Potrzebujesz pomocy lekarza? Teraz możesz z niej skorzystać bezpłatnie, nie wychodząc z domu

Do walki z trwającą pandemią COVID-19 włącza się Dimedic Polska. Zespół stworzył przychodnię on-line, w której lekarze konsultować będą pro bono pacjentów w kierunku zakażenia koronawirusem. Przez całą dobę. Siedem dni w tygodniu.

Każdy pacjent, który poprzez specjalnie przygotowany formularz skontaktuje się z lekarzem, otrzyma poradę lekarską na temat swojego stanu zdrowia i wstępną diagnozę dotycząca możliwego zakażenia koronawirusem.

Przychodnia telemedyczna Koronawirus.Dimedic.pl powstała, by pomóc pacjentom i wesprzeć system opieki zdrowotnej w Polsce podczas rozwijającej się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Jest częścią Dimedic.eu – przychodni online działającej od ponad czterech lat w Wielkiej Brytanii, świadczącej usługi dla pacjentów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Medycyna wsparta technologią

Wywiad medyczny w przychodni online Koronawirus.Dimedic.pl odbywa się podobnie jak w stacjonarnym gabinecie lekarskim, lecz bez wychodzenia z domu. Pacjent przez Internet wypełnia kwestionariusz medyczny, który jest odpowiednikiem tradycyjnego wywiadu lekarskiego. Informuje w nim o swoim stanie zdrowia, zaobserwowanych niepokojących objawach i podaje swoje niezbędne dane. Lekarz analizuje odpowiedzi i na tej podstawie przydziela pacjenta do odpowiedniej grupy ryzyka i wydaje odpowiednie zalecenia.

Jeśli badanie potwierdza konieczność hospitalizacji, chory otrzymuje szczegółową informację na temat tego, jakie dalsze kroki powinien podjąć i dokąd się zgłosić.

Jeśli stan jego zdrowia pozwala na leczenie w warunkach domowych, lekarz zaleca odpowiednie postępowanie zgodne z obowiązującymi wytycznymi, w razie konieczności wystawia e-receptę, e-zwolnienie lub e-skierowanie do specjalisty, a także monitoruje online stan zdrowia chorego (w przypadku kolejnej konsultacji).

Lekarze konsultują pacjentów zdalnie przez Internet, a w złożonych przypadkach – wymagających zadania pacjentowi dodatkowych pytań – również telefonicznie. Dzięki temu pacjenci nie muszą wychodzić z domu, co ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Działalność pro bono

Przychodnia Koronawirus.Dimedic.pl jest dostępna dla pacjentów przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Działa całkowicie pro bono, co oznacza, że pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów związanych z konsultacją medyczną.

Koronawirus.Dimedic.pl gwarantuje pacjentom pełne bezpieczeństwo danych medycznych przekazywanych przez nich w trakcie konsultacji online. Formularze medyczne zostały przygotowane w oparciu o wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia, a także zalecenia krajowych konsultantów.

Jak tłumaczą twórcy przychodni, Koronawirus.Dimedic.pl ma być także wsparciem dla polskiej służby zdrowia. Tak, żeby pacjenci, którzy tego nie wymagają, nie musieli podlegać hospitalizacji.

Więcej o: