Kim jest pedodonta? Kiedy pierwszy raz udać się do niego z dzieckiem?

Pedodonta jest to stomatolog dziecięcy, który zajmuje się kontrolą, leczeniem i profilaktyką zębów mlecznych oraz stałych u dzieci i młodzieży. Wbrew powszechnej opinii, do pedodonty należy udać się tuż po pojawieniu się pierwszego zęba u dziecka oraz chodzić na regularne kontrole. Jest to kluczowe w profilaktyce próchnicy, która wśród najmłodszych w Polsce ma charakter epidemii.

Kim jest pedodonta?

Pedodonta jest to inaczej stomatolog dziecięcy. Ze względu na to, że uzębienie dorosłego człowieka znacznie różni się od zębów w wieku dziecięcym (dorosły ma 32 zęby, zaś dziecko 20 mleczaków) wyodrębniono oddzielną specjalizację stomatologiczną, której obszarem zainteresowania jest uzębienie najmłodszych. Pedodonta zajmuje się m.in.:

  • Adaptacją dziecka w gabinecie lekarskim
  • Kontrolą podczas ząbkowania oraz zaburzeniami tego procesu
  • Leczeniem zębów mlecznych, a także niedojrzałych zębów stałych
  • Schorzeniami błony śluzowej jamy ustnej u dzieci
  • Profilaktyką próchnicy
  • Leczeniem i profilaktyką wad zgryzu u najmłodszych
Zobacz wideo

Pedodonta – droga do uzyskania tytułu

Aby zostać pedodontą należy przebyć długą, trudną i pełną wyrzeczeń ścieżkę edukacyjną. Przede wszystkim, najpierw należy ukończyć 5-letnie studia stomatologiczne. Tak jak wszystkie studia medyczne nie kończą się one pracą dyplomową, ale egzaminem praktycznym oraz teoretycznym. Ukończenie tych studiów i zaliczenie egzaminu dyplomowego nie skutkuje jednak uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu – po tym etapie każdy przyszły stomatolog powinien odbyć roczny staż, podczas którego wykonuje praktykę w każdej dziedzinie stomatologicznej. Dopiero ukończony staż oraz zdanie następującego po nim egzaminu lekarsko-dentystycznego uprawnia do legalnego wykonywania zawodu.

Pomimo tego, że po tych 6 latach dana osoba zostaje dentystą, nie jest to koniec jej drogi edukacyjnej. Kolejnym etapem jest bowiem tzw. specjalizacja, czyli wieloletnie szkolenie z zakresu konkretnej dziedziny (w tym przypadku stomatologicznej), które kończy się państwowym egzaminem specjalizacyjnym i uzyskaniem tytułu lekarza stomatologa pedodonty. Specjalizacja na stomatologii dziecięcej (pedodoncji) trwa 3 lata.

Pedodonta – jakie zabiegi wykonuje?

Pedodonta, najogólniej mówiąc, zajmuje się wszystkimi zabiegami, mającymi na celu utrzymanie prawidłowego stanu uzębienia u dzieci i młodzieży. Najczęstszym problemem, z którym musi się zmierzyć jest próchnica oraz profilaktyka tej choroby. Podstawowymi zabiegami, które wykonuje pedodonta są:

  • Fluoryzacja (lakierowanie) zębów – zabieg polega na naniesieniu na uzębienie dzieci i młodzieży substancji długotrwale uwalniającej fluor. Ma na celu ochronę zębów przed rozwojem próchnicy, a także nadwrażliwością. Fluor uodparnia bowiem szkliwo na działanie szkodliwych bakterii oraz kwasów, a także hamuje rozwój drobnoustrojów w jamie ustnej. Oprócz tego stanowi naturalną barierę na zębach, która czasowo zapobiega tworzeniu i osadzaniu się kamienia nazębnego.
  • Fluoryzacja na łyżeczce (szczoteczce) – zabieg przeznaczony szczególnie dla najmłodszych, który polega na naniesieniu na łyżeczkę lub szczoteczkę do zębów fluoru oraz trzymanie jej kilka minut w ustach. Ma on na celu dostarczenie jednorazowej, obfitej dawki fluoru i powinien on być regularnie stosowany do około 8 roku życia. W wielu szkołach zabieg ten jest praktykowany i kontrolowany przez higienistki.
  • Lakowanie uzębienia – polega na uzupełnieniu naturalnie powstałych bruzd i wgłębień zarówno na zębach mlecznych jak i stałych, które stanowią doskonałe miejsce do osadzania się resztek pokarmowych, a następnie rozwoju bakterii.

Kiedy po raz pierwszy udać się do pedodonty?

Temat pierwszej wizyty u pedodonty otoczony jest wieloma mitami oraz kontrowersjami. Niestety, w Polsce ta dziedzina dbania o zdrowie swoich dzieci bardzo kuleje i wielu rodziców prowadzi swoje pociechy do stomatologa dopiero wtedy, kiedy „zaczyna się coś dziać”. Wówczas jest już zwykle za późno i objawy, które sygnalizuje dziecko, są oznaką poważnego uszkodzenia zęba, rozwoju próchnicy i konieczności leczenia. A tak naprawdę do pedodonty należy udać się już po pojawieniu się pierwszego zęba, czyli zazwyczaj przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka, a następnie kontrolować uzębienie, regularnie co 3 miesiące. Tak częste wizyty (szczególnie do 3 roku życia) wynikają z tego, że proces ząbkowania trwa nawet 36 miesięcy i każdy nowy ząb powinien być zalakowany oraz potraktowany fluorem w celu profilaktyki próchnicy.

Należy podkreślić, że jest to temat niezwykle istotny, ponieważ w Polsce sytuacja stomatologiczna najmłodszych jest bardzo zła. Według ostatnich badań nawet 90 proc.dzieci ma próchnicę (która jest chorobą zakaźną i nieleczona przenosi się na zęby stałe), a dla porównania w krajach skandynawskich choroba ta występuje (tylko) u 1 proc.najmłodszych.

Więcej o: