres. Warto wtedy udać się w miejsce, gdzie nie występują rośliny powodujące objawy. Czas urlopów i wakacyjnych wyjazdów sprzyja takim wypadom. Warto też na bieżąco analizować prognozy pogody - ochłodzenie i opady przynoszą ulgę osobom z silnym katarem i innymi dolegliwościami. 

Pylenie drzew/ roślin/ grzybów w lipcu

Lipiec to okres pylenia wielu roślin, drzew i grzybów. Które są najbardziej uciążliwe?

  • zarodniki grzybów pleśniowych - wysokie temperatury oraz duża wilgotność gleby sprzyjają rozwojowi zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium i Alternaria; ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie, zwłaszcza podczas upałów i co gorsza jest jednakowo silne na obszarze całego kraju
  • trawy - według statystyk są najczęstszą przyczyną alergii; zaczynają pylić już w maju, natomiast szczyt pylenia przypada zazwyczaj na przełom czerwca i lipca; podobnie jak w przypadku grzybów pylenie traw ma miejsce na terenie całego kraju; alergicy szczególnie powinni unikać przebywania na łąkach i w parkach rano oraz pod wieczór, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest największe
  • pokrzywy - okres ich pylenia rozciąga się od  czerwca aż do sierpnia; na szczęście stosunkowo niewiele osób jest na nią uczulonych; najwyższe stężenie alergenu ma miejsce w centralnej i południowej Polsce przez niemal cały miesiąc
  • babka zwyczajna - roślina ta kwitnie od kwietnia do września; uczulenie na nią zazwyczaj towarzyszy nadwrażliwości na inny alergen; przez zdecydowaną większość miesiąca stężenie pyłków babki jest niskie na przeważającym obszarze kraju.
Zobacz wideo Warto wiedzieć
Więcej o: