Zgodnie z przepisami ratownik medyczny to osoba, która wykonuje zawód medyczny, a więc posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje do wykonywania świadczeń zdrowotnych w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta. Jest to bardzo odpowiedzialna funkcja/zawód/specjalność, która polega na udzielaniu pierwszej pomocy najczęściej w sytuacjach nagłych, w których często najbardziej cenny jest czas. To właśnie ratownicy medyczni jako pierwsi przybywają na miejsce wypadku, oceniają stan poszkodowanego oraz decydują o dalszym postępowaniu medycznym. Powinni cechować się więc ogromną odpornością na stres, a także trzeźwością umysłu w sytuacjach krytycznych. Powinni mieć również obszerną wiedzę na temat różnorodnych stanów klinicznych, z którymi mogą spotkać się na co dzień.
Są trzy drogi do pełnienia funkcji ratownika:
Pierwszą, podstawową drogę stanowi ukończenie studiów medycznych na kierunku ratownictwo medyczne. Studia te są dwustopniowe i już po ukończeniu I stopnia (licencjat) student otrzymuje tytuł ratownika medycznego, jednakże nie jest to tytuł lekarza. Jednym z głównych miejsc pracy ratowników medycznych (nie lekarzy medycyny ratunkowej oraz ratowników) są karetki. To właśnie w ambulansie, w przypadku nagłych wypadków udzielana jest pierwsza pomoc i zajmują się tym osoby po ukończonych studiach na kierunku ratownictwo medyczne.
Inną drogą jest ukończenie 6-letnich studiów lekarskich, a następnie odbycie stażu i tzw. specjalizacji z dziedziny medycyna ratunkowa, zakończonej państwowym egzaminem specjalizacyjnym. Zaliczenie tego egzaminu (ustnego oraz teoretycznego) skutkuje otrzymaniem tytułu lekarza medycyny ratunkowej. W Polsce lekarzy z tym tytułem jest około 700, co stanowi znikomą liczbę na w stosunku do zapotrzebowania prawie 40 milionowego kraju. Specjaliści z tego zakresu pracują na szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Kolejną drogą do uzyskania tytułu ratownika jest odbycie kursów/szkoleń z zakresu ratownictwa, które dostępne jest dla pracowników służb bezpieczeństwa, np. policji, straży pożarnej, straży granicznej. Ratownikiem na najniższym szczeblu może być więc osoba, nie posiadająca żadnego wykształcenia medycznego, a jedynie odpowiednie kwalifikacje.
W myśl definicji, ratownik medyczny to osoba wypełniająca obowiązki w ramach zawodu medycznego, ale nie musi ona być lekarzem. Ratownik medyczny to osoba, która ukończyła studia I stopnia na kierunku o tej samej nazwie, na uczelni medycznej, jednakże nie jest to lekarz. Ponadto pracownicy służb bezpieczeństwa, przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy, również nazywani są ratownikami, a posiadają zupełnie inne wykształcenie.
Pracownicy służb mundurowych mają obowiązek odbycia 66-godzinnego Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Kurs ten zakończony jest egzaminem państwowym i jego zaliczenie skutkuje otrzymaniem tytułu ratownika (ale nie ratownika medycznego). Kwalifikacje, jakie uzyskują formacje mundurowe uprawniają do udzielenia pierwszej pomocy w przypadku sytuacji zagrożenia życia. Podczas kursu odbywają oni ćwiczenia praktyczne, pozorujące sytuacje, w których dochodzi do zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Są to bardzo istotne kwalifikacje, ponieważ w nagłych sytuacjach to właśnie służby bezpieczeństwa jako pierwsze zjawiają się na miejscu wypadku.
Zakres kompetencji ratowników medycznych jest bardzo szeroki. Ze względu na charakter pracy (udzielają oni pierwszej pomocy w przypadku różnorodnych sytuacji zagrożenia zdrowia i życia), posiadają oni interdyscyplinarną wiedzę i szerokie kwalifikacje. Do ich obowiązków należą m.in.: